banka roku pojišťovnictví

19. listopadu 2012, 00:00 - Tomáš Plhoň
19. listopadu 2012, 00:00

Český pojistný trh už je značně přeplněný. Vždyť kupříkladu na pojištění automobilů už pojišťovny v podstatě prodělávají – konkurenční boj srazil ceny tak nízko, že současný stav odporuje racionalitě. Už brzy se ale pojistným firmám otevře cesta k půdě dosud neobdělané. Důchodová reforma, kterou poslanci dokázali úspěšně protlačit i přes prezidentské veto, není zrovna symbolem dokonalosti, právě pojišťovny v ní ale vidí velkou naději. Přinejmenším ty tři, které se nyní chystají do ní zapojit.

Rusnok neodlákal „Penzijní fond České pojišťovny jednoznačně deklaruje svůj zájem o zapojení do penzijní reformy a do takzvaného druhého pilíře. Veškerá příprava týkající se naší účasti v penzijní reformě proto pokračuje dál beze změny,“ říká Petr Brousil, tiskový mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny. Podobné hlasy znějí i z ostatních penzijních společností, jež kvůli reformě založily velké pojišťovny. Nezviklal je ani poslední překvapivý zvrat a svou neúčast v reformě oznámil ING Penzijní fond. Jeho předsedou představenstva je přitom Jiří Rusnok, jeden ze spoluautorů původního návrhu celé reformy.

„Pokud bychom se zapojili do druhého pilíře, vystavili bychom se příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING,“ řekl při té příležitosti v prohlášení Rusnok. Jeho razantní odmítnutí bylo o to překvapivější, že Rusnok byl také donedávna dlouholetým předsedou Asociace penzijních fondů ČR. Z postu ale krátce po oznámení odstoupil. Na penzijní reformě zároveň pracoval v rámci NERV a jako člen takzvané Bezděkovy komise. Jak ale řekl týdeníku Euro, přijaté zákony nepovažuje za dobré.

„Rozhodnutí ING má jistě své důvody. Pravdou je, že ne všechny finanční skupiny dnes působící v penzijním připojištění se druhého pilíře zúčastní. Na druhou stranu jsou tu finanční skupiny, které dnes v rámci penzijního připojištění nepůsobí, ale do druhého pilíře nově vstoupí,“ řekl deníku E15 Vladimír Bezděk, odborník na penze skupiny PPF a bývalý šéf komise pro přípravu reformy.

Tři mušketýři Mezi pojišťovny, které už se na spuštění reformy těší, patří firma oceněná druhou příčkou v kategorii Pojišťovna roku – Allianz. Licenci od České národní banky získala teprve v říjnu. Klientů, kteří o její penzijní fond budou mít zájem, ale bude mít pravděpodobně dost. Už nyní si totiž klasické penzijní připojištění zřizuje u Allianz stále více lidí.

„Zájem je obrovský a je motivován dlouhodobě atraktivním zhodnocením a nejvyšším ratingem mateřské firmy, který garantuje stabilitu, neboť stabilita je pro takový běh na dlouhou trať velmi podstatná,“ řekl předseda představenstva Allianz penzijního fondu Jakub Strnad. Ostatně penzijní fond Allianz v rámci dosavadního systému připojištění dosáhl nemalého úspěchu.

Loni například připsal svým klientům vůbec největší úrok na českém trhu, byť šlo o pouhých 2,69 procenta. V rámci reformy má proto Allianz poměrně ambiciózní plán – z druhého pilíře si chce ukrojit podíl 20 procent.

Uvidíme, co na to řekne konkurence. Dalším z ohlášených účastníků reformy je pojišťovna Generali a její penzijní fond. „Čím dál tím více lidí si uvědomuje, že existující důchodový systém není dlouhodobě udržitelný a reformní kroky jsou nevyhnutelné. Na start reformy se i nadále připravujeme. Pod značkou Generali budeme připraveni nabídnout produkty druhého a třetího pilíře,“ řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Už pětina klientů pojišťovny si přitom navýšila měsíční splátky, aby dosáhla na vyšší státní příšpěvek.

Velmi ambiciózní je, pokud jde o reformu, také zmiňovaná Česká pojišťovna, mimochodem vítěz v kategorii Pojišťovna roku. „My máme jasno, že do druhého pilíře půjdeme. Je to významná a nutná změna,“ říká Tomáš Matoušek, generální ředitel Penzijního fondu České pojišťovny. Za letošek fond uzavřel již více než 110 tisíc nových smluv a dle vlastních odhadů číslo ještě dále poroste.

V rámci penzijní reformy má Allianz poměrně ambiciózní plán – z druhého pilíře si chce ukrojit podíl 20 procent

O autorovi| Tomáš Plhoň • plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít