Bitva Dollarů

08. září 2014, 00:00 - (dan)
08. září 2014, 00:00

USA Kus americké tradice odchází obvyklou cestou. Diskontní maloobchodní řetězec Family Dollar (FD), jehož první z dnešních 7000 obchodů byly půl století barvitou součástí amerických měst, s největší pravděpodobností přestane během několika týdnů existovat jako obchodní značka i korporátní subjekt.

Bezprostřední důvod takového konce poskytl aktivistický investor-žralok Carl Icahn (na snímku). Osmasedmdesátiletý postrach amerických managementů na začátku června oznámil, že vlastní 9,4 procenta akcií Family Dollaru – a zároveň začal požadovat, aby se vedení firmy buď okamžitě zbavilo CEO Howarda Levina, nebo aby nechalo firmu převzít.

Family Dollar sice loni vydělal 688 milionů dolarů z více než desetimiliardového obratu, ale Icahnovi to bylo málo.

Investiční banka Goldman Sachs vzápětí identifikovala několik potenciálních kupců, mezi nimi dva další diskontní řetězce, Dollar Tree a General Dollar. První z nich udělal Levinovi a spol. nabídku v celkové výši 8,5 miliardy dolarů. Zároveň se zavázal zavřít 700 obchodů, čímž se měl vyhnout případným problémům s antimonopolními úřady. Slíbil také zachovat značku Family Dollar, sídlo managementu ve městě Matthews v Severní Karolíně, kde pracuje 1400 lidí a kde Levinův otec firmu založil. Levine mladší si měl své místo udržet, jak napsala agentura Bloomberg.

Vedení Family Dollar nabídku přijalo – ale kdepak s tím na Icahna. Muž, jenž šlape na paty vedení firem od RJR Nabisco přes U. S.

Steel a Time Warner, prodal svůj podíl se ziskem 200 milionů dolarů. De facto tím otevřel dveře dalším zájemcům.

Konkurenční nabídku vzápětí podal General Dollar, další podobný řetězec, ve výši devíti miliard dolarů. Management FD tentokrát odmítl „až do přezkoumání“, což v korporátní řeči znamená „přitlačte“. General Dollar zvedl cenu o sto milionů a přidal patrně rozhodující argument, platbu v hotovosti.

(ústředí v Matthewsu ovšem skončí, stejně jako značka Family Dollar a Levinův pracovní poměr.) Na konci minulého týdne byla dohoda na spadnutí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít