Blouznivá obhajoba IZIP

03. února 2014, 00:00 - (myš)
03. února 2014, 00:00

POJIŠŤOVNA Nad působností společnosti IZIP ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se definitivně smráká. VZP koncem loňského roku zveřejnila předběžné oznámení na výběr dodavatele portálu, který jí dosud zajišťovala právě firma IZIP. „Portál již vyžaduje implementaci aktuálních změn. Realizovat záměr na odkoupení portálu od společnosti IZIP nebylo možné z důvodu rizika nenaplnění zákonných podmínek. Jak vyplynulo z provedené due diligence, dohoda o řešení IZIP není doposud dosažena. Proto musí VZP řešit elektronickou komunikaci jinou cestou, aby dostála podmínkám soutěžního práva,“ řekl týdeníku Euro mluvčí VZP Oldřich Tichý. Portál slouží ke komunikaci s klienty i poskytovateli zdravotních služeb a pojišťovna je stejně jako její konkurentky povinna elektronickou komunikaci zajistit.

Společnost IZIP dodávala kromě uvedeného portálu hlavně elektronické zdravotní knížky, za něž VZP v minulosti utratila téměř dvě miliardy korun. Transakce, během nichž se mělo z pojišťovny ztratit 450 milionů korun, na popud exministra zdravotnictví Leoše Hegera vyšetřuje policie, která již obvinila dva bývalé šéfy VZP a IZIP. Smlouvy na projekt elektronických knížek po dohodě Hegera s tehdejším premiérem Petrem Nečasem vypršely koncem roku 2012.

Nyní se ale elektronické zdravotní knížky pokouší oživit původní spolumajitel firmy IZIP a dosluhující europoslanec ODS Milan Cabrnoch (na snímku). Tvrdí například, že „VZP pod politickým tlakem svůj systém, který většinově vlastní a plně ovládá, nejenže nechrání, ale aktivně poškozuje“. S tím pojišťovna nesouhlasí. VZP je sice s 51 procenty akcií majoritním vlastníkem společnosti IZIP, ale při některých rozhodnutích nemůže postupovat bez spolupráce s dalším akcionářem.

Nemá tedy IZIP zcela pod kontrolou. Podobně se to má i s dalším Cabrnochovým návrhem na využití IZIP. Podle něj by VZP mohla při zavádění elektronického receptu využít toho, že už se dva a půl milionu pojištěnců upsalo IZIP, a vzít to jako souhlas ke sdílení zdravotních informací osobního charakteru.

To by ovšem mohlo kolidovat s ochranou osobních údajů, VZP navíc takový postup nepovažuje za účelný, protože se stává, že pojišťovna má lepší data než systém IZIP.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít