BIS chce nahrávku svého šéfa. Týdeníku Euro pohrozila pokutou

07. listopadu 2014, 12:17 - teu
07. listopadu 2014, 12:17

Inspekce Bezpečnostní informační služby (BIS) vyzvala šéfreportéra týdeníku Euro Jana Hrbáčka, aby jí vydal nahrávku ředitele služby Jiřího Langa z loňského 1. listopadu. Pokud ji šéfreportér inspekci tajné služby nepředá, hrozí mu podle informací inspektorů až padesátitisícová pokuta nebo soudní odebrání audiozáznamu.

Týdeník Euro z nahrávky citoval některá vyjádření ředitele Langa, těsně po zatčení bývalého příslušníka BIS Jan Petržílka a někdejšího předsedy Věcí veřejných Víta Bárty. Inspektoři je podezřívají z toho, že Petržílek ze služby vynesl nahrávky odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty a politického podnikatele Romana Janouška. Audiozáznamy měl získat Bárta, později se dostaly k deníku Dnes. Týdeník Euro pak zveřejnil nahrávku Janouška s šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem.

Inspekce BIS šéfreportéra týdeníku Euro minulý týden vyslechla. „Cítil jsem tendenci, spíše než vyšetřit neuvážené a pozoruhodné kroky a silné osobní angažmá ředitele Langa, odhalit toho, kdo si Langovu dlouhou řeč k případu Petržílek nahrál. Navíc, nahrávka není osobní věc, ale majetkem redakce a nebyla získána v rámci trestné činnosti, ale díky standardní novinářské práci. O ochraně zdrojů podle tiskového zákona už ani nemluvím,“ uvedl k tomu šéfreportér Eura. Týdeník proto slíbil spolupráci s parlamentní komisí pro kontrolu BIS, která se záležitostí zabývá. Její předseda Marek Benda po zasedání komise oznámil, že bude šéfreportéra kvůli kauze Lang kontaktovat.

SKMBT_C754e14110709100

Krátce po vypuknutí odposlechové aféry Bém - Janoušek se Jiří Lang v Poslanecké sněmovně dušoval, že audiozáznamy z BIS nepocházejí. Zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma údajně neunikly z Bezpečnostní informační služby. Alespoň to tak v květnu 2012 po uzavřeném jednání senátního bezpečnostního výboru s ředitelem BIS tvrdil člen výboru Jaromír Štětina.

Ohrožení utajovaných informací?

Z nahrávky vyplývá, že Jiří Lang před rokem podřízeným sděloval informace z interního vyšetřování, mohl se přitom mimo jiné dopustit ohrožení utajovaných informací. Z vyjádření Langa bylo patrné, že vyšetřování nevede inspekce BIS, ale nejspíš sám ředitel. A nedržel se ani zákonem dané presumpce neviny, protože Petržílek nebyl odsouzen, vyšetřování se táhne a už dlouhou dobu v něm vyšetřovatelé neučinili žádný úkon.

„Při pátečním odpoledni, asi víte, proč jsem si vás sem zavolal… …Ke konci se blíží kauza odposlechů Roman Janoušek, která unikla z vašeho pracoviště, a o kterou se postaral pan Petržílek. Který to předal Vítu Bártovi a Vít Bárta mu slíbil funkci v rámci policie a pan Petržílek z politických motivů podlehl pokušení a zradil vás všechny,“ oslovil Lang na úvod své podřízené. „Ta motivace, slíbení té pozice bylo dost vysoko. Hovořilo se o policejním prezidentovi nebo o šéfovi Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, či podobné pozici,“ navázal ředitel BIS.

Těžká rána pro Českou republiku, říká na záznamu Lang

„Byl to člověk, který o ten odposlech požádal, který ho tedy dostal od Vrchního soudu, dostal výsledky a pak je ukrad. Zloděj,“ pokračoval Lang. „Udělám všechno proto, aby pan Petržílek byl co nejpřísněji potrestán, a zasadím se o to, aby tedy podle síly, podle práva, nebudu dělat žádný zákonostní věci, aby pocítil odpovědnost, protože práce desítek lidí, postavení služby, jméno České republiky, jméno v zahraničí, zase dostává pořádnou ránu,“ sdělil Lang svým podřízeným.

Na otázku jednoho z příslušníků služby, jaké jsou vůči Petržílkovi důkazy, Lang zareagoval: „Když od operátora dostanete data, tak v rámci úspory dat, jsou upravená tak, že se ten hovor pohybuje v nějakém rozmezí, chybí tam různé šumová pásma… …Patrně pan Petržílek, aby se vyhnul odhalení a záznamu, že dělal nějaký třeba přepis, tak si vzal nahrávací přístroj, který přiložil k reproduktoru. A díky tomu vlastně ten hovor byl v širším pásmu.“


Čtěte také:

Únik další nahrávky posílil spekulace o brzkém odvolání šéfa BIS

Posílení kontroly špionů se odkládá, ke sloučení agentur chybí odvaha

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít