Brusel chce trestat za tleskání špačkům

26. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
26. listopadu 2012, 00:00

Zemědělství

Sankci přesahující 380 milionů korun chce Evropská unie vymáhat po Česku za to, jak za unijní peníze dotovalo plašení špačků ve vinicích. Vinaři dostávali až dvacet tisíc korun na jeden hektar, aby mohli aktivně odpuzovat ptactvo slétající se na zralé bobule.

Podmínkou dotace, jak ji formulovalo příslušné vládní nařízení, byla „činorodá přítomnost fyzické osoby v rozsahu minimálně 300 hodin v jednom hospodářském roce“. V sezoně 2006/2007, kdy byly „antišpačkovské“ dotace na vrcholu, měly ochránit zhruba polovinu vinic za sumu téměř 188 milionů korun. Vinaři o podporu žádali až zpětně, kontrola tedy mohla takzvanou aktivní ochranu prověřit pouze podle deníčku, který pěstitelé museli vyplňovat.

Dotace proti ptákům ve vinicích vyplácelo Česko po čtyři roky z programu na restrukturalizaci vinic financovaného EU. Za tuto dobu šlo na tleskání, pískání či další plašení ve vinohradech téměř 240 milionů korun. Pěstitelé využívali i dotací na takzvanou pasivní ochranu, kdy škodám způsobovaným ptactvem bránili pomocí sítí a elektronických plašičů. Na jejich nákup ale mohli příspěvek čerpat jednou za pět let, i proto přišla celková podpora pasivní ochrany na méně než třetinu ve srovnání s aktivním hlídáním.

Poskytování takových dotací schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka na návrh tehdejšího ministra zemědělství Jana Mládka, ekonomického experta ČSSD. Po čtyřech letech je zrušil úřednický kabinet Jana Fischera.

Ministerstvu zemědělství, které nyní řeší potíže kolem kuriózní dotace, se o sankci mluvit nechce. „K problému zatím nemáme oficiální vyjádření Evropské komise. Poté, co stanovisko obdržíme, ho budeme analyzovat. Nicméně jednání o dotacích na ochranu vinic před ptactvem, ze kterých vyplývají určitá zjištění, probíhají již několik let,“ odpověděl týdeníku Euro mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Nyní se ovšem jednání o výsledcích vinařského auditu z Bruselu chýlí k závěru. Česko nejspíš využije možnosti obrátit se na smírčí soud. I pokud by rozhodl ve prospěch české strany, Praha ještě nemá vyhráno. Evropská komise, která shání peníze na zacelení děr v unijním rozpočtu, se totiž verdiktem smírčího soudu nemusí řídit. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít