Boris Vostrý čelí exekuci, nezaplatil tři miliardy

20. května 2013, 00:00 - (pto)
20. května 2013, 00:00

Harvardské fondy Exekutor si vyšlápl na jednoho ze zakladatelů harvardských investičních fondů Borise Vostrého (na snímku). Někdejší kolega Viktora Koženého totiž nezaplatil náhradu škody, na které se loni v říjnu usnesl Vrchní soud v Praze. Podle rozsudku by exmanažeři kuponového impéria měli strávit za tunelování fondů také několik let ve vězení (Kožený deset a Vostrý devět let), před trestem se však ukrývají v zahraničí.

„Celková vymáhaná částka činí více než tři miliardy korun,“ řekla týdeníku Euro mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová. Exekutor dohledává Vostrého majetek nejen v Česku, ale i v zahraničí. „Mimo jiné již vydal exekuční příkazy k prodeji nemovitostí, zřídil exekutorská zástavní práva a dohledal podíl dlužníka v bytovém družstvu,“ doplnila mluvčí.

Exekuci nařídil Obvodní soud pro Prahu 6 v únoru na návrh Harvardského průmyslového holdingu (HPH), který před lety vznikl jako nástupnická společnost fondů a nyní je v likvidaci. Podle verdiktu odvolacího Vrchního soudu v Praze musí Boris Vostrý zaplatit HPH 2,2 miliardy korun a úroky, Kožený má zaplatit 8,3 miliardy korun plus úroky. Tuzemský soud na oba letos vydal nové mezinárodní zatykače. Vostrého nicméně před vydáním celkem spolehlivě chrání občanství středoamerického státu Belize, kde údajně žije. Advokáti Vostrého i Koženého dříve uvedli, že vůči loňskému rozsudku podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podrobnosti o vymáhaném majetku exekutor ani likvidátor HPH Zdeněk Častorál zatím nechtějí zveřejnit. Poukazují na to, že Vostrý by mohl informaci zneužít a majetek například převést. Týdeníku Euro se nicméně podařilo zjistit, že exekutor už podal příkaz na prodej dvou Vostrého bytů ve Znojmě.

Boris Vostrý byl před rokem 1989 vysokým důstojníkem Státní bezpečnosti. Podle evidenční karty z Archivu bezpečnostních složek pracoval ve Správě zpravodajské techniky SNB (VI. správa). Sametová revoluce zastihla Vostrého ve funkci zástupce náčelníka této správy s hodností podplukovníka.

Týdeník Euro požádal Vostrého o reakci, e-mailový dotaz se ale vrátil s odůvodněním, že adresátova schránka je přeplněná. Vostrého právní zástupce Josef Monsport nechtěl exekuci komentovat bez předchozí konzultace s klientem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít