Blednoucí barvy

06. května 2013, 00:00 - Blahoslav Hruška
06. května 2013, 00:00

Za sporem o netradiční diagnostickou metodu žáků nestojí jen odbornost, ale i peníze pro školní psychology

Vypadá to docela jednoduše. Na obrazovce počítače se objeví slovo obklopené osmi barevnými koulemi a úkolem testovaného je kliknout na první barvu, která ho napadne. Na základě okamžitých asociací pak přes internet vypadne report, který pomůže určit třeba výběr povolání nebo profilaci školy. Barvy života, jak se netradiční test nabízený ostravskou firmou DAP Services jmenuje, ale poslední půlrok poněkud blednou. Přestože s ním jeho autoři slaví úspěchy třeba ve Velké Británii, v Izraeli, na Slovensku a nejnověji produkt testují na německých školách, v Česku se jim přinejmenším školní trh čím dál více vzdaluje. „Pro nás představují školy čtvrtinu zisku. A naše obchody kvůli pomlouvačné kampani prakticky stojí,“ tvrdí Jiří Šimonek, ředitel DAP Services.

Na začátku stála kauza, kterou bychom mohli označit za spor o metodu. Loni v listopadu vydala Unie psychologických asociací ČR (UPA) report, v němž Barvy života označila za nedoložený a zmatečný test. „Metoda Barvy života může vést ke stigmatizaci klientů nebo je může uvést v omyl,“ napsala stavovská organizace. Ponecháme-li stranou akademické debaty o spolehlivosti testovací metody, je na celé kauze zvláštní přinejmenším verva, s jakou se asociace do ostravské firmy pustila. Prezident UPA Stanislav Štech napsal letos v lednu e-mail slovenským kolegům, v němž upozornil, že lidé provozující Barvy života jsou podle něj podvodníci. „K našemu překvapení jsme zjistili, že tito borci, kteří roztočili obrovský kšeft typu letadlo, se pokoušejí uchytit na Slovensku,“ varoval Štech. „Přes dva miliony eur na takový podvod,“ posteskl si odborník poté, co se dozvěděl, že bratislavský Výzkumný ústav dětské psychologie a patopsychologie hodlá nakoupit multilicenci na Barvy života.

Ministerstvo obrátilo Psychologické unii nelze upřít snahu o to, aby se na dětech netestovaly pochybné a nevyzkoušené metody. Jenže Barvy života léta doporučovalo ministerstvo školství. A dokonce DAP Services zapojilo do pěti projektů realizovaných na školách za peníze ze strukturálních fondů EU. Teď si však nad ostravskou firmou myje ruce. „Schvalování nebo zakazování nových diagnostických metod není v kompetenci ministerstva,“ tvrdí náměstek resortu školství Jindřich Fryč. Zároveň na svém webu ale ministerstvo vyvěsilo dokument, který používání Barev života výslovně nedoporučuje. „Denně se nám ozývají školy s tím, že náš test absolvovaly třeba třikrát, ale počtvrté do něj nepůjdou, protože mají obavy používat nástroje, které nejsou doporučené,“ vysvětluje Šimonek. A právě glejt ministerstva, respektive Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV), může být klíčový. Pod ministerstvem školství již rok funguje program RAMPS-VIP III, v rámci něhož se na činnost školních psychologů přerozděluje 257 milionů korun. Peníze jdou nejen na platy poradců, ale i na psychodiagnostické nástroje, s nimiž pracují.

Žaloba střídá žalobu Český trh s firmami, které různé psychotesty školám nabízejí, je malý, a tak by kompletní vyšachování DAP Services ze hry pomohlo konkurenci. Tu tvoří všehovšudy dvě dominantní firmy: Testcentrum, za nímž stojí švýcarské nakladatelství Hogrefe Verlag, a Psychodiagnostika Brno, která se konstituovala z někdejšího monopolisty - národního podniku Psychodiagnostické a didaktické testy Bratislava. Brněnská firma má navíc nepřímé vazby na ministerstvo. Jana Zapletalová, matka menšinového spolumajitele Psychodiagnostiky Tomáše Zapletala, je hlavní metodičkou projektu VIP III a v NÚV vede oddělení, které mimo jiné psychotesty doporučuje.

Spekulace o možném střetu zájmu ale Zapletal rázně odmítá. „Naše firma neprofituje a z působení mé matky žádné výhody nemá, což můžeme prokázat. Takové řeči nás poškozují a zvažujeme žalobu na ty, kdo je šíří,“ ohrazuje se. Není ostatně jediný. Žalobu na ochranu dobrého jména připravuje i Šimonek - ne proti konkurenci, ale proti UPA.

Právní bitva dvou velkých hráčů na poli psychometrie tak ukazuje, že i když je testování a měření žáků a škol jen pomocným vodítkem pedagogů, ve světě byznysu platí za pořádně silnou referenci, na niž se „nabalují“ další klienti. A že i akademické spory o metodu se dají přepočítat na peníze. l *

Na svém webu ministerstvo vyvěsilo dokument, který používání Barev života výslovně nedoporučuje.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruska@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít