Boris Vostrý čelí exekuci, nezaplatil tři miliardy

20. května 2013, 00:00 - (pto)
20. května 2013, 00:00

Harvardské fondy Exekutor si vyšlápl na jednoho ze zakladatelů harvardských investičních fondů Borise Vostrého (na snímku). Někdejší kolega Viktora Koženého totiž nezaplatil náhradu škody, na které se loni v říjnu usnesl Vrchní soud v Praze. Podle rozsudku by exmanažeři kuponového impéria měli strávit za tunelování fondů také několik let ve vězení (Kožený deset a Vostrý devět let), před trestem se však ukrývají v zahraničí.

„Celková vymáhaná částka činí více než tři miliardy korun,“ řekla týdeníku Euro mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová. Exekutor dohledává Vostrého majetek nejen v Česku, ale i v zahraničí. „Mimo jiné již vydal exekuční příkazy k prodeji nemovitostí, zřídil exekutorská zástavní práva a dohledal podíl dlužníka v bytovém družstvu,“ doplnila mluvčí.

Exekuci nařídil Obvodní soud pro Prahu 6 v únoru na návrh Harvardského průmyslového holdingu (HPH), který před lety vznikl jako nástupnická společnost fondů a nyní je v likvidaci. Podle verdiktu odvolacího Vrchního soudu v Praze musí Boris Vostrý zaplatit HPH 2,2 miliardy korun a úroky, Kožený má zaplatit 8,3 miliardy korun plus úroky. Tuzemský soud na oba letos vydal nové mezinárodní zatykače. Vostrého nicméně před vydáním celkem spolehlivě chrání občanství středoamerického státu Belize, kde údajně žije. Advokáti Vostrého i Koženého dříve uvedli, že vůči loňskému rozsudku podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podrobnosti o vymáhaném majetku exekutor ani likvidátor HPH Zdeněk Častorál zatím nechtějí zveřejnit. Poukazují na to, že Vostrý by mohl informaci zneužít a majetek například převést. Týdeníku Euro se nicméně podařilo zjistit, že exekutor už podal příkaz na prodej dvou Vostrého bytů ve Znojmě.

Boris Vostrý byl před rokem 1989 vysokým důstojníkem Státní bezpečnosti. Podle evidenční karty z Archivu bezpečnostních složek pracoval ve Správě zpravodajské techniky SNB (VI. správa). Sametová revoluce zastihla Vostrého ve funkci zástupce náčelníka této správy s hodností podplukovníka.

Týdeník Euro požádal Vostrého o reakci, e-mailový dotaz se ale vrátil s odůvodněním, že adresátova schránka je přeplněná. Vostrého právní zástupce Josef Monsport nechtěl exekuci komentovat bez předchozí konzultace s klientem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít