Article, show

Budiž chytré město i ves

 Hrbáček 10. dubna, 19:00  -  Jan Hrbáček
10. dubna, 19:00

Jak nám řešení smart cities usnadní život.

Online navigace na volná parkovací místa, využívání platebních karet místo síťových jízdenek. Řešení smart cities brzy nabídnou spoustu jiných novinek. Na konferenci Chytřejší Česko, pořádané v Mladé Boleslavi, zaznělo takových alternativ hned několik.

Podle zástupce ředitele sekce pro oblast veřejné správy Středočeského kraje Jiřího Holuba lze takzvané smart cities aplikace uplatnit nejen v dopravě a bezpečnosti, ale i v energetice nebo ochraně životního prostředí. Náměstek primátora Mladé Boleslavi Michal Kopal pak upozornil, že jeho město den před konferencí uzavřelo smlouvu na tři projekty s automobilkou Škoda Auto, která zde má své sídlo. „Ve smart řešeních jsme sice na začátku, ale rozhodně nechceme zůstat pozadu“ubezpečil Kopal.

Jarmila Plachá ze Škoda Digilab uvedla, že zjednodušení možností parkování je teprve začátkem projektů. Například před cestou do vzdálené destinace by automobil prostřednictvím chytrého telefonu mohl uživatele upozornit například na stav pohonných hmot, dopravní komplikace či možnost parkování v místě jednání. Osobní vůz by podle Plaché v dohledné době mohl umět komunikovat také s dalšími vozidly, semafory i dopravní infrastrukturou. Propojit by se mohla auta i s domy, se službami či servisem. V Mladé Boleslavi se pak ŠkodaDigilab zpočátku zaměří na chytré parkování a dopravu. V Praze by pak automobilka chtěla otestovat projekt mobility s péčí, carsharing nebo nové možnosti mobility.

Její kolega Jan Edlman pak doplnil, že průměrný řidič stráví až 80 minut týdně hledáním volných parkovacích míst ve velkých aglomeracích. „Při testování jsme přišli na to, že systém je schopný detekovat vhodnou parkovací lokalitu tak, aby řidič strávil ve voze maximálně tři minuty a následně měl do cílové destinace maximálně 250 metrů“ prezentoval testy Edlman.

Jiným doplněním detekce vhodné parkovací lokality je podle něj též další využití kamer, senzorů či sociálních sítí. Díky „smart“ aplikacím bude možné například parkovací místo zarezervovat, předplatit, pronajmout, online prodlužovat platby, ale i řešit kupříkladu slevy v hromadné dopravě apod. Mladoboleslavským projektům by měl být vdechnut život do čtvrt roku, testování pražských by mělo proběhnout v horizontu půl roku.

Pod libereckou zemí

Prvním větším českým municipálním smart projektem je senzorická kontrola parkování, kterou rozjela v centru Liberce společnost ČD-Telematika. Podle Petera Hudáka z této společnosti jde o takzvaný IoT - internet věcí - síť propojených věcí, umožňující sdílení dat a jejich analýzu. Síť senzorů, které nepotřebují stálé napájení, ukrytých v zemi, odesílá za pomoci rádiové sítě data při změně stavu na parkovacím místě. Identických technologií s jinak naprogramovanými senzory, neinstalovanými pod zemí, by se podle Hudáka dalo využít například při ochraně domů, v péči o seniory nebo u již testovaných elektronických plomb, k monitoringu pohybu přepravovaného zboží, sledování polohy zařízení, například lokomotiv či vagonů.

Testování signálu firmu překvapilo, sledované zařízení se samo hlásilo až na vzdálenost 100 kilometrů. „Výhodou je nízká cena, systém funguje bez napájení, SIM karet, baterie vydrží deset a více let“ vysvětlil Hudák. Jeho kolega František Nedvěd pak vypíchl, že národní rádiová síť je schopna obsáhnout až 92 procent populace.

Liberec chce projekt informačního systému parkování dostat nejen na informační tabule k vjezdům do města, ale i do veřejného informačního portálu dostupného pro smartphony. Systém by měl při finalizaci projektu za pomoci navigace dovést řidiče až na konkrétní parkovací místo.

Ber dotaci

Náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška pak v rámci panelové diskuse zmínil, že v projektech smart cities nejde jen o propojení infrastruktury s mobilními telefony či navigacemi, ale i například o možnost používat platební karty jako samostatný osobní identifikátor.

Například společnost Mastercard už podle Martina Dolejše, šéfa rozvoje ze společnosti Mastercard, ve Středočeském kraji nebo v Kolíně podobnou službu ve spolupráci s firmou Arriva zavedla. Platební karta je tak v podstatě používána jako síťová jízdenka, ale dá se použít také na jednorázový nákup jízdného, nejsou proto potřeba žádné slevové karty či časové kupony. Na dalších projektech - a nejen v oblasti dopravy - se pracuje.

Vedoucí oddělení urbánní politiky ministerstva pro místní rozvoj František Kubeš pak připomněl ještě jednu podstatnou výhodu řešení smart cities: možnost financování projektů za pomoci dotačních titulů. Z evropských fondů tak lze požádat o subvenci na řešení smart city v devíti z nich, v národních pak v pěti, ale také například v programech visegrádské čtyřky.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít