Bitva o poplatky sílí

25. února 2013, 00:00 - (pel)
25. února 2013, 00:00

Bankovnictví Vrátit poplatky za vedení úvěrového účtu už chtějí desítky tisíc Čechů. Téměř čtyřicet tisíc zájemců zastupují lidé ze serverů Poplatkyzpět. cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de, kteří požadují celkem zhruba půl miliardy korun. Dalších přibližně pět tisíc klientů hodlá vymáhat zaplacené poplatky prostřednictvím serveru Nekalé-praktiky.cz.

Poplatky pro banky znamenají výnosný byznys a jsou léta terčem tvrdé kritiky. Vlnu zájmu v Česku ale zvedlo až rozhodnutí německého nejvyššího soudu, který v roce 2011 označil poplatek za vedení úvěrového účtu za protiprávní. Klienti o vrácení poplatků mohou žádat až čtyři roky zpětně. Petr Toman, zakladatel advokátní kanceláře Toman, Devátý & partneři, která se specializuje na ochranu práv spotřebitelů ve vztahu k bankovním institucím, však minulý týden v pořadu České televize Hyde Park uvedl, že se pokusí tuto hranici prolomit.

Právě kancelář Toman, Devátý & partneři bude iniciativu vedenou Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de zaštiťovat svými právními službami. Ty by měly být zdarma. V případě neúspěchu klient přijde jen o soudní poplatek, který například u částky do deset tisíc korun vychází na 400 korun.

V případě serveru Nekalé-praktiky.cz ale služby zdarma nejsou, a to ani v případě úspěchu. Zástupci si řeknou o čtvrtinu vymožené částky. Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.

com a Jdeto.de se proto od této iniciativy minulý týden distancovaly.

Kauza poskytla malým bankám příležitost, jak se zviditelnit. Například mBank minulý týden vydala prohlášení, že lidé žádající o vrácení poplatků mají její podporu, neboť tyto platby považuje za nefér.

Přestože velké banky tvrdí, že poplatky byly a jsou účtovány v souladu s platnou legislativou, raději je zrušily. Komerční banka i Raiffeisenbank přestaly inkasovat poplatky za vedení a správu jak u hypotéky, tak dalších úvěrů. GE Money Bank zrušila i platby za sjednání úvěru či za jeho předčasné splacení. Ale například Komerční banka si začala nově účtovat poplatek za flexibilitu. Lze tedy očekávat, že banky přesunou poplatky jinam a tučných výnosů se jen tak nevzdají.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít