Bordeaux nad Londýn

12. ledna 2015, 00:00 -
12. ledna 2015, 00:00

Když se před časem sešel starosta Bordeaux Alain Juppé se svým londýnským kolegou Borisem Johnsonem (na snímku), zahájil jednání zmínkou o tom, že reprezentuje deváté nejlidnatější město Francie. Pohotový konzervativec, jemuž hlas lidu předpovídá premiérské ambice, odvětil, že on jako starosta zastupuje šesté největší francouzské město, protože v Londýně žije na 250 tisíc Francouzů.

BBC, která nejprve tuto cifru bezmyšlenkovitě používala, se po čase vydala prozkoumat, odkud ji politik, proslulý bujnou blonďatou kšticí, vzal. Johnson se odvolával na údaje francouzské ambasády, která počet svých občanů v celé Británii odhaduje na 300 tisíc. S tím, že jasná většina žije v metropolitní oblasti, do které ovšem zahrnula i hrabství Oxford či Kent, která jsou od Buckinghamského paláce desítky kilometrů daleko.

Britský Národní statistický úřad však počet obyvatel metropole s francouzským pasem určil na pouhých 66 tisíc, ale tato statistika nezahrnovala mimo jiné studenty. V roce 2011se při sčítání lidu k trikoloře přihlásilo 86 tisíc osob. Podle diplomatů to však neodpovídá realitě, protože vzhledem k volnosti pohybu v rámci Evropské unie se přistěhovalci z Francie (ani z jiných členských států) nemusejí nikde registrovat. Navíc i díky blízkosti obou zemí si Francouzi nechávají trvalé bydliště v domovině, byť ve skutečnosti žijí za La Manchem.

Londýnský starosta tak jako tak vlastní důležitost přepálil, protože obě velmoci využívají jiné metodologie při určování počtu obyvatel. Kdyby je sjednotily, tak by Johnsonem udávaných 250 tisíc lidí stačilo podle BBC pouze na 23. největší francouzské město, což už nijak velkolepě nezní. Každopádně politik v čele multikulturní megalopole si může připravit podobné vtípky i pro setkání s kolegy z Indie, Polska, Irska, Nigérie, Pákistánu, Bangladéše, Jamajky a Šrí Lanky, protože podle cenzu z roku 2011 Londýňané těchto národností francouzské sousedy početně převyšují. Pokud ovšem nezapočteme tři miliony

Britů, kteří se hlásí ke galským předkům ze 17. století, během něhož kvůli náboženské diskriminaci dorazila vlna protestantských hugenotů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít