Čekání na hlavní chod

14. září 2015, 00:00 - Pavel Páral
14. září 2015, 00:00

Dosavadní nákupy CEFC v Česku jsou jen ochutnávkou. Další na řadě jsou hotely a energetika

České akvizice čínské společnosti CEFC (China Energy Company) z posledních dní vyvolaly velkou pozornost. Skutečné velké čínské nákupy se teprve chystají. Číňané totiž minulý týden začali v Praze připravovat investiční strategii se svým hlavním českým partnerem, finanční skupinou J&T. Strategie by měla být dokončena do měsíce a bude součástí žádosti o navýšení podílu CEFC v J&T Finance Group (JTFG), tedy střechové struktuře celé skupiny, na třicet procent.

Žádost musejí posoudit bankovní dohledové autority nejen v Česku, ale také v Rusku, Chorvatsku, na Slovensku, v karibských destinacích a především evropský dohled. Tam všude J&T provozuje bankovní aktivity, a tím pádem je tamními dohledy regulována. Regulátoři budou chtít rozkrýt především dosud poněkud neprůhledné vlastnictví jedné z pěti stovek největších světových firem a zjistit původ peněz, které CEFC hodlá do skupiny J&T vložit. A také budou chtít vědět, jak se svým podílem plánuje nakládat, tedy znát investiční strategii.

Nejde o fotbal

Ta rozhodně nebude o fotbale ve Vršovicích ani o podnikání v reklamě. Core byznys čínské společnosti je energetika a zejména obchod s plynem a ropou, kde je skupina J&T nepochybně velmi silná a má ještě větší ambice. A přestože již skoro rok probíhají vzájemná jednání, není toho na stole k rychlému uzavření kontraktu mnoho. CEFC se zajímala údajně o podíl v EPH, ale představy o ceně se až příliš rozcházely, a tak se zatím dál nejedná.

J&T v současnosti drží zhruba dvacet čtyři procent akcií Unipetrolu a společně s PPF podaly nabídku na převzetí 63procentního balíku akcií od mateřské společnosti PKN Orlen z Polska. I to by mohl být dobrý cíl pro čínské investory, protože rafinerie by se jim rozhodně hodily do portfolia. Jenže jednáČekání ní se zastavila, protože v Polsku je před parlamentními volbami, a tak se vláda vlastnící Orlen bude jakémukoli privatizačnímu rozhodnutí vyhýbat. A je nejasné, jaké záměry s klíčovou státem ovládanou firmou bude mít nový kabinet.

Navíc provozy v Litvínově postihl velký požár a jsou tam významné výpadky výroby zrovna v době, kdy marže jsou díky klesajícím cenám ropy excelentní. Ve hře je zde i PPF, která může mít své vlastní zájmy odlišné od čínských. Přesto je dosti pravděpodobné, že Unipetrol v hledáčku CEFC zůstane, stejně jako další energetická aktiva.

Lze předpokládat zájem o plynárenské aktivity EPH na Slovensku, kde Křetínský ovládá kromě jiného společnost Eustream, provozující tranzitní plynovod, a v této souvislosti není nevýznamné, že CEFC má poměrně intenzivní styk s ruským Gazpromem, který tu rouru plní plynem. A navíc disponuje kontrakty na obrovské objemy plynu z Blízkého východu. Z tohoto pohledu je zajímavý i záměr Eustreamu vybudovat plynovod spojující Slovensko s Balkánem. Bylo by překvapením, kdyby Číňané neměli zájem být u toho, jakkoli je tento plán kvůli politickému vývoji v oblasti momentálně u ledu.

Ale nezůstane jen u energetiky, kde je těch příležitostí v bližším i vzdálenějším okolí Česka dostatek. Podle zdroje týdeníku Euro se Číňané intenzivně zajímají i o hotelový byznys a je skutečností, že součástí české finanční skupiny je společnost Best Hotel Properties (BHP), která nedávno vyhlásila záměr zbavit se tří pětihvězdičkových hotelů v Rusku a na Slovensku, kde se momentálně hotelnictví příliš nedaří. Prodává se i hotel Kempinski na Štrbském plese a Kempinski v Moskvě. V Česku patří do skupiny například známý hotel InterContinental. Ten momentálně na prodej není. Nicméně Číňané mohou jednat o získání podílu či o převzetí celé společnosti BHP.

Fakticky jedinou uzavřenou transakcí, na níž se podílelo J&T, je tak převzetí Pivovarů Lobkowicz, kde česká finanční skupina asistovala jejich řediteli Zdeňku Radilovi při vykoupení podílu od spoluvlastníků Martina Burdy a Grzegorze Hóty. Radil měl s ufinancováním transakce, jejíž hodnota se blížila dvěma miliardám korun, údajně jistý problém a Číňané jednající právě v J&T projevili o české pivo eminentní zájem. Bude jistě zajímavé sledovat, jak firma složená z menších pivovarů bude schopna reagovat na možnosti, které se jí spojením s finančním gigantem otevřou na čínském trhu.

Opatrné přistávání

Zatím se zdá, že přistání CEFC v Praze probíhá hladce, ale pod povrchem se objevují momenty, které ukazují, že to úplně jednoduché nebude. Dokladem je například navýšení podílu Číňanů v JTFG z pěti na 9,9 procenta, s nímž se původně nepočítalo, ale vynutilo si ho zapojení CEFC do ruských aktivit J&T. Podíl se měl zvyšovat z pěti rovnou na třicet procent v jednom skoku, ale nakonec byl zvolen ještě mezikrok, který nevyžadoval souhlas regulátorů. Čína silně kontroluje vývoz kapitálu, a ne vše se tak zřejmě vyvíjí požadovaným tempem. Český partner se přitom nechce nechat vyjednáváním s Číňany brzdit ve vlastních aktivitách.

Navíc ani průchod přes české a evropské regulátory nemusí být zcela bezbolestný.

CEFC byla založena jako privátní firma už v lednu roku 1980 se základním kapitálem téměř tři čtvrtě miliardy dolarů. V současnosti ji vlastní z 98 procent Shanghai Energy Fund Investment (SEFI) a ten je zase stoprocentně vlastněn společností Shanghai Energy Security Research Center. Různé zdroje uvádějí, že jde o pátou až šestou největší privátní firmu v Číně. Obecně platí, že čínské privátní firmy mají při pronikání na západní trhy lepší pozici než firmy s přímou státní účasti, protože přijímající země čínskému státnímu kapitálu nedůvěřují a mají obavy z ohrožení svých bezpečnostních zájmů.

I zde může zejména ECB, na jejíž rozhodování mohou mít vliv i významné politické tlaky z klíčových zemí EU, vznést při svém řízení námitky proti málo průhlednému vlastnictví firmy. Mohou také zaznít obavy, že za reálnými vlastníky, kterými jsou údajně fyzické osoby, stojí nějaký státní či stranický orgán. Podle našeho zdroje se vedení J&T již setkalo s třemi největšími vlastníky společnosti, mezi nimiž je i Jie Ťien-ming, předseda představenstva společnosti a momentálně honorární poradce prezidenta Miloše Zemana. l •

Číňané se intenzivně zajímají o hotelový byznys a je skutečností, že součástí české finanční skupiny J&T je společnost Best Hotel Properties, která nedávno vyhlásila záměr zbavit se tří pětihvězdičkových hotelů v Rusku a na Slovensku.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít