Bárta ve hře

19. listopadu 2012, 00:00 - (red)
19. listopadu 2012, 00:00

Palubní deník

Tajná stoosmnáctka Premiér Petr Nečas odmítl jmenovat ministrem dopravy Roberta Vacka a vyvolal tím nevoli Karolíny Peake. Zvláště když to doprovodil komentářem, že bezpečáka Víta Bárty ve vládě nechce. Předseda vlády tak možná nechtěně vyvolal pochybnosti o své koaliční straně LIDEM. Nebo spíše o její skutečné autonomii. Robert Vacek totiž býval skutečně hodně blízkým spolupracovníkem Víta Bárty. Některé zákulisní zdroje Palubnímu deníku vykládaly jistě nepodložené pomluvy, že byl jeho spolupracovníkem i v době svého působení v Národním bezpečnostním úřadu, což přinášelo bezpečnostní agentuře ABL jisté výhody.

Čímpak se to stalo, že zrovna tento Bártův věrný spolubojovník, který mu jako šéf bezpečnosti kryl záda na ministerstvu dopravy, přeskočil ke zrádcům Věcí veřejných a nepřátelům Víta Bárty číslo jedna? Nebo je všechno jinak?

Například jak to bylo doopravdy s báječným realitním kšeftem Karolíny Peake v pražské Troji, kde prodala vilu akciové společnosti s neznámými vlastníky, u nichž se spekuluje, že by mezi nimi mohl figurovat třeba Roman Janoušek, bývalý zaměstnavatel Radka Johna a parťák Tomáše Hrdličky? Mimochodem dva lidé, kteří evidentně stáli u zrodu byznys projektu Víta Bárty nazvaného Věci veřejné. Když k tomu přičteme, že křehkou koalici na poslední chvíli podpořil další exmanažer ABL Josef Dobeš… Lze si zaspekulovat, že LIDEM a VV k sobě z hlediska svých neznámých akcionářů nemusejí mít až tak daleko a stará dobrá sněmovní stoosmnáctka nadále, byť v ilegalitě, žije.

Mero má rouru Dohodnuto. Česká republika se patrně již stala akcionářem ropovodu TAL. A to prostřednictvím státní společnosti Mero, která ve zmíněném produktovodu ovládne šest procent akcií. Původnímu majiteli podílu, společnosti Shell, za něj zaplatí zhruba patnáct milionů eur.

Ropovodem TAL teče ropa z italského přístavu Terst, v německém Ingolstadtu na něj navazuje další ropovod – IKL. Mero jednalo se Shellem o prodeji zhruba pět let. Tvrdá rokování skončila před několika měsíci předběžnou dohodou o prodeji podílu. Před definitivním uzavřením dohody musel Shell ještě oslovit zbývající akcionáře ropovodu TAL, zda mají o jeho podíl zájem. „Nikdo se neozval, a tak se novým majitelem šestiprocentního podílu stane Mero,“ konstatoval dobře informovaný zdroj. Vyjádření společností Shell a Mero se do uzávěrky toho článku nepodařilo získat. O dalším vývoji kolem prodeje podílu v ropovodu TAL prý budou obě firmy informovat na tiskové konferenci, kterou svolaly na počátek tohoto týdne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít