ČEB prodává pohledávky za 1,5 miliardy

22. dubna 2013, 08:20 - Petra Pelantová
22. dubna 2013, 08:20

Státu došla trpělivost s nesplácenými exportními úvěry. Česká exportní banka (ČEB), hlavní pilíř státní podpory exportu do rizikových regionů, začala prodávat špatné pohledávky. Poté, co se jí podařilo úspěšně prodat první, hledá kupce pro další.

Minulý měsíc rozjela dvě výběrová řízení a třetí připravuje. Celkově by se letos chtěla zbavit špatných úvěrů v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Týdeníku Euro to řekl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. „Jde o případy, kdy už jsme vyčerpali všechny ostatní možnosti, jak pohledávky řešit,“ upřesnil Klumpar.

ČEB má přitom v bilanci nesplácené úvěry v hodnotě zhruba 7,5 miliardy korun. Klumpar zdůrazňuje, že prodej pohledávek je krajní řešení. U první prodané pohledávky, kde šlo o tři čtvrtě miliardy korun z byznysu týkajícího se skláren Ekran v Novosibirsku, se exportní bance podařilo získat šedesát procent hodnoty.

Kupcem byla ruská UniCredit Bank a Klumpar označil transakci za úspěch, který si slibuje i od prodeje dalších pohledávek. O výnosu ale spekulovat nechce, aby při vyjednávání neznevýhodnil ČEB. Potvrzuje jen, že plánované prodeje se týkají sklářského byznysu v Ruské federaci a jde o velmi komplikované obchodní případy.

„Zájemci jsou, není jich mnoho. Máme i zájemce, kteří přišli s tím, že by chtěli od nás některé pohledávky odkoupit,“ dodává. Na dotaz, zda banka zveřejní jména kupců, Klumpar uvedl, že jen v případě, když kupcem bude banka. Jenže právě to může přinést bance nezanedbatelné riziko.

ČEB se sice může schovávat za obchodní tajemství, ale zároveň jde o státní instituci spravující miliardy korun. Prodej nesplácených pohledávek by se mohl pro dlužníky stát šikovným nástrojem, jak přes prostředníky nakoupit svůj dluh s tím, že jeho hodnota výrazně klesla. To Klumpar odmítá.

„Neradi bychom prodej pohledávek deklarovali jako standardní záležitost. Nechceme totiž vytvořit v potenciálních zájemcích o úvěr dojem, že vždycky lze úvěr za nižší částku přes nějakého prostředníka odkoupit,“ poznamenal.


Čtěte také:

Kontroloři viní exportní banku z porušení zákona

Ekonomická diplomacie na truc

Špatné úvěry vyjdou stát draho


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít