Bomba tiká hlasitěji

20. července 2015, 00:00 - Pavel Páral
20. července 2015, 00:00

NWR se logicky stalo terčem nájezdníků, kteří větří v jistotu desetinásobku

Těžko říci, s jakými emocemi prožívali ostravští horníci vítězný etapový dojezd Zdeňka Štybara na Tour de France v barvách cyklistické stáje jiného, jim mnohem bližšího Zdeňka. Ne že by je kolo nebavilo. Lze však předpokládat, že obří investice do cyklistické stáje, na něž si Bakala vydělal obřím obchodem s OKD, jim nebudou dvakrát po chuti.

Každopádně se společností NWR to nevypadá ani trochu vesele a je dobré se občas podívat, co se to v tom slezském kraji vlastně děje, tak jak to činíme v tomto vydání týdeníku Euro.

Přes oživení ekonomiky ceny uhlí nijak závratně nerostou, peníze na účtech firmy tají jak zmrzlina na pláži a o nějakém slibování světlých zítřků nemůže být ani řeči. Firma měla dávno projít insolvenčním řízením a masivní restrukturalizací, jak navrhoval bývalý uhlobaron Petr Otava. Ten je pár týdnů po smrti, ale na platnosti jeho názoru to nic nemění. Jeho odchod ale vyvolává další pochybnosti, protože Koksovna, klíčový obchodní partner OKD, který patřil Otavovi, dostane nového vlastníka, o jehož záměrech těžko někdo něco tuší.

Insolvenčního řízení se ale Bakalův management zřejmě bojí jako čert kříže. Insolvenční správce totiž musí šetřit i transakce z minulosti, při nichž mohla být firma poškozena, a vyvozovat odpovědnost – včetně té nepříjemné hmotné – po statutárních orgánech, které rozhodovaly. A o tom, že je co šetřit a vyvozovat, pochybuje málokdo. Společnost NWR získala dvě desítky miliard korun emisemi obligací a dalšími půjčkami. Byty v hodnotě bratru nějakých čtyřicet miliard korun vyvedla do jiné Bakalovy firmy a také zatížila dluhem. Za ty peníze se mělo cosi pořídit a asi by toho mělo být více než pár stovek fáraček. Navíc je tu pořád neuzavřená kauza doprivatizace OKD, která se dotýká i premiéra Sobotky, jenž u toho svítil Standovi Grossovi, a soud je za dveřmi. Pro Bakalu a jeho manažery prostě dost blbá doba, kdy je to tikání ostravské bomby nepříjemně hlasité.

Nelze se pak divit, že se NWR logicky stane terčem nájezdníků, jako je třeba Pavol Krúpa, který i s pár akciemi může zle zatápět jednomu z nejbohatších Čechů a ostravští horníci mu přitom budou tleskat ještě razantněji než francouzští fanoušci cyklistiky Štybarovi před pár dny.

A to přesto, že konečným Krúpovým cílem jistě není senzační odhalení největšího ostravského tunelu, který nevede pod zemí. Ona taková jistota pěti-, možná desetinásobku investice má svůj půvab a Bakala má na odkup zlobivých akcií peněženku tlustou více než dost i po vyplacení všech zaměstnanců stáje Etixx-Quick-Step po letošní Tour. Krúpa tak má nakročeno zřejmě k jednomu z nejlepších obchodů svého života.

Ale ti ostravští horníci a celá veřejnost by si možná zasloužili nějakou solidní a věrohodnou informaci o tom, z jak velké části za neblahý osud dolů mohou jen ony světově mizerné ceny uhlí a nakolik se na tom podepsal „ten mladej z Prahy“. K tomu ale nepomůže ani onen již zmíněný soud. To je skoro stejně jisté jako to, že peníze na účtech NWR dojdou spíše dřív než později.

Ceny uhlí nijak závratně nerostou, peníze na účtech firmy tají jak zmrzlina na pláži a o nějakém slibování světlých zítřků nemůže být ani řeči.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít