Bárta ve hře

19. listopadu 2012, 00:00 - (red)
19. listopadu 2012, 00:00

Palubní deník

Tajná stoosmnáctka Premiér Petr Nečas odmítl jmenovat ministrem dopravy Roberta Vacka a vyvolal tím nevoli Karolíny Peake. Zvláště když to doprovodil komentářem, že bezpečáka Víta Bárty ve vládě nechce. Předseda vlády tak možná nechtěně vyvolal pochybnosti o své koaliční straně LIDEM. Nebo spíše o její skutečné autonomii. Robert Vacek totiž býval skutečně hodně blízkým spolupracovníkem Víta Bárty. Některé zákulisní zdroje Palubnímu deníku vykládaly jistě nepodložené pomluvy, že byl jeho spolupracovníkem i v době svého působení v Národním bezpečnostním úřadu, což přinášelo bezpečnostní agentuře ABL jisté výhody.

Čímpak se to stalo, že zrovna tento Bártův věrný spolubojovník, který mu jako šéf bezpečnosti kryl záda na ministerstvu dopravy, přeskočil ke zrádcům Věcí veřejných a nepřátelům Víta Bárty číslo jedna? Nebo je všechno jinak?

Například jak to bylo doopravdy s báječným realitním kšeftem Karolíny Peake v pražské Troji, kde prodala vilu akciové společnosti s neznámými vlastníky, u nichž se spekuluje, že by mezi nimi mohl figurovat třeba Roman Janoušek, bývalý zaměstnavatel Radka Johna a parťák Tomáše Hrdličky? Mimochodem dva lidé, kteří evidentně stáli u zrodu byznys projektu Víta Bárty nazvaného Věci veřejné. Když k tomu přičteme, že křehkou koalici na poslední chvíli podpořil další exmanažer ABL Josef Dobeš… Lze si zaspekulovat, že LIDEM a VV k sobě z hlediska svých neznámých akcionářů nemusejí mít až tak daleko a stará dobrá sněmovní stoosmnáctka nadále, byť v ilegalitě, žije.

Mero má rouru Dohodnuto. Česká republika se patrně již stala akcionářem ropovodu TAL. A to prostřednictvím státní společnosti Mero, která ve zmíněném produktovodu ovládne šest procent akcií. Původnímu majiteli podílu, společnosti Shell, za něj zaplatí zhruba patnáct milionů eur.

Ropovodem TAL teče ropa z italského přístavu Terst, v německém Ingolstadtu na něj navazuje další ropovod – IKL. Mero jednalo se Shellem o prodeji zhruba pět let. Tvrdá rokování skončila před několika měsíci předběžnou dohodou o prodeji podílu. Před definitivním uzavřením dohody musel Shell ještě oslovit zbývající akcionáře ropovodu TAL, zda mají o jeho podíl zájem. „Nikdo se neozval, a tak se novým majitelem šestiprocentního podílu stane Mero,“ konstatoval dobře informovaný zdroj. Vyjádření společností Shell a Mero se do uzávěrky toho článku nepodařilo získat. O dalším vývoji kolem prodeje podílu v ropovodu TAL prý budou obě firmy informovat na tiskové konferenci, kterou svolaly na počátek tohoto týdne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít