Boj o ČEZ

31. března 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
31. března 2014, 00:00

Babišovo opojení mocí by po získání personální kontroly nad ČEZ nabobtnalo ještě děsivěji

ČEZ je firma, o níž se v Česku mluví pořád. V posledních dnech a týdnech lze přesto zaregistrovat zvýšenou frekvenci zpráv o ní, a to zpráv poměrně zásadního rázu. Nejprve se v Lidových novinách Andreje Babiše objeví zpráva, že Finanční analytický útvar ministerstva financí podřízený Babišovi podal trestní oznámení na několik lidí z vedení energetické společnosti, včetně generálního ředitele Daniela Beneše, kvůli podivným transakcím při odškodňování minoritních akcionářů Severomoravské energetiky. Jen o pár dní později sám ministr vystoupil s myšlenkou, že firma by měla vyplatit v dividendě celý loňský zisk, a ne jen něco mezi 50 a 60 procenty jeho výše. A doplnil to komentářem, že je zbytečné nechávat ČEZ peníze na investice, když ty minulé byly údajně k ničemu a nevydělávají další peníze.

Ostatně není to poprvé, co ministr Babiš od svého vstupu do vlády kritizuje management nejdůležitější polostátní společnosti. Schyluje se snad k nějaké dramatické personální výměně? Podle informací týdeníku Euro existuje mezi koaličními partnery nepsaná dohoda, že vedení ČEZ se měnit nebude. Má to svou logiku. A zdaleka ne jen politickou. Kontinuita je určitě žádoucí v situaci, kdy probíhá tendr na Temelín, běží spory v Bulharsku, řeší se evropská energetická politika a spousta dalších záležitostí, o nich hovoří Daniel Beneš v rozhovoru, který přinášíme v tomto vydání. Nehledě na to, že ve skutečnosti předchozí investice ČEZ očekávání z rozhodující části splnily a plní. Právě díky racionálnímu investičnímu programu je ČEZ dnes asi nejzdravější a nejlépe prosperující energetickou firmou v Evropě. A kdybychom chtěli být škodolibí a porovnali efektivnost investic ČEZ s efektivností potravinářských investic Agrofertu, nedopadlo by to asi pro ministra financí úplně hezky.

Jenže dohody se uzavírají a řeči se mluví.

Dodržení dohod může být někdy problém.

A v Babišově byznysu se dohody měnily vždy dost snadno. Tady bude mít nicméně dosti silné protihráče, kteří moc dobře chápou, o co v případě ČEZ jde a jak by miliardářův vliv nabobtnal, pokud by skutečně dostal pod personální kontrolu právě tuto firmu.

Ono už nyní to opojení vlastní mocí, které se u ministra financí projevilo na oné vládní tiskovce při napadení financiéra mediálního projektu Echo, docela stačí k tomu, aby nahánělo strach.

Je tak dost pravděpodobné, že nyní čeká Daniela Beneše pár perných měsíců, kdy se budou objevovat v médiích nejrůznější zprávy zpochybňující jeho morální integritu a schopnost zastávat tak zodpovědný post. Jeho důvěra, že dokáže snadno a přesvědčivě policii vysvětlit, že v případě Severomoravské energetiky státu neprodělal, ale naopak vydělal, je ve světle aktivit různých policejních plukovníků asi dosti naivní. Své o tom vědí pražští politici, kteří se postavili obchodům daleko méně mocných pražských kmotrů.

A to všechno v situaci, kdy by ČEZ, to nejzlatější vajíčko ve státním košíku, potřeboval naopak silnou politickou podporu a kooperaci při vytváření nějaké nové, v neuvěřitelně přeregulovaném evropském prostředí udržitelné energetické politiky.

O autorovi| PAVEL PÁRAL • paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít