Baron kari

02. listopadu 2015, 00:00 - LUBOŠ HEGER
02. listopadu 2015, 00:00

Indický přistěhovalec a lord, který naučil Brity jíst kuře na kari, byl konzervativcem i přítelem Tonyho Blaira zároveň

Baron Gulam Noon (6. ledna 1936 – 27. října 2015) se narodil jako Gulam Kaderbhoy do rodiny cukráře v Bombaji. Byl archetypálním přistěhovalcem do Británie, jaké milují konzervativci i liberálové. Nejen životním příběhem dokazujícím, že píle a skromnost se vyplácejí, ale i později populárním názorem na přistěhovalectví, podle něhož „je v Británii už plno“ a nepřizpůsobiví muslimové mají být deportováni.

BOMBAJSKÁ SMĚS

Gulam Noon dorazil v roce 1972 s padesáti lib rami v kapse, více mu indický vystěhovalecký úřad nepovolil směnit. Když v roce 2000 prodával svou továrnu na indické hotovky Noon Products, aby se věnoval hlavně filantropii, utržil za ni 50 milionů. Ve třicetiletém mezidobí stačil sesadit rybu s lupínky z trůnu nejprodávanějších hotovek a dosadit na něj vlastní kuře na kari. Jediný přešlap života učinil, když v roce 2006 věnoval 600 tisíc liber labouristům a vzápětí se stal členem Sněmovny lordů. Přímá příčinnost těchto dvou kroků sice není jasná, přesto stál v počátcích skandálu zvaného Cash for Peerages neboli členství za peníze – upozornil na něj dnešní šéf labouristů Jeremy Corbyn –, který asi pomohl k dřívějšímu odchodu Tonyho Blaira z premiérského křesla.

První dekádu svého pobytu v Británii věnoval Kaderbhoy, jenž si záhy zvolil nové jméno Noon, prodeji indických sladkostí značky Bombay Mix (bombajská směs), přičemž k prodejním výsledkům mu pomohl příval asijských uprchlíků z Afriky po řádění Idiho Amina v Ugandě. Po celou dobu mu vrtal hlavou omezený výběr britských hotovek v supermarketech, takže se rozhodl díru na trhu zaplnit vlastními silami. Firma Noon Products vznikla v Southhallu v roce 1988, zaměstnávala 11 lidí a dodávala mražené kari pokrmy jen do supermarketů Sainsbury’s, Waitrose a Morrisons. O deset let později továrna zpracovávala osmdesát tun kuřat týdně a zaměstnávala dva tisíce lidí.

OPICE AŤ VYMAJZNOU

Noonův život nebyl jen samý úspěch, například se mu vůbec nepodařilo prorazit v USA, odkud se vrátil o milion liber chudší. Přišel tam alespoň na nápad přejmenovat svůj vlajkový výrobek z tikka makhanwala na tikka masala, což patrně přispělo k masové expanzi pokrmu v Británii. Noon se angažoval ve firmě i po jejím prodeji konglomerátu WT Foods, opět do ní vstoupil prostřednictvím soukromého kapitálu, aby ji nakonec v roce 2005 prodal irskému konglomerátu Kerry Group za 65 milionů.

Noon ve známost vstoupil, když po londýnských atentátech v červenci 2005 prohlásil, že „buřiči a zrádci by měli být zbaveni občanství“ (v jiném vyjádření namísto „buřiči“ použil výraz „opice s bombami na těle“) a odesláni zpět do země původu. Byl proti tomu, aby na so ciálním úřadě visely nápisy v hindí, urdu a dalších jazycích, neboť přistěhovalci by se podle něj měli naučit anglicky. „Nepřijeli na pozvání královny Alžběty nebo premiéra. Můžou zas vymajznout,“ říkal. V autobiografické knize Courage and Integrity navrhuje zmrazit přistěhovalectví na deset let, dokud se stávající přistěhovalci pořádně neintegrují.

Noon byl přítel konzervativců (třeba Johna Majora) i New Labour (Tonyho Blaira, Gordona Browna). V závěru života už docela ztratil orientální rysy a až na barvu pleti vypadal jako rodilý Brit. Zarputilý odpůrce multikulturalismu byl ve skutečnosti jedním z příkladů, kdy tento koncept dokonale zafungoval.

O autorovi| LUBOŠ HEGER heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková…
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít