Bezchybně otevřené partie

14. března 2016, 00:00 - Vlaďka Kubíčková
14. března 2016, 00:00

Rozhovor s partnerem advokátní kanceláře Dostál & Sorokáč S našimi kmenovými klienty pracujeme na přípravě smluv takovým způsobem, abychom sporům předcházeli. Protože u soudu jsou šance vždycky padesát na padesát, říká Pavel Sorokáč, advokát z advokátní kanceláře Dostál & Sorokáč.

* Mezi obory práva, na které se specializujete, patří obchodní právo – arbitráže, fúze, akvizice – dále například právo obchodních korporací, cenné papíry, průmyslové vlastnictví. Přitahuje vás více předcházení konfliktům, nebo řízený konflikt?

S našimi kmenovými klienty pracujeme na přípravě smluv takovým způsobem, abychom sporům předcházeli. Protože pak u soudu jsou šance vždycky padesát na padesát, někdy vyhrajete prohranou věc, jindy to může být jinak, ale jisté to není nikdy. Na začátku záleží na tom, jak u klienta nastavíme jeho právní prostředí a připravíme jeho systém, smlouvami počínaje až po dejme tomu stavební deníky. Systém by měl být propracovaný a mít pevnou strukturu a lidé by si jej měli zautomatizovat takovým způsobem, aby nedocházelo k potížím. Ale samozřejmě život přináší vždycky něco nového. Chyba je většinou v lidech, ne ve strojích. I když s klienty spolupracujeme dlouhodobě tak, aby ke sporům nedocházelo, vyhnout se jim nelze.

* Vidíte nějakou výzvu i v řešení konfliktu, který už probíhá?

Určitě ano. Je dobré, když si obě strany bez emocí sednou a začnou věc řešit konstruktivně. Vždycky je čas se vyhnout arbitráži dohodou, smírem. V tom případě ale většinou každá strana musí udělat ústupek. Spor totiž stojí peníze, za advokáty i soudní a jiné poplatky. A navíc sporná věc není vyřešená, takže se například musí zastavit stavba. Ovšem u všech typů sporů to možné není, některé firmy počítají se soudy, rozhodčími řízeními a arbitrážemi jako se součástí byznysu a dohánějí tím nedostatky při zajištění zakázek.

* Adresou v Pařížské ulici se hlásíte k nadstandardu mezi advokátními kancelářemi. Oslovujete takto určitou část trhu?

Nejspíše nás právě v této ulici vyhledávají klienti, kteří mají rádi vyšší standard. Nám samotným se líbí zdejší architektura, genius loci Josefova. Umístění našeho sídla má výhodu i v tom, že k nám bez problémů trefí i klienti z ciziny a z jiných částí Česka nebo Slovenska, nejen z Prahy. Také je tu, oproti jiným adresám, dobrá dopravní dostupnost, včetně parkování.

* Jednou z oblastí práva, které nabízíte, jsou fúze a akvizice. S čím při nich klientům pomáháte?

Zajišťujeme prodeje i koupě – společností, podílů obchodních korporací, obchodních závodů nebo cenných papírů. Přitom se provádějí různé prověrky společností, právní, technické, účetní due diligence apod.

* Jste středně velká kancelář. U akvizic je potřeba ošetřit řadu otázek. Dokážete pokrýt celé portfolio služeb spojených s akvizicemi?

Jsme schopni zajistit tyto obchody zcela na klíč. Spolupracujeme jak s odborníky se znaleckým razítkem, tak máme auditory, účetní, technickou stránku zajišťují autorizovaní inženýři, úzce spolupracujeme s notářskou kanceláří. Při větších záležitostech spolupracují všechny tyto profese.

* Zahrnují akvizice firmy, které jsou v potížích?

Není to vždy pravda. Někdo už nechce pokračovat, má dost vyděláno, tak prodá firmu třeba za korunu. Pak jsou tu samozřejmě finanční skupiny, které nakupují a vstupují do všemožných odvětví. Když je krize, tak finančně pevné firmy kupují ty, kteří jsou v potížích, když krize pomine, tak díky tomu jdou nahoru. Ten, kdo investuje, krizi přečká a mezitím spousta jiných firem zmizí z trhu.

* Spolupracujete i se zahraničními partnery. Zaznamenali jste, že se díky oživení ekonomiky zvedá poptávka od investorů?

Zahraniční klientelu máme stabilní. Poptávka je konstantní a mírně se zvedá.

* Jaké právní kroky byste poradil zahraničnímu investorovi, aby zajistil, že mu česká strana zaplatí?

Neplacení je celospolečenský problém. Záleží vždy na typu obchodu, když se bude prodávat nemovitost, tak bych samozřejmě preferoval, aby před prodejem byly peníze složeny v depozitech nebo v jistotních účtech v bance. Ale vynucení platební morálky je v současné době složité a s tímto problémem se zabývá každý náš klient, který něco prodává. S jistotou se dnes nedá nic garantovat, i kvalitní firma může přestat platit.

* U jednorázového prodeje tedy depozity a u dlouhodobé spolupráce?

Například u stavby je důležité nechat si proplácet po co nejmenších částech výstavby. Tak, aby neproplacených zůstávalo co nejméně peněz. Ale přesto dochází neustále ke vzniku pohledávek či dalším případům insolvenčních řízení. Každopádně základem je vždy správně nastavená smlouva na začátku právního vztahu.

O autorovi| Vlaďka Kubíčková, spolupracovnice redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít