Bárta ve hře

19. listopadu 2012, 00:00 - (red)
19. listopadu 2012, 00:00

Palubní deník

Tajná stoosmnáctka Premiér Petr Nečas odmítl jmenovat ministrem dopravy Roberta Vacka a vyvolal tím nevoli Karolíny Peake. Zvláště když to doprovodil komentářem, že bezpečáka Víta Bárty ve vládě nechce. Předseda vlády tak možná nechtěně vyvolal pochybnosti o své koaliční straně LIDEM. Nebo spíše o její skutečné autonomii. Robert Vacek totiž býval skutečně hodně blízkým spolupracovníkem Víta Bárty. Některé zákulisní zdroje Palubnímu deníku vykládaly jistě nepodložené pomluvy, že byl jeho spolupracovníkem i v době svého působení v Národním bezpečnostním úřadu, což přinášelo bezpečnostní agentuře ABL jisté výhody.

Čímpak se to stalo, že zrovna tento Bártův věrný spolubojovník, který mu jako šéf bezpečnosti kryl záda na ministerstvu dopravy, přeskočil ke zrádcům Věcí veřejných a nepřátelům Víta Bárty číslo jedna? Nebo je všechno jinak?

Například jak to bylo doopravdy s báječným realitním kšeftem Karolíny Peake v pražské Troji, kde prodala vilu akciové společnosti s neznámými vlastníky, u nichž se spekuluje, že by mezi nimi mohl figurovat třeba Roman Janoušek, bývalý zaměstnavatel Radka Johna a parťák Tomáše Hrdličky? Mimochodem dva lidé, kteří evidentně stáli u zrodu byznys projektu Víta Bárty nazvaného Věci veřejné. Když k tomu přičteme, že křehkou koalici na poslední chvíli podpořil další exmanažer ABL Josef Dobeš… Lze si zaspekulovat, že LIDEM a VV k sobě z hlediska svých neznámých akcionářů nemusejí mít až tak daleko a stará dobrá sněmovní stoosmnáctka nadále, byť v ilegalitě, žije.

Mero má rouru Dohodnuto. Česká republika se patrně již stala akcionářem ropovodu TAL. A to prostřednictvím státní společnosti Mero, která ve zmíněném produktovodu ovládne šest procent akcií. Původnímu majiteli podílu, společnosti Shell, za něj zaplatí zhruba patnáct milionů eur.

Ropovodem TAL teče ropa z italského přístavu Terst, v německém Ingolstadtu na něj navazuje další ropovod – IKL. Mero jednalo se Shellem o prodeji zhruba pět let. Tvrdá rokování skončila před několika měsíci předběžnou dohodou o prodeji podílu. Před definitivním uzavřením dohody musel Shell ještě oslovit zbývající akcionáře ropovodu TAL, zda mají o jeho podíl zájem. „Nikdo se neozval, a tak se novým majitelem šestiprocentního podílu stane Mero,“ konstatoval dobře informovaný zdroj. Vyjádření společností Shell a Mero se do uzávěrky toho článku nepodařilo získat. O dalším vývoji kolem prodeje podílu v ropovodu TAL prý budou obě firmy informovat na tiskové konferenci, kterou svolaly na počátek tohoto týdne.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít