Bakalovo pápá

10. srpna 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
10. srpna 2015, 00:00

Finančník se sám svým přístupem k byznysu diskvalifikoval a těžko by v Česku hledal parťáka do nového podnikání

Uvěřit, že v roce 2004 nezahrnulo ministerstvo financí do ocenění OKD při prodeji svého minoritního balíku akcií podnikové byty v tržní hodnotě jen z důvodu sociálního cítění a lásky k bližnímu, je opravdu dost těžké. Podnikové byty se běžně privatizovaly dohromady se zbylým majetkem podniku a zaměstnanci přitom opravdu nebývali zvýhodňováni. Nakonec nebyl žádný morální důvod. Naopak sociální demokraté měli dost silný morální důvod nepomáhat partě Viktora Koláčka k dalšímu majetku, protože dobře věděli, jak uhlobaroni přišli ke svým pověstným „dírám v zemi“, které přece nejde ukradnout. A že nevěděli, že Koláček, Otava a Przybyla za svými havířskými zády skrývají Zdeňka Bakalu, byl jejich problém.

PRŮHLEDNÁ ZÁSTĚRKA

Dnes je celkem evidentní, že klauzule o předkupním právu nájemníků na byty sloužila jen a pouze jako zástěrka pro stanovení co nejnižší ceny. Pamětníci si vzpomenou, že původní nabídka, o níž se seriózně vyjednávalo, byla jen jeden a čtvrt miliardy korun. Když se objevily finanční skupiny a začaly křičet, že nabídnou více, vyšplhala se cena na tři miliardy. Což dokonce schválila vláda. Poté, co Penta nabídla přes čtyři miliardy, dorovnali koláčkovci i tuto cenu a transakce byla velmi rychle uzavřena, aby se předešlo dalším licitacím. Už tento příběh ukazuje, že tehdejší ministr financí možná chtěl všechno možné, ale rozhodně ne nejvyšší cenu za držené akcie. Mimochodem i Penta věděla o závazku týkajícím se předkupního práva k bytům.

O rok později ocenil E&Y firmu pro účely jejího rozdělení se započítáním závazku k bytům na 52 miliard korun. I po odečtení solidní prémie za majoritu je evidentní, že stát neprodával za více než za čtvrtinu férové ceny. A navíc Sobotka prodával do rukou finančního spekulanta, čímž padá tehdy občas používaný argument, že vláda musí u takových podniků preferovat dlouhodobé strategické investory.

Bakala – a je spravedlivé připomenout, že i jeho partner Peter Kadas – byl investor dlouhodobý, jestli lze jedenáct let považovat za dlouhou dobu. Ale jeho strategie byla naprosto jasná. Firmu načančal nereálnými sliby o zázračném dolu Debiensko, kde se budou těžit miliony tun uhlí a vydělávat miliardy, a obdobnými budovatelskými obrázky. Pak její akcie uvedl na burzu v Praze a v Londýně a vydělal na tom pětatřicet miliard. Dalších dvacet miliard si doly půjčily na vydané dluhopisy. A také stranou samozřejmě vyvedl byty, které zatížil dalšími deseti miliardami dluhopisů. Kde peníze skončily, ví asi jen ten čert. Každopádně v dolech ani v oněch bytech to fakt nebylo.

Za to už samozřejmě žádný ministr financí ani premiér nemůže. Ani za to, že holt přišly „špatné časy“ a akcie, které se jednu dobu obchodovaly za šest stovek, jsou k mání za dvacet haléřů a dluhopisoví věřitelé byli ostříháni jak ovečky lakomého bači. Minulý týden byli definitivně identickým způsobem ostříháni nájemníci hornických bytů o svá domnělá práva. A kasa je prázdná.

LŽI A NENÁVIST

Respektovaný a úspěšný podnikatel se v civilizované zemi vyznačuje tím, že vydělává peníze a přitom zhodnocuje i peníze investorů, které při svém podnikání používá. Ne tím, že se nechá fotografovat na titulní strany prestižních magazínů s dlouhým doutníkem, který si předtím zřejmě zapálil stodolarovkou od některého ze svých oškubaných věřitelů.

S kreditem, který získal, Bakalovi nakonec nezbývá než co nejrychleji a nejefektivněji zužovat své podnikatelské portfolio přinejmenším v Česku, kde se sám svým přístupem k byznysu ze skutečné podnikatelské elity vyřadil a kde těžko najde parťáka, který by s ním šel do nového byznysu či financoval nějaké jeho operace. Jediné, co po něm v české kotlině zůstane asi ještě hodně dlouho, je monstrózní sídlo uprostřed šumavských lesů na Modravě a bazén s apartmánem postavený navzdory elementárnímu respektu ke kulturním památkám na Hradčanech. Takové malé vítězství lži a nenávisti nad pravdou a láskou, řeknou si asi jeho kamarádi z okruhu Václava Havla.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít