Babišův prezident

08. února 2016, 00:00 - JAN NOVOTNÝ
08. února 2016, 00:00

POLITIKA Miloš Zeman předvádí, že je dnes jedním z nejdůležitějších členů hnutí ANO

Prezident Zeman získal členství v hnutí ANO a stranickou knížku k tomu ani nepotřebuje. Po jeho nedávných útocích na předsedu vlády Bohuslava Sobotku je zřejmé, že Andrej Babiš má na Hradě svého člověka. Uzavřel s ním tiché, přesto viditelné spojenectví. Vůdce hnutí ANO prezidentovi jen málokdy něco vytkne, Zemanovy přešlapy komentuje s opatrností podřízeného a s úctou sloužícího důvěrníka. Je také s podivem, že Babiš už teď veřejně připouští stranickou podporu Zemanovi v prezidentských volbách za dva roky. Takové předčasné prohlášení je mezi politiky značně neobvyklé. Může být motivováno jen vlastním prospěchem. A ten lze u Andreje Babiše vykládat různě. Například touhou po Strakově akademii.

Klíče může právě díky partnerství se Zemanem převzít dřív, než bychom čekali. Ani dnes totiž není možné vyloučit, že se proti Bohuslavu Sobotkovi vzbouří část jeho vlastních poslanců. Zkouškou bylo sněmovní hlasování o omluvě prezidenta za výroky o premiérovi. Omluvu odmítla po prezidentovi žádat většina poslanců ANO včetně Andreje Babiše, ale i pětice poslanců ČSSD. Tito sociální demokraté potvrdili, že nestojí za svým předsedou.

REBELOVÉ PROTI SOBOTKOVI

Patří mezi ně například herec Vítězslav Jandák. Poslance kritizující Zemanovy výroky o premiérovi poslal rovnou do Bohnic.

Nebo Stanislav Huml, někdejší novácká spojka na středočeské dopravní policii, který teď tlumočí v české politice ruskou propagandu a nejrůznější konspirační teorie o poškozování zájmů přátelského vůdce Vladimira Putina. Mezi poslanecké rebely ČSSD patří také krajně levicový sociální demokrat Jaroslav Foldyna, Sobotkův i Chovancův kritik Václav Klučka či Václav Zemek, účastník loňské „inspekční“ poslanecké cesty v autoritářském Ázerbájdžánu, kde pochválil průběh nedemokratických voleb.

Právě tito lidé mohou Bohuslavu Sobotkovi dělat ještě mnohem závažnější potíže.

Jsme v polovině volebního období a sociální demokracie má jen o tři poslance více než hnutí ANO. Při tomto rozvržení sil může jakýkoli větší spor v ČSSD zcela změnit vládu. Uvědomil si to i ministr vnitra a první místopředseda strany Milan Chovanec, dosud poměrně vstřícný Zemanův obhájce. Prezidenta za jeho chování poprvé důrazně zkritizoval a postavil se za Sobotku.

REŽIM SILNÉ RUKY

Pokud preference hnutí ANO začnou v následujících měsících klesat, může být tlak dua Babiš–Zeman na Sobotku ještě silnější. Pro Babiše v tu chvíli budou výhodné předčasné volby. Pokud šéf ANO nevyužije Zemanovu pomoc letos, jistě jí nepohrdne v budoucnu. Se Zemanem se přitom shodne téměř ve všem. Nejen v razantním odmítnutí válečných uprchlíků, ale i v budování kontrolních mechanismů vůči podnikatelům či v případném zavedení většinového systému při sněmovních volbách. Od přijetí do klubu visegrádských režimů silné ruky nás tedy dělí jediné – odstranění Sobotky ze Strakovy akademie. Další dva roky této vlády nemusejí být tak klidné, jak jsme byli zvyklí.

O autorovi| JAN NOVOTNÝ novotny@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít