Bez vývoje nebude co vyvážet

09. června 2014, 00:00 - MICHAEL HORDLEY
09. června 2014, 00:00

Evropští exportéři by měli obrátit pozornost k výzkumu a moderním technologiím

Vypadá to, že česká i evropská ekonomika stojí na prahu dlouho očekávaného oživení. Mají­li však po hubených letech přijít opět časy hojnosti, ale především pokud má otevřené české hospodářství stát na pevných základech, měli by si exportéři vzít z minulých let dvě poučení.

Jednak to, že z dlouhodobého hlediska není příliš rozumné spoléhat pouze na vývoz do nejbližších zemí, tedy především do Evropy.

Nejen proto, že jakýkoli evropský ekonomický problém je pak automaticky také naším problémem, ale především z toho důvodu, že mimo Evropu se dnes objevují obchodní a podnikatelské příležitosti, které nelze opomíjet.

Druhým poučením je nezbytnost dlouhodobých a soustavných investic do výzkumu a vývoje. To, co evropským výrobcům v současnosti umožňuje vyvážet za ceny, které ospravedlní ve světovém měřítku nadprůměrné evropské platy, je právě technologický náskok a inovace. Pokud ale Evropané o svůj technologický náskok nebudou pečovat, mohou o něj velice brzy přijít.

EVROPA UŽ NESTAČÍ Mnohé evropské firmy stále ještě vyvážejí především do blízkého zahraničí. Například více než 80 procent českého exportu, ale třeba také 60 procent francouzského míří do Evropy. Přitom vývozci v posledních měsících hledí do budoucnosti s optimismem – po několika hubených letech se letos čeká růst eurozóny o 0,8 procenta.

Nehledě na obtížné tržní podmínky na počátku roku 2014, předpověď vývoje globálního obchodu v příštích 15 letech, zveřejněná bankou HSBC, očekává, že ekonomiky Asie, Latinské Ameriky a Blízkého východu budou tahouny růstu světového obchodu. To otevírá zajímavé příležitosti.

Evropští exportéři, kteří v těchto zemích nabídnou mechanizaci pro stavbu nových měst a průmyslových podniků, spotřební i rychloobrátkové zboží pro rychle se zvětšující střední třídu, budou mít z tohoto růstu vlastní užitek. Naše analýza ukazuje, že obchodní kanály mezi Evropou a rozvíjejícími se zeměmi se budou rychle rozšiřovat. Předpovídáme, že do roku 2030 se Čína stane nejvýznamnějším exportním trhem pro německé a druhým nejvýznamnějším pro francouzské výrobce.

Ovšem zatímco pro evropské firmy představuje přístup na nové trhy velkou příležitost, stále důležitější rozvíjející se trhy znamenají také výzvu. Mnoho evropských vývozců totiž odvozuje svou konkurenční výhodu od vyspělosti vlastních produktů a čerpá ze svých výjimečných vědeckých a technických dovedností.

INVESTICE DO VÝZKUMU Rozvíjející se trhy mají ovšem zájem nás dohnat. Země jako Čína nebo Malajsie zvyšují své investice do výzkumu a vývoje. V Číně se dnes investuje do výzkumu 1,8 procenta HDP, což je téměř dvojnásobek toho, co před 20 lety. To je skoro stejně jako v České republice s jejími 1,86 procenta HDP podobných investic v roce 2011. Navíc české investice v posledním desetiletí rostly spíše zvolna. Až se rozvíjejícím se ekonomikám podaří proměnit investice do inovativních produktů a služeb, budou tyto země schopny vyrábět vyspělé produkty s vyšší přidanou hodnotou.

V případě Číny už tento proces běží. Země se dnes vyrovnala Německu, které je třetí na světě v počtu podaných mezinárodních patentů.

Čínští vývozci uspěli i ve vyspělých oborech, jako jsou informační technologie a telekomunikace. Zvyšující se investice do výzkumu a vývoje umožní rozvíjejícím se zemím snížit závislost na importu zahraničního zboží a nakonec ve velkém vyvinout vlastní nové technologie.

Naopak v mnoha evropských zemích investice do výzkumu stagnovaly a za posledních deset let se podíl Evropy na světových patentech snížil téměř na polovinu. Zvýšení těchto investic proto bude klíčové k udržení růstu evropských podniků a jejich schopnosti vytvářet dobře placená místa.

Mnoho tuzemských firem dokázalo, že Česká republika má velký potenciál a umí moderní technologie vyvíjet i vyvážet.

Úspěšné obchody v takových odvětvích, jako jsou automobilový průmysl nebo dopravní strojírenství, jsou následováníhodným příkladem pro české firmy podnikající v jiných sektorech.

Důležitou roli v podněcování investic do výzkumu a vývoje by měl hrát také stát. To umožní firmám lépe konkurovat na světovém trhu a zvýšit český vývoz, který zase v budoucnosti podpoří růst tuzemské ekonomiky. Pokud budeme všichni jen sedět a čekat, budeme svědky toho, jak se rozvíjející se ekonomiky chápou své příležitosti ve světové ekonomice, která stále více stojí na vědomostech.

O autorovi| MICHAEL HORDLEY CEO, HSBC Bank plc – pobočka Praha

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít