Bitva o poplatky sílí

25. února 2013, 00:00 - (pel)
25. února 2013, 00:00

Bankovnictví Vrátit poplatky za vedení úvěrového účtu už chtějí desítky tisíc Čechů. Téměř čtyřicet tisíc zájemců zastupují lidé ze serverů Poplatkyzpět. cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de, kteří požadují celkem zhruba půl miliardy korun. Dalších přibližně pět tisíc klientů hodlá vymáhat zaplacené poplatky prostřednictvím serveru Nekalé-praktiky.cz.

Poplatky pro banky znamenají výnosný byznys a jsou léta terčem tvrdé kritiky. Vlnu zájmu v Česku ale zvedlo až rozhodnutí německého nejvyššího soudu, který v roce 2011 označil poplatek za vedení úvěrového účtu za protiprávní. Klienti o vrácení poplatků mohou žádat až čtyři roky zpětně. Petr Toman, zakladatel advokátní kanceláře Toman, Devátý & partneři, která se specializuje na ochranu práv spotřebitelů ve vztahu k bankovním institucím, však minulý týden v pořadu České televize Hyde Park uvedl, že se pokusí tuto hranici prolomit.

Právě kancelář Toman, Devátý & partneři bude iniciativu vedenou Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de zaštiťovat svými právními službami. Ty by měly být zdarma. V případě neúspěchu klient přijde jen o soudní poplatek, který například u částky do deset tisíc korun vychází na 400 korun.

V případě serveru Nekalé-praktiky.cz ale služby zdarma nejsou, a to ani v případě úspěchu. Zástupci si řeknou o čtvrtinu vymožené částky. Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.

com a Jdeto.de se proto od této iniciativy minulý týden distancovaly.

Kauza poskytla malým bankám příležitost, jak se zviditelnit. Například mBank minulý týden vydala prohlášení, že lidé žádající o vrácení poplatků mají její podporu, neboť tyto platby považuje za nefér.

Přestože velké banky tvrdí, že poplatky byly a jsou účtovány v souladu s platnou legislativou, raději je zrušily. Komerční banka i Raiffeisenbank přestaly inkasovat poplatky za vedení a správu jak u hypotéky, tak dalších úvěrů. GE Money Bank zrušila i platby za sjednání úvěru či za jeho předčasné splacení. Ale například Komerční banka si začala nově účtovat poplatek za flexibilitu. Lze tedy očekávat, že banky přesunou poplatky jinam a tučných výnosů se jen tak nevzdají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít