Banking – Made in Russia

20. ledna 2014, 00:00 - Zdeněk Pečený
20. ledna 2014, 00:00

Převzetí české pobočky banky LBBW ruským finančníkem Igorem Kimem musí ještě schválit ČNB

Několikaměsíční přetahování o českou pobočku LBBW, jednu z nejmenších tuzemských bank, dospělo ke zdárnému cíli. Banku nakonec nezískal ani fond Hartenberg Capital miliardáře Andreje Babiše, ani Česká spořitelna. Vítězem je ruský finančník Igor Kim a jeho Expobank, který za LBBW nabízel od začátku nejvíce. Transakci musejí nyní schválit dohledové organy a regulátoři v Německu, Rusku a Česká národní banka. Pak bude moci Kim změnit firemní slogan Banking – Made in Germany na Banking – Made in Russia.

To už tady bylo Zásadní otázkou je, jak se k transakci postaví právě ČNB. Dá se logicky očekávat, že když si malá banka z Ruska chce koupit větší českou banku s evropskou licencí od ČNB, bude centrální banka ostražitá. Bilanční suma české LBBW je přes 31 miliard korun, stejný ukazatel pro Expobank dosahuje miliardy eur (přes 27 miliard korun). Když v roce 2009 koupil tuzemskou dceru Banco Popolare britský fond AnaCap, ČNB nadšená nebyla a vyčítala mu netransparentnost. Fond musel o bankovní licenci žádat nadvakrát a přerod Banco Popolare v Equa banku se pak táhl dva a půl roku. Mimo netransparentnost nových majitelů panovaly tehdy nejasnosti i okolo personálního složení představenstva. ČNB zajímá odborná způsobilost, tedy profesionální dráha každého člena představenstva, bezúhonnost a reputace.

Není ani jisté, jak se bude ČNB líbit Kimův obchodní plán. Ten by chtěl mít z banky jakýsi investiční a retailový hybrid. Chce využít velmi nízkých úrokových sazeb na českém trhu a relativně vysokých sazeb v Rusku. Základní představa je taková, že banka bude koruny českých střadatelů investovat v rublech v Rusku. Ideálně do korporátních dluhopisů. Ruské korporátní dluhopisy – a to i státních firem – nesou kupon ve výši sedm až deset procent ročně. Českým vkladatelům by se platilo jedno procento a úroková marže by byla šest až devět procent nebo i více. V úvahu připadají i rizikovější rublové investice s potenciálně ještě vyšším výnosem. To představuje značné měnové riziko, a především odliv českých vkladů kamsi za hranice.

nejasná budoucnost Zkazky o přelévání vkladů kamsi do Ruska mohou vystrašit stávající retailovou klientelu, která LBBW nyní svými vklady financuje její úvěrové portfolio. Tito klienti by raději slyšeli něco o kontinuitě a rozvoji nových produktů. V Česku je ale pravděpodobné, že své setrvání v bance prozatím zváží.

Dalším úskalím převzetí LBBW neznámou entitou je riziko ztráty likvidity. Pokud budoucí LBBW přestanou „půjčovat“ sami klienti, tedy vyberou své vklady, bude se banka muset obrátit na mezibankovní trh.

Ačkoli muselo být LBBW během finanční krize vypomáháno německou vládou, pořád je to německá banka se solidním ratingem a česká LBBW byla její stoprocentní dcerou.

To už s novým majitelem nebude platit. A když si chce banka na mezibankovním trhu půjčit od jiné, musí ta druhá na ni mít schválený úvěrový limit, jedná se přece o úvěr.

Jenže místní banky vnímají riziko změny majitele a pokles bonity. Takže půjčovat si na mezibankovním trhu bude pro LBBW složité, své klienty zase odrazuje změnou strategie.

LBBW i Expobank se zavázaly, že nebudou komentovat detaily a hodnotu transakce. Mluví se však o tom, že Kim za českou banku zaplatí 80 až 90 milionů eur.

Dlouhou dobu byla žhavým kandidátem Česká spořitelna, která za LBBW nabízela jen 50 milionů eur. Obchod nakonec zatrhlo představenstvo mateřské Erste.

Německá banka se marně snažila svoji českou pobočku prodat již několik let. Důvodem byl i fakt, že k odprodeji svých zahraničních aktiv se LBBW zavázala výměnou za státní finanční pomoc ve výši několika miliard eur, kterou obdržela během finanční krize.

Expobank koupil Kim relativně nedávno. Před pěti lety ji získal od britské Barclays za 373 milionů liber. To z tehdejší akvizice dělá pro Kima o poznání dražší obchod. Českou LBBW nyní kupuje sedmkrát levněji.

LBBW ještě čeká rozebrání na jednotlivé části, ne všechny zamíří do Kimových rukou. Balík korporátních úvěrů by měla převzít mateřská LBBW ve Stuttgartu. Portfolio hypotečních úvěrů v hodnotě téměř deseti miliard bude nejspíš prodáno třetí straně. Tím se sníží konečná bilanční suma očištěné banky, ve které zbudou především vklady klientů.

Na rozebírané LBBW jsou nyní nejlákavější privátní bankéři. Na poměrně marginální banku bylo privátní bankovnictví v LBBW významnou částí byznysu. O privátní bankéře se tak mohou začít přetahovat další banky.

Privátní bankéři totiž dlouhodobě budují vztahy se svými klienty, a když odcházejí, berou si je s sebou. l •

O autorovi| Zdeněk Pečený, peceny@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít