Bankéř vesničanů

16. června 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
16. června 2014, 00:00

Byznys potřebuje obezřetnost, jednoduchost a skromnost, říká světový podnikatel roku 2014 Uday Kotak

Tržby přesahující 32 miliard dolarů, více než 145 tisíc zaměstnanců a průměrný roční růst obratu 16 procent. Takové souhrnné počty přivezlo do Monaka 60 byznysmenů z 51 zemí na letošní světové finále soutěže EY Podnikatel roku. Česko reprezentoval šéf textilky Juta Jiří Hlavatý. Vítězem se nakonec stal Ind Uday Kotak, zakladatel a spolumajitel banky Kotak Mahindra Bank.

„Uday začal prakticky z ničeho a na náročném indickém trhu vybudoval banku, jejíž dostupné financování pomáhá i obyčejným vesničanům. Díky němu tak může vyrůst řada dalších podnikatelů. Potřebovali bychom především ženy,“ uvedla předsedkyně poroty Rebecca MacDonaldová, zakladatelka energetické obchodní skupiny Just Energy Group a kanadská podnikatelka roku 2003.

Časopis Forbes řadí Kotaka v žebříčku světových miliardářů na 280. místo s majetkem odhadovaným na 5,4 miliardy dolarů. Má tedy skoro o šest miliard méně než nejbohatší Čech Petr Kellner, který se v žebříčku letos zařadil na 111. místo.

Kotak převzal světové podnikatelské žezlo po loňském vítězi Hamdim Ulukayovi – rodilém Turkovi, jenž naučil Ameriku jíst řecké jogurty. Volba bankéře byla pro mnohé překvapivá, protože titul před dvěma lety držel také bankéř, James Mwangi z Keni. Vybudování úspěšné finanční instituce ale nebylo to jediné, co porotu přesvědčilo. „Se skromností sobě vlastní pan Kotak v materiálech o sobě jaksi zapomněl zmínit, že už například věnoval 100 milionů dolarů na vzdělávání indických žen,“ dodala MacDonaldová.

Vydělat a ušetřit V současnosti nejbohatší indický bankéř mohl mít původně jisté místo v rodinném podnikání, kde vládla kolegiální a přátelská atmosféra ve stylu „kapitalismus navenek, socialismus doma“. Do podniku, kde už pracovalo čtrnáct členů rodiny, se mu ale příliš nechtělo. Potřeboval prostor a volnost pro své nápady. Po studiích mu nabízeli místo v indické pobočce nadnárodní korporace Unilever, ale i to odmítl.

„Vždycky mě bavila čísla a finance,“ přiblížil Kotak, co ho vedlo k nastartování podnikání v kanceláři, kterou mu k rozletu poskytl otec. Příležitost viděl na finančním trhu ovládaném státem, kde se půjčky úročily i šestnácti procenty, zatímco úspory šesti. S dalšími dvěma zaměstnanci a společností Kotak Capital Management Finance začal dojednávat lepší podmínky pro klienty bank. Firmička postupně rostla a získala startovní kapitál 250 tisíc dolarů, mimo jiné od proslulého indického podnikatele Ananda Mahindry.

V roce 2003 se Kotakova firma přetvořila na banku s názvem Kotak Mahindra Bank. Za dalších deset let se mu podařilo objem aktiv zvýšit pětadvacetkrát a zisk třicetkrát. Raketového růstu si všimla i banka Goldman Sachs, která od roku 1995 držela ve společnosti čtvrtinový podíl. V roce 2007 Američané nabídli, že banku odkoupí, Kotak ale místo toho vykoupil je. Kotakova banka se nebojí půjčovat indickým vesničanům, které ostatní banky ve svých plánech často opomíjejí. Možná nespravedlivě mají punc rizikových klientů. „Když potřebují peníze, půjčují si jinde než v bankách, a tím se upisují k neskutečným úrokům. Splácet ale zvládají i tak, takže když jim půjčím já, mám díky jejich spolehlivosti jistotu zisku a oni zároveň ušetří,“ shrnuje Kotak jednu ze strategií svého podnikání. Dle vlastních slov staví na obezřetnosti, jednoduchosti a skromnosti.

Na podnikatele je spoleh Kotak svoji síť rozšiřuje i za hranice Indie, jeho banka už má pobočky na Mauriciu, v Singapuru, Spojených arabských emirátech, v Británii nebo v USA. Velkou příležitost ale stále vidí na domácí půdě. Z 1,2 miliardy Indů má totiž podle něj účet u banky jen 400 milionů lidí.

„Nejdůležitější pro podnikání je přesvědčení. Jste-li přesvědčeni o svém byznys plánu a věnujete se naplno jeho uskutečnění, zbytek přijde,“ uvedl Kotak, který rád zaměstnává podnikatele. I ty, kteří se svým byznys plánem neuspěli. Jsou prý pracovití a je na ně spoleh.

Kromě Udaye Kotaka a Jiřího Hlavatého byl mezi dalšími finalisty Světového podnikatele roku v Monaku například také švédský podnikatel roku Erik Arpi, který se s firmou Pictura i v dnešním takřka virtuálním světě věnuje výrobě papírových pohlednic a přání.

Dorazilo vedení legendární německé fotografické značky Leica, slovenský nábytkář Decodom v čele s Vladimírem Šrámkem, polský výrobce vrat Andrej Wisniowski či představitel jedenácté generace rakouské sklářské rodiny Riedel. Jejich příběhy týdeník Euro představí v následujících týdnech. l

Goldman Sachs chtěli jeho banku koupit, místo toho raději on vykoupil jejich podíl.

EY Světový podnikatel roku 2014 • 60 podnikatelů z 51 zemí • zaměstnávají celkem 145 523 lidí • dohromady vykazují tržby 32 miliard amerických dolarů • v průměru obrat ročně roste o 16 procent

O autorovi| Jakub Křešnička, Monako • kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít