Brusel chce trestat za tleskání špačkům

26. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
26. listopadu 2012, 00:00

Zemědělství

Sankci přesahující 380 milionů korun chce Evropská unie vymáhat po Česku za to, jak za unijní peníze dotovalo plašení špačků ve vinicích. Vinaři dostávali až dvacet tisíc korun na jeden hektar, aby mohli aktivně odpuzovat ptactvo slétající se na zralé bobule.

Podmínkou dotace, jak ji formulovalo příslušné vládní nařízení, byla „činorodá přítomnost fyzické osoby v rozsahu minimálně 300 hodin v jednom hospodářském roce“. V sezoně 2006/2007, kdy byly „antišpačkovské“ dotace na vrcholu, měly ochránit zhruba polovinu vinic za sumu téměř 188 milionů korun. Vinaři o podporu žádali až zpětně, kontrola tedy mohla takzvanou aktivní ochranu prověřit pouze podle deníčku, který pěstitelé museli vyplňovat.

Dotace proti ptákům ve vinicích vyplácelo Česko po čtyři roky z programu na restrukturalizaci vinic financovaného EU. Za tuto dobu šlo na tleskání, pískání či další plašení ve vinohradech téměř 240 milionů korun. Pěstitelé využívali i dotací na takzvanou pasivní ochranu, kdy škodám způsobovaným ptactvem bránili pomocí sítí a elektronických plašičů. Na jejich nákup ale mohli příspěvek čerpat jednou za pět let, i proto přišla celková podpora pasivní ochrany na méně než třetinu ve srovnání s aktivním hlídáním.

Poskytování takových dotací schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka na návrh tehdejšího ministra zemědělství Jana Mládka, ekonomického experta ČSSD. Po čtyřech letech je zrušil úřednický kabinet Jana Fischera.

Ministerstvu zemědělství, které nyní řeší potíže kolem kuriózní dotace, se o sankci mluvit nechce. „K problému zatím nemáme oficiální vyjádření Evropské komise. Poté, co stanovisko obdržíme, ho budeme analyzovat. Nicméně jednání o dotacích na ochranu vinic před ptactvem, ze kterých vyplývají určitá zjištění, probíhají již několik let,“ odpověděl týdeníku Euro mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Nyní se ovšem jednání o výsledcích vinařského auditu z Bruselu chýlí k závěru. Česko nejspíš využije možnosti obrátit se na smírčí soud. I pokud by rozhodl ve prospěch české strany, Praha ještě nemá vyhráno. Evropská komise, která shání peníze na zacelení děr v unijním rozpočtu, se totiž verdiktem smírčího soudu nemusí řídit. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít