ČEB prodává pohledávky za 1,5 miliardy

22. dubna 2013, 08:20 - Petra Pelantová
22. dubna 2013, 08:20

Státu došla trpělivost s nesplácenými exportními úvěry. Česká exportní banka (ČEB), hlavní pilíř státní podpory exportu do rizikových regionů, začala prodávat špatné pohledávky. Poté, co se jí podařilo úspěšně prodat první, hledá kupce pro další.

Minulý měsíc rozjela dvě výběrová řízení a třetí připravuje. Celkově by se letos chtěla zbavit špatných úvěrů v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Týdeníku Euro to řekl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. „Jde o případy, kdy už jsme vyčerpali všechny ostatní možnosti, jak pohledávky řešit,“ upřesnil Klumpar.

ČEB má přitom v bilanci nesplácené úvěry v hodnotě zhruba 7,5 miliardy korun. Klumpar zdůrazňuje, že prodej pohledávek je krajní řešení. U první prodané pohledávky, kde šlo o tři čtvrtě miliardy korun z byznysu týkajícího se skláren Ekran v Novosibirsku, se exportní bance podařilo získat šedesát procent hodnoty.

Kupcem byla ruská UniCredit Bank a Klumpar označil transakci za úspěch, který si slibuje i od prodeje dalších pohledávek. O výnosu ale spekulovat nechce, aby při vyjednávání neznevýhodnil ČEB. Potvrzuje jen, že plánované prodeje se týkají sklářského byznysu v Ruské federaci a jde o velmi komplikované obchodní případy.

„Zájemci jsou, není jich mnoho. Máme i zájemce, kteří přišli s tím, že by chtěli od nás některé pohledávky odkoupit,“ dodává. Na dotaz, zda banka zveřejní jména kupců, Klumpar uvedl, že jen v případě, když kupcem bude banka. Jenže právě to může přinést bance nezanedbatelné riziko.

ČEB se sice může schovávat za obchodní tajemství, ale zároveň jde o státní instituci spravující miliardy korun. Prodej nesplácených pohledávek by se mohl pro dlužníky stát šikovným nástrojem, jak přes prostředníky nakoupit svůj dluh s tím, že jeho hodnota výrazně klesla. To Klumpar odmítá.

„Neradi bychom prodej pohledávek deklarovali jako standardní záležitost. Nechceme totiž vytvořit v potenciálních zájemcích o úvěr dojem, že vždycky lze úvěr za nižší částku přes nějakého prostředníka odkoupit,“ poznamenal.


Čtěte také:

Kontroloři viní exportní banku z porušení zákona

Ekonomická diplomacie na truc

Špatné úvěry vyjdou stát draho


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít