Bývalý starosta byl odsouzen, ale prodej Pivovaru Náchod platí

01. července 2013, 00:00 - (maš)
01. července 2013, 00:00

Pivovarnictví Čtyři roky trval spor o to, zda převod akcií Pivovaru Náchod platí, či nikoliv. Až minulé úterý Vrchní soud v Praze s definitivní platností zamítl žalobu Pivovaru Holba napadající tuto transakci. Pivovar totiž patřil samotnému městu Náchod, jehož tehdejší zastupitelstvo v roce 2009 rozhodlo o prodeji 100 procent společnosti liberecké skupině LIF za 150 milionů korun, zatímco Pivovar Holba podle veřejně dostupných informací nabídl 185 milionů korun.

Prodej vyvolával velké pochybnosti, protože nevyhrál ten, kdo nabídl nejvyšší cenu, jež měla být jediným kritériem výběru. Pikantní na celém případu je i to, že vrchní soud převod potvrdil, ale Okresní soud v Náchodě, shodou okolností také v minulém měsíci, potrestal šestiletým zákazem výkonu veřejné funkce bývalého náchodského starostu Oldřicha Čtvrtečku (ODS) za machinace při prodeji pivovaru.

Rozdíl mezi oběma verdikty je však v tom, že zatímco v případě Vrchního soudu v Praze již lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, v případě okresního soudu je rozhodnutí nepravomocné, protože odsouzený bývalý starosta Oldřich Čtvrtečka (na snímku) se proti rozhodnutí okamžitě odvolal. O tom, zda i v případě prvního verdiktu podá druhá strana dovolání, se bude teprve rozhodovat. „Tuto možnost zvažujeme, ale nejdříve verdikt vrchního soudu důkladně prostudujeme a o dalším postupu se poradíme s právníky,“ řekl týdeníku Euro předseda představenstva a ředitel Pivovaru Holba Zdeněk Konečný.

Výstav pivovaru Primátor, jak se v současnosti Pivovar Náchod jmenuje, se pohybuje na úrovni 130 tisíc hektolitrů za rok, díky čemuž je největším pivovarem v Královéhradeckém kraji. Více než pětinu prodeje zajišťuje export, pivovar se rovněž profiluje jako výrobce speciálních piv. Do skupiny LIF, tedy současného vlastníka náchodského Primátora, patří také pivovary Svijany a Rohozec. „Patříme k nejdynamičtěji se rozvíjejícím regionálním pivovarnickým skupinám u nás,“ řekl týdeníku Euro člen představenstva Tomáš Kučera a jako příklad uvedl výsledky pivovaru Svijany. „Před čtrnácti lety při našem příchodu do Svijan měl tento pivovar výstav pouze 36 tisíc hektolitrů, v loňském roce to bylo již 593 tisíc hektolitrů uvařeného piva,“ poznamenává Kučera. Neúspěšný uchazeč o náchodský pivovar – Pivovar Holba – patří do skupiny středomoravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel. Jejich roční výstav se blíží milionu hektolitrů piva.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít