Bárta s Láskou. A létajícím Čestmírem

01. září 2014, 00:00 - (red)
01. září 2014, 00:00

Detektivní a politický libero Vít Bárta si s politikou nedá pokoj ani po tom, jak katastrofálně dopadl vstup jeho Věcí veřejných do Strakovy akademie. V Praze 1 nyní kandiduje hnutí Zelená pro Prahu 1. Hnutí o sobě tvrdí, že je „spolkem lidí bydlících v Praze 1, kteří by byli rádi, kdyby se vlastně vůbec nemuseli sejít“. Kdo by hádal, že lídrem hnutí je Bártova manželka Kateřina Klasnová, které už se jeden „zápich“ v komunální politice podařil, získává bod. Členy hnutí prý svedly dohromady různé kauzy – prodej domu na Václavském náměstí i s nájemníky Ivo Rittigovi, hluk a nepořádek v ulicích způsobený průvody opilců na pub crawlu, černá stavba domu v Úvozu a dlouhodobý pronájem domu Na Poříčí, kvůli kterému Praha 1 přichází o desítky milionů. Mezi údajně nezávislými kandidáty figuruje mimo jiné i druhdy létající Čestmír, bývalý herec Lukáš Bech. V politických kuloárech běží zprávy, celkem pochopitelné, že finančním hybatelem hnutí je manžel Klasnové Vít Bárta.

Na svou podporu jedničkoví zelení získali i podporu jedničky Strany zelených ve Středočeském kraji – advokáta Václava Lásky.

„Podporuji lidi z kandidátky Zelená pro jedničku do komunálních voleb v Praze 1. Nepochybně právě tahle městská část by si konečně po letech zasloužila, aby radnici vedli lidé slušní a zároveň profesně zdatní. Praha 1 je podobně jako Praha 5 proslulá řadou škodlivých kauz, netransparentní správou, předraženými zakázkami. Jestli se nemá centrum Prahy úplně rozprodat a vylidnit, jestli má zůstat místem nejenom pro byznys, ale i pro život, pak je zapotřebí razantní změna.

A Zelená pro jedničku tu potřebnou změnu přinést může. Zárukou takové pozitivní změny jsou pro mě oba její lídři – Filip Pospíšil a Kateřina Klasnová,“ dí na webu hnutí Láska. Za standardních okolností by podpora politického protivníka udivila. Jenže Václav Láska je s Vítem Bártou úzce spjat. Jako advokát zastupoval jeho koně – policejního prezidenta Petra Lessyho ve sporu o jeho odvolání. Vítek je zkrátka nesmrtelný.

ZEMĚ ŽÍZNITELKA U tradičního sezonního napajedla velkých zvířat českého agrobyznysu, laikům známého pod označením Země živitelka, prýštily prezidentu Miloši Zemanovi konstruktivní nápady ze všech pórů.

Agrární a Potravinářská komora by podle něj ve spolupráci s ministerstvem zemědělství měly „rozšířit spolupráci s jediným domácím řetězcem, který se jmenuje Coop“. Důvodem má být skutečnost, že zahraniční řetězce mají údajně vysoké marže a dovážejí zahraniční potraviny, místo aby podpořily domácí producenty. Náš pan prezident ve vlasteneckém zápalu trochu zapomněl na to, že jej nevolila Agrární, ba ani Potravinářská komora, ale občanstvo, které zajímají ceny, nikoli marže. A Coop dokonce ani sám o sobě netvrdí, že je levný. Jinak budování národního řetězce sámošek je sám o sobě velmi svěží, avšak nikoli původní nápad. Nejlépe se vydařil v Bolívarovské republice Venezuela: tamní státní síť Abasto Bicentenario má sice prázdné regály a i ten toaletní papír je jen občas, ale zase umožňuje svým příznivcům přímo přes svoje webové stránky nejen spekulanty, keťase a sabotéry odsoudit, ale rovnou je na horké lince udat.

Pořád je co zlepšovat, pořád je kde se inspirovat.

Tak zas za rok v Budějicích, pane prezidente.

DOZVUKY MĚŘÍNSKÝCH VAKACÍ A STÍHAČEK Produkty vydavatelství Mladá fronta jsou v poslední době čím dál oblíbenější. Poté, co prezident Miloš Zeman na oficiální tiskové konferenci prohlásil, že Hrad ukončuje odběr týdeníku Euro kvůli informacím o rozporech s mogulem Andrejem Burešem (pardon, Babišem), přidal se k němu mistr forbín a ministr obrany Martin Stropnický. Palubní deník zachytil díky svému softwaru PalubLeaks koncem minulého týden následující tajnou depeši: „Herec si dneska všimnul, že u vchodu do ministerstva jsou stojany, ze kterých na něho drze koukaly výtisky E15. Vytočilo ho to a hned volal, že není možné, aby se tomu deníku, který denně pokládá nejapné dotazy, dělala na ministerstvu taková reklama. Okamžitě se musel zrušit odběr E15 (výtisky dodávané zdarma) pro budovu ministerstva, aby je herec neměl na očích. Nastartoval ho už pondělní Palubní deník v Euru, kde se psalo, jak rozvětvená rodina pana ministra trávila dovolenou ve vojenské zotavovně v Měříně. No a únik o prodeji L­159 do E15 ho asi dorazil.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít