Bordeaux nad Londýn

12. ledna 2015, 00:00 -
12. ledna 2015, 00:00

Když se před časem sešel starosta Bordeaux Alain Juppé se svým londýnským kolegou Borisem Johnsonem (na snímku), zahájil jednání zmínkou o tom, že reprezentuje deváté nejlidnatější město Francie. Pohotový konzervativec, jemuž hlas lidu předpovídá premiérské ambice, odvětil, že on jako starosta zastupuje šesté největší francouzské město, protože v Londýně žije na 250 tisíc Francouzů.

BBC, která nejprve tuto cifru bezmyšlenkovitě používala, se po čase vydala prozkoumat, odkud ji politik, proslulý bujnou blonďatou kšticí, vzal. Johnson se odvolával na údaje francouzské ambasády, která počet svých občanů v celé Británii odhaduje na 300 tisíc. S tím, že jasná většina žije v metropolitní oblasti, do které ovšem zahrnula i hrabství Oxford či Kent, která jsou od Buckinghamského paláce desítky kilometrů daleko.

Britský Národní statistický úřad však počet obyvatel metropole s francouzským pasem určil na pouhých 66 tisíc, ale tato statistika nezahrnovala mimo jiné studenty. V roce 2011se při sčítání lidu k trikoloře přihlásilo 86 tisíc osob. Podle diplomatů to však neodpovídá realitě, protože vzhledem k volnosti pohybu v rámci Evropské unie se přistěhovalci z Francie (ani z jiných členských států) nemusejí nikde registrovat. Navíc i díky blízkosti obou zemí si Francouzi nechávají trvalé bydliště v domovině, byť ve skutečnosti žijí za La Manchem.

Londýnský starosta tak jako tak vlastní důležitost přepálil, protože obě velmoci využívají jiné metodologie při určování počtu obyvatel. Kdyby je sjednotily, tak by Johnsonem udávaných 250 tisíc lidí stačilo podle BBC pouze na 23. největší francouzské město, což už nijak velkolepě nezní. Každopádně politik v čele multikulturní megalopole si může připravit podobné vtípky i pro setkání s kolegy z Indie, Polska, Irska, Nigérie, Pákistánu, Bangladéše, Jamajky a Šrí Lanky, protože podle cenzu z roku 2011 Londýňané těchto národností francouzské sousedy početně převyšují. Pokud ovšem nezapočteme tři miliony

Britů, kteří se hlásí ke galským předkům ze 17. století, během něhož kvůli náboženské diskriminaci dorazila vlna protestantských hugenotů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít