Bývalý véčkař Jarolím má prověřit účty „pravoslavné“ firmy

27. května 2013, 00:00 - (pto)
27. května 2013, 00:00

Církev Spory, do kterých v posledních týdnech zabředla česká pravoslavná církev, nemají v tuzemských náboženských kruzích obdoby.

Dubnové odstoupení metropolity Kryštofa (na snímku), který byl obviněn z nepřístojných vztahů se ženami, vyostřily vztahy mezi znesvářenými křídly. Z obou stran padají obvinění z prohřešků i finančních machinací.

Část věřících včetně většiny ruskojazyčné pravoslavné komunity usiluje o Kryštofův návrat do funkce. Vyšší církevní hodnostáři v čele se správcem pražské eparchie Markem Krupicou o tom ale nechtějí slyšet.

Na pozadí sporu vyplavaly otazníky nad hospodařením společnosti Ikonostas, která se v minulosti pravoslavným starala o správu nemovitostí. Jednatelem společnosti byl donedávna právě Kryštof. V roce 2008 ale do firmy přibral kontroverzního lékaře Jaroslava Bartáka, kterého soud letos v únoru poslal na 14 let do vězení za sexuální násilí na asistentkách. Barták získal v Ikonostasu čtvrtinový podíl a kromě něj pravoslavní převedli další část na Bartákova kolegu z oboru Františka Fencla. Podle metropolity Kryštofa měli oba medici pomoci se založením diagnostického střediska v pražském Karlíně. Z toho ale sešlo a lékaři své podíly církvi vrátili. Stalo se to však až letos v lednu, kdy Barták seděl už několik měsíců ve vazbě.

Ještě za Kryštofova vedení se církev rozhodla poslat Ikonostas k ledu, likvidátorem firmy se v březnu jmenoval sám metropolita. Krátce poté se ale objevila kanonická stížnost, která vedla ke Kryštofově rezignaci. Správce pražské eparchie Krupica v květnu určil za nového likvidátora Tomáše Jarolíma, bývalého místopředsedu Věcí veřejných a současně duchovního s nižším svěcením, jenž v minulosti hovořil o podezřelých směnkách v účetnictví firmy. „Vladyka Kryštof se nedostavil na setkání s odkazem, že účetní je v nemocnici. Vyzval jsem ho k předání do 31. května. Poté budu postupovat trestně právní cestou,“ řekl Jarolím na dotaz týdeníku Euro.

V obchodním rejstříku chybějí uzávěrky Ikonostasu za poslední dva roky. „Také bych je rád viděl, abychom věděli, co se v Ikonostasu dělo,“ poznamenal Krupica. Tento církevní hodnostář s titulem archimandrita, působící v Litoměřicích, nechal po svém nástupu do funkce správce zrušit všechny plné moci, které předtím udělil Kryštof. Posléze ale Krupica neuspěl s kandidaturou na funkci pražského arcibiskupa, na volebním shromáždění 18. května se nedostal ani do užších kol. Podle ruskojazyčného týdeníku Pražský expres dostávali účastníci shromáždění při příchodu letáky, které upozorňovaly na jeho údajný nemravný život a spojenectví s katolickou církví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít