Bleskový odhad HDP: Studená sprcha?

02. prosince 2013, 00:00 - DRAHOMÍRA DUBSKÁ
02. prosince 2013, 00:00

Výkon české ekonomiky po očištění o sezonnost a nestejný počet pracovních dní se po růstu ve druhém čtvrtletí opět reálně snížil

Výkonnost České republiky podle výše hrubého domácího produktu se ve třetím čtvrtletí proti předchozímu období zlepšila, ovšem ekonomika na to potřebovala tři pracovní dny navíc. Právě ty způsobily, že proti druhému čtvrtletí byl HDP vyšší o 0,4 procenta. Pokud však o jejich dopad výsledek očistíme, klesl výkon české ekonomiky o půl procenta a proti stejnému období loňského roku o 1,6 procenta. Jak je možné, že tento výsledek dosud neodráží zřetelné signály zlepšování patrné v posledních měsících?

Zlepšující se průmysl, v trendu ožívající maloobchodní tržby, narůstající počty zaměstnanců, sílící důvěra v ekonomiku ze strany firem i spotřebitelů, zvětšující se zásoba práce podle nových objednávek ze zahraničí i z tuzemska nebo i rostoucí dovozy dokládající domněnku, že domácí poptávka vstává z mrtvých – ani tento výčet pozitiv ve svém úhrnu nestačil. HDP při očištění o sezonnost a nestejný počet pracovních dní se po růstu ve druhém čtvrtletí v období od července do září reálně opět snížil.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD VÁZNE

Zahraniční obchod těžící z příznivého vývoje zahraniční poptávky – ale jak je zřejmé, i z oživující poptávky domácí (!) – vykázal v reálném vyjádření pro HDP nepříznivý vývoj. Export zboží sice meziročně reálně stoupl o 1,2 procenta a dále tak zrychlil oproti přírůstku o 0,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Avšak významně v reálných podmínkách stoupl i dovoz (o 2,7 procenta), který byl naopak ještě ve druhém čtvrtletí meziročně o dvě procenta níž a v prvních třech měsících dokonce o 3,8 procenta. A protože o výsledku zahraničního obchodu rozhoduje jeho saldo, byl přebytek obchodní bilance proti druhému čtvrtletí v reálném vyjádření tenčí.

Jak to číst? Na jedné straně je samozřejmě dobré, že domácí trh ožívá a zboží z dovozu „potřebuje“. Je však možné, že se ocitáme v jakési mezifázi, kdy je zboží z dovozu pořizováno zřejmě ve větším rozsahu na sklad a k jeho transformaci do hrubé přidané hodnoty dojde až v následujících měsících. Tuto myšlenku podporuje růst důvěry podnikatelů i spotřebitelů v ekonomiku, která se prudce zvedla zejména v září a říjnu.

Na druhou stranu pak nynější oslabení kurzu koruny po devizových intervencích pochopitelně dovozy do Česka zdraží, což se může se projevit na jejich dosavadní intenzitě.

INVESTICE NEOŽILY

Výsledek zahraničního obchodu za třetí čtvrtletí tak byl jeden z faktorů, který stál v tomto období za vykázaným snížením HDP v reálném vyjádření. Tím druhým byly opět investice. Jejich nedostatek zejména ve stavebnictví ukazuje na dlouhodobé problémy s financováním především veřejných stavebních zakázek, na nichž je produkce českého stavebnictví založena především.

Přidaná hodnota v tomto odvětví je v meziročních poklesech podle sezonně očištěných dat reálně již 11. čtvrtletí v řadě. Stejně tak dlouho je tomu i v jejím vyjádření za pomoci běžných cen, kde jsou propady ještě hlubší než poklesy v reálném vyjádření – ukazuje to zoufalou snahu stavbařů získat zakázky za pomoci výrazně nižších cen, zatím však neúspěšnou.

Podle tvůrců dat však byla ve třetím čtvrtletí slabá i aktivita v pořizování strojních investic. SILNÝ

ZPRACOVATELSKÝ PRŮMYSL

Jestliže v prvním i druhém čtvrtletí byl vývoj hrubé přidané hodnoty v Česku postaven téměř výlučně na jejím růstu v odvětví peněžnictví (o devět procent) a pojišťovnictví (15,8 procenta meziročně), bez něhož by byl její pokles podstatně hlubší a nikoli jen o 1,7 procenta, respektive o 1,8 procenta, třetí čtvrtletí již zaznamenalo v tomto důležitém odvětví finančních služeb pokles. Ten však kromě již zmíněného stavebnictví postihl podle údajů z bleskového odhadu HDP také zemědělství, energetiku a obchod.

Meziročně níž byly v sezonním očištění vykázány i dopravní výkony, přestože statistiky tržeb vykazovaly silný růst.

Zpracovatelský průmysl však po čtyřech kvartálech poklesu výkonnosti podle hrubé přidané hodnoty ve třetím čtvrtletí ovlivnil její vývoj pozitivně. Projevily se zde příznivě především rostoucí zahraniční poptávky.

Překvapivé číslo o HDP ve 3. čtvrtletí ukázalo, jak silný má vliv srovnatelnost vykázaných výsledků. Pokud se podle národního účetnictví v konstrukci výkonnosti ekonomiky přepočte HDP na stejný počet pracovních dní, pak z právě zveřejněných dat plyne, že každý ze tří pracovních dnů navíc v letošním třetím čtvrtletí oproti stejnému období loni „ubral“ HDP očištěnému o vliv cen, sezonnosti a kalendářních variací 0,3 procentního bodu.

O autorovi| DRAHOMÍRA DUBSKÁ, analytička oddělení svobodných analýz ČSÚ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít