Bez víceprací nepostavíte ani rodinný dům

15. září 2014, 00:00 - (pr)
15. září 2014, 00:00

Veřejné zakázky musejí mít jasná pravidla, beze změn se nedá postavit ani dům, natož divadlo, říká po zkušenostech se stavbou náměstek plzeňského primátora

Plzeň je městem velkých plánů. Ve městě se například otevřelo nejmodernější divadlo v zemi, chystá se revitalizace Štruncových sadů, kde sídlí fotbalová Viktorie. Nic ale není zadarmo a nic také nejde vždy lehce. Jak se bude město vyrovnávat s vícepracemi po dostavbě divadla a není-li to impulz, který by měl nastartovat legislativní změny, odpovídá náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář.

* Do vaší působnosti spadá zadávání veřejných zakázek. Jak náročná byla v tomto ohledu stavba nového divadla J. K. Tyla v hodnotě bezmála 900 milionů? Vyřešil se už spor o dvacetimilionové vícepráce?

Budova Nového divadla je financována i z dotačních prostředků Evropské unie. Bylo tedy nutné dodržet jak podmínky zákona o veřejných zakázkách, tak i podmínky donátora. Při stavbě takto velkých a technicky ojedinělých objektů vznikají přirozeně požadavky na úpravy, doplnění nebo zpřesnění projektu. Právní norma, stejně jako podmínky z EU dotovaných projektů vám ale de facto změny projektu neumožňují a vy se, dle mého názoru nezaviněně, vystavujete hrozbě korekcí a penalizací. Beze změn v projektu v průběhu realizace nepostavíte rodinný dům, natož divadlo se složitými technologiemi.

* A spor o vícepráce?

Zastupitelstvo města Plzně neschválilo proplacení zemních prací dodavateli stavby. Od březnového rozhodnutí se zatím spor nijak nevyvíjel. Stavební firma se soustředila na dokončení Nového divadla.

* V současnosti se má upravovat zákon o veřejných zakázkách. Má se zvýšit limit pro vícepráce i zadávání bez výběrového řízení. Nesníží se transparentnost zakázek?

Problém není v limitech veřejných zakázek ani v jejich transparentnosti. Tímto slovem se zaklínají mnozí populističtí politici, kdykoli na veřejné zakázky dojde řada. Nezbytná, a to v jakékoli oblasti práva, je předvídatelnost rozhodnutí orgánů přezkumu a právní jistota. Pokud víte, kde jsou mantinely a jak je v obdobných záležitostech stabilně rozhodováno, je jen na vás, zda za tuto mez půjdete. Mnohá rozhodnutí právní jistotu soutěžitelů spíše podlamují.

* Mělo by se upravit fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže?

Když je dnes výběrové řízení napadeno, automaticky vzniká u lidí pocit, že musí být s takovou zakázkou něco v nepořádku. Už se ale nemluví o tom, že podmínky pro podání námitek nebo návrhu na přezkum jsou poměrně benevolentní. K tomu připočtěte několikaměsíční proces rozhodování ÚOHS, což je dáno právě počtem podání, a pochyby o regulérnosti se hledají velmi snadno. Řešením by mohlo být zvýšení horního limitu kauce při podání návrhu a zpřísnění podmínek pro vydání předběžných opatření znemožňující další postup v zakázce. Tím by mohly odpadnout mnohdy účelově podané návrhy.

* Jak se vyvíjí spor města s investorem zamýšleného obchodního domu Corso, které lidé zamítli v referendu? Městu hrozí stamilionové pokuty.

Investor OC CORSO pro svůj projekt nezískal územní rozhodnutí. V současné době další jednání v této věci neprobíhají. Nicméně si nemyslím, že by město Plzeň investorovi znemožnilo projekt realizovat. Referendum vzešlo z iniciativy občanů, kterým se projekt investora v centrální části Plzně nezamlouval. O smluvních pokutách, respektive náhradě škody, se zatím mluví pouze v médiích. Investor dosud žádnou sumu nevyčíslil.

* Jak se díváte na možnost revitalizace Štruncových sadů. Investice tam již v minulých letech proběhly, vy ale plánujete další…

Začalo to rozsáhlou rekonstrukcí fotbalového stadionu. Ve spolupráci s FC Viktoria přibudou ke stadionu ještě administrativní budovy. V této lokalitě se dále revitalizovaly okolní plochy pro volnočasové aktivity, v čemž bychom rádi pokračovali. S tím souvisí i zpevnění náplavky řeky Radbuzy, která by ve městě nabídla další prostor pro kulturní akce, kavárny, restaurace a město samotné by ještě více oživila a zatraktivnila.

* Do vaší působnosti spadá i odpadové hospodářství města. V Plzni kdysi fungoval dost revoluční systém volného trhu. Jakou cestou chcete jít dál?

V červnu jsme schválili vyhlášku o nakládání s komunálním odpadem. Končí tím současný systém, který není nijak ze strany města regulován. Naším cílem je dostat veškerý komunální odpad pod naši kontrolu a nakládat s ním ekologicky a efektivně. Nová spalovna bude teplem zásobovat Severní předměstí, tedy asi deset tisíc domácností. Skládkování odpadu je už dnes historie. Vím, že tento postoj vyvolává u svozových firem a majitelů skládek silné animozity. V 21. století je ale potřeba na odpad nahlížet jako na využitelnou komoditu, skládkování tyto efekty nemá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít