Čas revize

29. září 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
29. září 2014, 00:00

IT systémy státní správy ustrnuly a neumějí spolu komunikovat. Některé proto ministerstvo vnitra úplně zruší

Mnoho informačních systémů, které by měly sloužit státu, firmám i občanům, spolu neumí nalézt společnou řeč. Neúnosná je také cena za provoz některých z nich. Například jen pod ministerstvem vnitra dnes běží 154 systémů, u policie dalších 74 a vesměs mezi sebou nedokážou komunikovat, což je neúnosné.

Na prvním poprázdninovém setkání Euro Business Breakfast (pod patronací ČEZ a EY) to ve zcela zaplněné pražské restauraci Mlýnec řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Zmínil například dlouhodobé potíže s registry vozidel. Policie, která potřebuje být v tomto systému v podstatě online, má přitom pouhých 30 přístupů.

Ministerstvo vnitra se proto chystá některé nevyhovující systémy zrušit. Které odstraní, zatím Chovanec nechtěl blíže specifikovat.

Jeho náměstek pro IT Jaroslav Strouhal nyní vytváří tým, který by měl všechny IT systémy zrevidovat. Podle Strouhala totiž předcházející vedení ministerstva na správu databází rezignovalo. Nový koncept by měl podle Chovance zamezit plýtvání s unijními penězi, umožnit přesoutěžení stávajících smluv i úspory v desítkách procent.

Chovanec i jeho náměstek se také vyjádřili ke sporu, kdo by měl být hlavním garantem pro IT ve státní správě. Do tohoto segmentu totiž intenzivně vstupuje ministerstvo financí, jeho licence na systém SAP využívá pět resortů. Ministerstvo financí by chtělo správu IT systémů vložit pod Státní tiskárnu cenin, kde vzniká IT divize, a aspiruje i na správu celého systému. Nyní si podle Strouhala obě ministerstva vymezují pozice. „Diskuse je v jedné třetině. Ale ministerstvo vnitra by mělo být jako nástupce ministerstva informatiky jak koordinátorem, tak supervizorem této problematiky,“ argumentuje Strouhal.

Podle něj stát vlastně ani neví, jaké systémy má. Je jich celkem na pět a půl tisíce.

Od září proto běží revize stávajících IT bází. „Obávám se, že třetina z nich není udržitelná. Děláme revizi, ale potřebujeme čas,“ podotkl jeho šéf Chovanec.

Konec českých řešení Podle Chovance je Česká republika specialistou na komplikovaná „česká řešení“ a měla by se více inspirovat v cizině. Nakousl i možnost slučování zakázek k jednomu generálnímu dodavateli, což by podle něj mělo přinést snížení nákladů na provoz. Tento názor se ale nesetkal s pochopením celé řady diskutujících, kteří podnikají právě v sektoru IT.

Poměrně vášnivou debatu vyvolal názor na možné zpřístupnění registrů pro privátní sektor – například banky a telefonní operátory. Z ministerstva zazněl názor na větší ochranu spotřebitele například při zakládání účtů, z pléna naopak obavy o bezpečí osobních údajů.

Chovanec zmínil i snahu o přijetí zákona na regulaci bezpečnostních agentur, které v mnohém suplují složky státu a někdy balancují na hraně nelegálního byznysu. Připomněl kauzu, při jejímž vyšetřování policie narazila u jedné agentury na tzv. Agátu, přístroj na odposlech mobilních telefonů. Podle něj je zapotřebí tento segment regulovat mnohem přísněji. Stejně tak je podle Chovance nutné přijmout zákon o městské policii, aby měla tato služba veřejnosti jednotnou formu. Jeho informace ovšem vyvolala vzápětí odezvu, proč si Česká pošta koupila vlastní agenturu na převoz peněz, která je ztrátová a výrazně dotovaná. Nákup firmy Chovanec označil za nepříliš šťastný krok. Ale pošta se jí může těžko vzdát, protože do ní podle jeho slov natekly už desítky milionů korun.

Zbraně pro Kurdy Ministr vnitra čelil také otázkám předsedy Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka, proč nemohou čeští výrobci do válkou sužovaného Iráku, Sýrie, respektive Kurdistánu poslat i těžkou techniku, když už poslali například munici. A tamním vojákům přitom scházejí především obrněná vozidla a tanky. „Žádají je,“ konstatoval Hynek. Chovanec namítl, že proti dodávkám těžkých zbraní se staví sousední Turecko. To se obává, že by Kurdové v dlouhotrvajícím konfliktu mohli obrátit zbraně proti němu.

Kurdové podle Chovancových slov po návštěvě tamního ministra vnitra v České republice požadují pomoc především při školení policistů, hasičů, pyrotechniků a specialisty na pouliční nepokoje. „Dva policisté už v Kurdistánu byli,“ připomněl Chovanec. Podle něj se nyní Kurdové připravují na tuhou zimu, kvůli uprchlíkům posunuli zahájení školního roku. V šesti stovkách škol totiž nalezli přechodné útočiště konfliktem zasažení uprchlíci, kterých je už téměř milion a půl. „Buď to budeme dnes řešit tam, nebo příště tady,“ uzavřel ministr vnitra. l

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít