Bývalý véčkař Jarolím má prověřit účty „pravoslavné“ firmy

27. května 2013, 00:00 - (pto)
27. května 2013, 00:00

Církev Spory, do kterých v posledních týdnech zabředla česká pravoslavná církev, nemají v tuzemských náboženských kruzích obdoby.

Dubnové odstoupení metropolity Kryštofa (na snímku), který byl obviněn z nepřístojných vztahů se ženami, vyostřily vztahy mezi znesvářenými křídly. Z obou stran padají obvinění z prohřešků i finančních machinací.

Část věřících včetně většiny ruskojazyčné pravoslavné komunity usiluje o Kryštofův návrat do funkce. Vyšší církevní hodnostáři v čele se správcem pražské eparchie Markem Krupicou o tom ale nechtějí slyšet.

Na pozadí sporu vyplavaly otazníky nad hospodařením společnosti Ikonostas, která se v minulosti pravoslavným starala o správu nemovitostí. Jednatelem společnosti byl donedávna právě Kryštof. V roce 2008 ale do firmy přibral kontroverzního lékaře Jaroslava Bartáka, kterého soud letos v únoru poslal na 14 let do vězení za sexuální násilí na asistentkách. Barták získal v Ikonostasu čtvrtinový podíl a kromě něj pravoslavní převedli další část na Bartákova kolegu z oboru Františka Fencla. Podle metropolity Kryštofa měli oba medici pomoci se založením diagnostického střediska v pražském Karlíně. Z toho ale sešlo a lékaři své podíly církvi vrátili. Stalo se to však až letos v lednu, kdy Barták seděl už několik měsíců ve vazbě.

Ještě za Kryštofova vedení se církev rozhodla poslat Ikonostas k ledu, likvidátorem firmy se v březnu jmenoval sám metropolita. Krátce poté se ale objevila kanonická stížnost, která vedla ke Kryštofově rezignaci. Správce pražské eparchie Krupica v květnu určil za nového likvidátora Tomáše Jarolíma, bývalého místopředsedu Věcí veřejných a současně duchovního s nižším svěcením, jenž v minulosti hovořil o podezřelých směnkách v účetnictví firmy. „Vladyka Kryštof se nedostavil na setkání s odkazem, že účetní je v nemocnici. Vyzval jsem ho k předání do 31. května. Poté budu postupovat trestně právní cestou,“ řekl Jarolím na dotaz týdeníku Euro.

V obchodním rejstříku chybějí uzávěrky Ikonostasu za poslední dva roky. „Také bych je rád viděl, abychom věděli, co se v Ikonostasu dělo,“ poznamenal Krupica. Tento církevní hodnostář s titulem archimandrita, působící v Litoměřicích, nechal po svém nástupu do funkce správce zrušit všechny plné moci, které předtím udělil Kryštof. Posléze ale Krupica neuspěl s kandidaturou na funkci pražského arcibiskupa, na volebním shromáždění 18. května se nedostal ani do užších kol. Podle ruskojazyčného týdeníku Pražský expres dostávali účastníci shromáždění při příchodu letáky, které upozorňovaly na jeho údajný nemravný život a spojenectví s katolickou církví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít