Baron kari

02. listopadu 2015, 00:00 - LUBOŠ HEGER
02. listopadu 2015, 00:00

Indický přistěhovalec a lord, který naučil Brity jíst kuře na kari, byl konzervativcem i přítelem Tonyho Blaira zároveň

Baron Gulam Noon (6. ledna 1936 – 27. října 2015) se narodil jako Gulam Kaderbhoy do rodiny cukráře v Bombaji. Byl archetypálním přistěhovalcem do Británie, jaké milují konzervativci i liberálové. Nejen životním příběhem dokazujícím, že píle a skromnost se vyplácejí, ale i později populárním názorem na přistěhovalectví, podle něhož „je v Británii už plno“ a nepřizpůsobiví muslimové mají být deportováni.

BOMBAJSKÁ SMĚS

Gulam Noon dorazil v roce 1972 s padesáti lib rami v kapse, více mu indický vystěhovalecký úřad nepovolil směnit. Když v roce 2000 prodával svou továrnu na indické hotovky Noon Products, aby se věnoval hlavně filantropii, utržil za ni 50 milionů. Ve třicetiletém mezidobí stačil sesadit rybu s lupínky z trůnu nejprodávanějších hotovek a dosadit na něj vlastní kuře na kari. Jediný přešlap života učinil, když v roce 2006 věnoval 600 tisíc liber labouristům a vzápětí se stal členem Sněmovny lordů. Přímá příčinnost těchto dvou kroků sice není jasná, přesto stál v počátcích skandálu zvaného Cash for Peerages neboli členství za peníze – upozornil na něj dnešní šéf labouristů Jeremy Corbyn –, který asi pomohl k dřívějšímu odchodu Tonyho Blaira z premiérského křesla.

První dekádu svého pobytu v Británii věnoval Kaderbhoy, jenž si záhy zvolil nové jméno Noon, prodeji indických sladkostí značky Bombay Mix (bombajská směs), přičemž k prodejním výsledkům mu pomohl příval asijských uprchlíků z Afriky po řádění Idiho Amina v Ugandě. Po celou dobu mu vrtal hlavou omezený výběr britských hotovek v supermarketech, takže se rozhodl díru na trhu zaplnit vlastními silami. Firma Noon Products vznikla v Southhallu v roce 1988, zaměstnávala 11 lidí a dodávala mražené kari pokrmy jen do supermarketů Sainsbury’s, Waitrose a Morrisons. O deset let později továrna zpracovávala osmdesát tun kuřat týdně a zaměstnávala dva tisíce lidí.

OPICE AŤ VYMAJZNOU

Noonův život nebyl jen samý úspěch, například se mu vůbec nepodařilo prorazit v USA, odkud se vrátil o milion liber chudší. Přišel tam alespoň na nápad přejmenovat svůj vlajkový výrobek z tikka makhanwala na tikka masala, což patrně přispělo k masové expanzi pokrmu v Británii. Noon se angažoval ve firmě i po jejím prodeji konglomerátu WT Foods, opět do ní vstoupil prostřednictvím soukromého kapitálu, aby ji nakonec v roce 2005 prodal irskému konglomerátu Kerry Group za 65 milionů.

Noon ve známost vstoupil, když po londýnských atentátech v červenci 2005 prohlásil, že „buřiči a zrádci by měli být zbaveni občanství“ (v jiném vyjádření namísto „buřiči“ použil výraz „opice s bombami na těle“) a odesláni zpět do země původu. Byl proti tomu, aby na so ciálním úřadě visely nápisy v hindí, urdu a dalších jazycích, neboť přistěhovalci by se podle něj měli naučit anglicky. „Nepřijeli na pozvání královny Alžběty nebo premiéra. Můžou zas vymajznout,“ říkal. V autobiografické knize Courage and Integrity navrhuje zmrazit přistěhovalectví na deset let, dokud se stávající přistěhovalci pořádně neintegrují.

Noon byl přítel konzervativců (třeba Johna Majora) i New Labour (Tonyho Blaira, Gordona Browna). V závěru života už docela ztratil orientální rysy a až na barvu pleti vypadal jako rodilý Brit. Zarputilý odpůrce multikulturalismu byl ve skutečnosti jedním z příkladů, kdy tento koncept dokonale zafungoval.

O autorovi| LUBOŠ HEGER heger@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít