Brusel chce trestat za tleskání špačkům

26. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
26. listopadu 2012, 00:00

Zemědělství

Sankci přesahující 380 milionů korun chce Evropská unie vymáhat po Česku za to, jak za unijní peníze dotovalo plašení špačků ve vinicích. Vinaři dostávali až dvacet tisíc korun na jeden hektar, aby mohli aktivně odpuzovat ptactvo slétající se na zralé bobule.

Podmínkou dotace, jak ji formulovalo příslušné vládní nařízení, byla „činorodá přítomnost fyzické osoby v rozsahu minimálně 300 hodin v jednom hospodářském roce“. V sezoně 2006/2007, kdy byly „antišpačkovské“ dotace na vrcholu, měly ochránit zhruba polovinu vinic za sumu téměř 188 milionů korun. Vinaři o podporu žádali až zpětně, kontrola tedy mohla takzvanou aktivní ochranu prověřit pouze podle deníčku, který pěstitelé museli vyplňovat.

Dotace proti ptákům ve vinicích vyplácelo Česko po čtyři roky z programu na restrukturalizaci vinic financovaného EU. Za tuto dobu šlo na tleskání, pískání či další plašení ve vinohradech téměř 240 milionů korun. Pěstitelé využívali i dotací na takzvanou pasivní ochranu, kdy škodám způsobovaným ptactvem bránili pomocí sítí a elektronických plašičů. Na jejich nákup ale mohli příspěvek čerpat jednou za pět let, i proto přišla celková podpora pasivní ochrany na méně než třetinu ve srovnání s aktivním hlídáním.

Poskytování takových dotací schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka na návrh tehdejšího ministra zemědělství Jana Mládka, ekonomického experta ČSSD. Po čtyřech letech je zrušil úřednický kabinet Jana Fischera.

Ministerstvu zemědělství, které nyní řeší potíže kolem kuriózní dotace, se o sankci mluvit nechce. „K problému zatím nemáme oficiální vyjádření Evropské komise. Poté, co stanovisko obdržíme, ho budeme analyzovat. Nicméně jednání o dotacích na ochranu vinic před ptactvem, ze kterých vyplývají určitá zjištění, probíhají již několik let,“ odpověděl týdeníku Euro mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Nyní se ovšem jednání o výsledcích vinařského auditu z Bruselu chýlí k závěru. Česko nejspíš využije možnosti obrátit se na smírčí soud. I pokud by rozhodl ve prospěch české strany, Praha ještě nemá vyhráno. Evropská komise, která shání peníze na zacelení děr v unijním rozpočtu, se totiž verdiktem smírčího soudu nemusí řídit. l

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít