Belgická modlitba za počasí

23. července 2012, 00:00 - Johanna Grohová
23. července 2012, 00:00

Euroglosa

Žhavou krizi eurozóny v Bruselu k ulehčení politiků vystřídalo chladné léto, které v posledních několika dnech lehce rozhýbal pokus o politický převrat v Rumunsku. Léto v Belgii a ostatních severněji položených částech Evropy je rekordně studené a takřka nepřetržitě deštivé, takže pohled na další nepříznivou předpověď způsobuje zdejším obyvatelům včetně autorky tohoto sloupku depresi.

Alespoň lidi ve všeobecném zoufalství pobavila vážně myšlená zpráva, že turistická střediska na belgickém pobřeží uvažují o žalobě na belgický meteorologický úřad. Podle nich špatná předpověď nutí turisty rušit pobyty, což hoteliérům způsobuje ztráty ve výši milionů eur. Zlobí je, že meteorologové předpověděli na červenec jen pět dní s teplotami nad 25 stupňů a nepříznivé počasí má podle nich pokračovat i v první polovině srpna. Podle zástupců hoteliérů a majitelů pobřežních restaurací jsou dlouhodobé předpovědi značně nepřesné a mohou lidi uvádět v omyl.

„Tyto dlouhodobé předpovědi nejsou vědecky podložené a mají jen 50procentní spolehlivost. Tuto skutečnost ale webová stránka meteorologického úřadu zmiňuje jen malými písmeny. Hlavní titulek už škodu natropil,“ zlobí se Daniel De Spiegelaere z luxusního střediska u holandských hranic Knokke-Heist.

Neméně naštvaný je starosta letoviska Leopold Lippens. „Jistě, Belgie není žádná Kalifornie, ale také míváme dobré letní počasí. Tyto předpovědi nejsou vědecky podložené. Dokonce předpověděli záplavy až na září. Zažalujeme je za klamavou informaci. Tito lidé musejí zaplatit za obrovské ztráty, které máme,“ prohlašuje.

Rozčilená reakce majitelů turistických středisek na severu Belgie je úsměvná, ale není zcela mimo realitu. Například před několika lety organizátoři hudebního festivalu ve švýcarském Luganu zažalovali soukromou meteorologickou stanici, která předpověděla špatné počasí. Skoro nikdo na festival nedorazil a pořadatelé u soudu vyhráli.

Odbojné tažení hoteliérů ale zbytek země od sledování zpráv o počasí neodradilo. Naopak webové stránky věnované otázce „jak bude“ zažívají rekordní návštěvnost. Zoufalí lidé na dovolené či před ní s nadějí, že přece nemůže každý den téměř bez přestání pršet, zvýšili v červenci návštěvnost stránek Královského meteorologického institutu až o 30 procent oproti stejnému období loni.

Naopak jih Evropy se hřeje ve 30stupňových vedrech. Jak poznamenal jeden bruselský glosátor, sice mají dluhy a ekonomické potíže, ale zato jim svítí slunce. Jak do této rovnice zapadá Belgie či Británie, potýkající se s jedním z největších dluhů, není jasné. Nicméně meteorologové hlásí, že tento týden se má slunce na obloze udržet i déle než pár minut a teploty dosáhnou až 26 stupňů. Snad předpověď vyjde. I když i minulou středu měl být nejteplejší a nejslunečnější den týdne s astronomickými 22 stupni. Po většinu dne ale nebylo po slunci ani památky.

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít