Babišův hipster

23. února 2015, 00:00 - Jan Novotný
23. února 2015, 00:00

Robert Pelikán se má stát ministrem, aby bouchl do stolu. V rozvášněné atmosféře už ale raději sám nabízí ústupky

Extremista. Rebel. Paličák. Razantní reformátor s vizí. Umí bouchnut do stolu a má tah na branku. Pozoruhodná klišé o pravděpodobném budoucím ministrovi spravedlnosti, pětatřicetiletém Robertu Pelikánovi, ilustrují, jak na sebe dokázal během pouhých pár měsíců strhnout pozornost nejen právníků, ale i mnoha politiků.

Dalo by se říct: buď ho milujete, nebo nenávidíte.

Nic mezi tím. Ovšem těch, kteří mají z jeho příchodu do čela ministerstva vážné obavy, je výrazně více. Někdejší advokát s vizáží postaršího velkoměstského hipstera milující nezvyklá lidová přirovnání znamená pro konzervativní právnickou obec něco těžko uchopitelného.

Loajální čekatel Velká část soudců, státních zástupců, ale i jiných právnických profesí, stejně jako opoziční i koaliční politici v těchto dnech nešetří varovnými signály. Naopak nadšený je Andrej Babiš. Svého vysněného nominanta prosadil do pozice náměstka už s tím, že se jednou stane ministrem. Až Heleně Válkové vyprší čas. Babišovi se líbí, že si Pelikán dosud vždy chtěl prosadit své a zároveň je k němu mimořádně loajální.

To se projevilo mimo jiné loni při zablokování jmenování Jana Sváčka místopředsedou pražského vrchního soudu. Babiš veřejně prohlásil, že si ho v této pozici kvůli jeho pochybné pověsti nepřeje. Ačkoli se jedná o nepřípustný zásah do nezávislosti justice, který jde proti ústavně zaručené dělbě moci, Pelikán přání svého šéfa respektoval a o generaci staršímu Sváčkovi do hodnocení ve výběrové komisi napsal nula bodů. Ani nepopírá, že s Babišem o Sváčkovi jednal.

Jedním z hlavních důvodů (a možná i tím úplně nejdůležitějším), proč musela předčasně odejít z funkce Helena Válková, je nová podoba zákona o státním zastupitelství. Jde o klíčovou normu, která nastaví pravidla toho, do jaké míry budou moci politici zasahovat do nezávislého vyšetřování trestních kauz. Ještě v pátek 6. února Válková ustoupila nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi ve věci jmenování vedoucích státních zástupců. Souhlasila s tím, aby je jmenoval ministr nikoli sám, ale na návrh státního zástupce po výběrovém řízení. Tím výrazně slevila z původního návrhu, za který je odpovědný právě její dosavadní legislativní náměstek Robert Pelikán. O dva dny později už Válkovou předsednictvo hnutí ANO vyzvalo k rezignaci.

Podle šéfa ANO Babiše a jeho nejbližšího spolupracovníka Jaroslava Faltýnka nebyla vážená profesorka v prosazování zákona příliš razantní.

Naopak od Roberta Pelikána si oba slibují větší sebevědomí při jednání se znepřátelenými státními zástupci, ale i s experty koaliční ČSSD a KDU-ČSL. Ti jsou návrhem nového zákona o státním zastupitelství taktéž zaskočeni.

Pelikán klidní vášně tím, že dohodu z 6. února nehodlá shodit ze stolu. „Jsem v tomto směru optimista,“ říká neurčitě. Pravděpodobně však za to bude požadovat ústupky ze strany státních zástupců v jiných citlivých věcech.

Z vyjádření státních zástupců je znát, že dohodu nyní před plánovaným nástupem Pelikána vůbec nepovažují za jistou věc. Až to vypadá, že přetahování o budoucí postavení státních zástupců začne nanovo.

„Bereme to tak, že žádné závěry na té schůzce s paní ministryní přijaty nebyly. Budeme jednat dál,“ uvedla bez bližších podrobností vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Podobně nejistě se vyjadřuje také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Je nutné nejdříve vyčkat prvních jednání, aby bylo možné další vývoj ohledně zákona o státním zastupitelství hodnotit,“ sdělil Zeman.

Nejde jen o to, kdo dostane hlavní slovo při jmenování státních zástupců, a bude tak moci ovlivňovat personální složení veřejné žaloby, ale i o podobu speciálního protikorupčního státního zastupitelství. Zda bude fakticky podřízeno politické moci, nebo ho bude zastřešovat nejvyšší státní zastupitelství.

V neposlední řadě se svádí boj o to, zda budou mít politici více možností získávat informace z probíhajících trestních řízení.

„K motivaci, proč je předkládán takový návrh, bych se nerada vyjadřovala. Pro nás je to zcela nepřijatelné. Ale rozhodně bychom nechtěli nějakou válku, chceme konstruktivní řešení,“ tvrdí Dita Havlínová, městská státní zástupkyně v Praze a členka výkonného výboru Unie státních zástupců, která patří mezi nejvášnivější kritiky Pelikánova návrhu. Předseda Nejvyššího správního soudu a jedna z největších současných autorit v justici Josef Baxa se zase podivuje tomu, v jakém spěchu se kvůli politickému zadání zákon připravuje. „Je to zákon popisující instituci, a proto jej nemůžu připravovat nějak izolovaně. Musím nejprve vědět, jaká bude nová podoba trestního procesu. Podle toho, jak se vyloupne role státního zástupce v nově upraveném trestním řízení, tak bych teprve stavěl tu instituci,“ míní Baxa. „Ten spěch napovídá tomu, že jsou v tom pravděpodobně nějaké politické motivace,“ dodává.

Konec tvrdohlavosti?

Budoucí ministr jako by vnímal, že ještě před svým nástupem do úřadu vede vlastně předem prohraný boj proti všem. Dostatečně se prý poučil z chyb při tvrdohlavém prosazování velkolepé novely občanského zákoníku, kdy se mu extrémním přístupem povedlo v odporu proti sobě sjednotit příznivce i odpůrce kodexu, což se nikomu předtím nepodařilo. Dnes je podle svých slov moudřejší. Při jednáních o novém zákoně o státním zastupitelství dokonce nabízí další možný ústupek, a to ve věci velmi kritizovaného rozšíření informovanosti politiků o živých kauzách. „Nyní zkoumáme možnosti, jak toto právo více omezit,“ ujišťuje.

Pelikán bude přichystané ústupky potřebovat také při jednání s experty koaličních partnerů hnutí ANO. Velice kriticky se k většímu podřízení státních zastupitelství libovůli politiků stavějí sociální demokraté i lidovci. ČSSD si přeje pouze jediný protikorupční speciál, jmenování vedoucích žalobců na návrh nejvyššího státního zástupce a obecně kritizuje vynášení informací z živých kauz politikům.

„Z naší strany bylo dáno jednoznačně najevo, že tohle je pro nás zásadní věc. ČSSD bude mít problém to schválit v navržené podobě,“ říká rezolutně stranický odborný mluvčí pro resort spravedlnosti a poslanec Jan Chvojka. Spolu s ministrem pro legislativu Jiřím Dienstbierem má za úkol podobu připravované normy za ČSSD vyjednat. O Pelikánovi v superlativech rozhodně nemluví. „Jsem na něj zvědavý. Lidsky bude asi pro všechny těžké s ním spolupracovat. Je to takový extremista, který si myslí, že jeho názor je ten jediný správný. Pokud bude v souvislosti se zákonem o státním zastupitelství hodně trvat na svém, tak to může být velký problém. V tom by se měl změnit, jinak narazí,“ upozorňuje bez obalu Chvojka.

Lidovci vyjadřují k Pelikánově návrhu podobné výhrady jako ČSSD. „Máme pochybnosti, zda je naplněno očekávání o posílení nezávislosti a depolitizace státního zastupitelství, což jsou cíle, jež si koalice předsevzala. Z navrhovaných změn je naopak patrné, že vliv ministerstva je oproti dosavadním představám posílen,“ kritizuje návrh lidovecký vyjednávač a zároveň náměstek ministra spravedlnosti pro ústavněprávní a mezinárodněprávní úsek Petr Jäger.

Kritik návrhu z KDU-ČSL se pravděpodobně stane od března Pelikánovým podřízeným.

Pelikán tyto výhrady o posílení moci ministerstva ve veřejné žalobě odmítá. „Současný návrh zákona nic takového nedělá. Dám basu piva tomu, kdo prokáže opak,“ vybízí k sázce Pelikán. Kdo komu dá basu piva, se jen tak nedozvíme. Jednání o normě se totiž protáhnou přes celé letošní jaro.

Někdejší advokát s vizáží postaršího velkoměstského hipstera milující nezvyklá lidová přirovnání znamená pro konzervativní právnickou obec něco těžko uchopitelného.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít