Article, show

Bordeaux nad Londýn

12. ledna 2015, 00:00 -
12. ledna 2015, 00:00

Když se před časem sešel starosta Bordeaux Alain Juppé se svým londýnským kolegou Borisem Johnsonem (na snímku), zahájil jednání zmínkou o tom, že reprezentuje deváté nejlidnatější město Francie. Pohotový konzervativec, jemuž hlas lidu předpovídá premiérské ambice, odvětil, že on jako starosta zastupuje šesté největší francouzské město, protože v Londýně žije na 250 tisíc Francouzů.

BBC, která nejprve tuto cifru bezmyšlenkovitě používala, se po čase vydala prozkoumat, odkud ji politik, proslulý bujnou blonďatou kšticí, vzal. Johnson se odvolával na údaje francouzské ambasády, která počet svých občanů v celé Británii odhaduje na 300 tisíc. S tím, že jasná většina žije v metropolitní oblasti, do které ovšem zahrnula i hrabství Oxford či Kent, která jsou od Buckinghamského paláce desítky kilometrů daleko.

Britský Národní statistický úřad však počet obyvatel metropole s francouzským pasem určil na pouhých 66 tisíc, ale tato statistika nezahrnovala mimo jiné studenty. V roce 2011se při sčítání lidu k trikoloře přihlásilo 86 tisíc osob. Podle diplomatů to však neodpovídá realitě, protože vzhledem k volnosti pohybu v rámci Evropské unie se přistěhovalci z Francie (ani z jiných členských států) nemusejí nikde registrovat. Navíc i díky blízkosti obou zemí si Francouzi nechávají trvalé bydliště v domovině, byť ve skutečnosti žijí za La Manchem.

Londýnský starosta tak jako tak vlastní důležitost přepálil, protože obě velmoci využívají jiné metodologie při určování počtu obyvatel. Kdyby je sjednotily, tak by Johnsonem udávaných 250 tisíc lidí stačilo podle BBC pouze na 23. největší francouzské město, což už nijak velkolepě nezní. Každopádně politik v čele multikulturní megalopole si může připravit podobné vtípky i pro setkání s kolegy z Indie, Polska, Irska, Nigérie, Pákistánu, Bangladéše, Jamajky a Šrí Lanky, protože podle cenzu z roku 2011 Londýňané těchto národností francouzské sousedy početně převyšují. Pokud ovšem nezapočteme tři miliony

Britů, kteří se hlásí ke galským předkům ze 17. století, během něhož kvůli náboženské diskriminaci dorazila vlna protestantských hugenotů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít