Babiš získal největší pekárnu v Bratislavě, koupil ji oklikou

19. ledna 2014, 15:14 - Tomáš Pergler
19. ledna 2014, 15:14

Pekárenská divize Agrofertu se od přelomu roku rozrostla o největšího výrobce pečiva v hlavním městě Slovenska. Společnost Prvá Bratislavská Pekárenská (PBP), která pekárnu provozuje, do loňska patřila české jedničce v oboru United Bakeries.

Majitel Agrofertu a předseda ANO Andrej Babiš o skupinu United Bakeries před dvěma lety usiloval, kvůli zamítavému stanovisku slovenského Protimonopolního úřadu však obchod ztroskotal, a Penam tak nezískal ani pekárnu v Bratislavě. Nyní se mu to podařilo. Pekárnu ale koupil přes prostředníka, informuje týdeník Euro ve svém pondělním vydání.

United Bakeries loni v září prodal PBP malé slovenské firmě Majetky, s.r.o., kterou ovládal obchodník s obilím Igor Michalec. Ze slovenského obchodního rejstříku nicméně vyplývá, že už začátkem prosince se jediným majitelem Majetky, s.r.o. stal český Penam.

Agrofert na dotaz týdeníku Euro postup obchodu potvrdil. Proč kupoval PBP oklikou, ale neuvedl. „Podmínky této naší akvizice stejně jako u jiných transakcí nekomentujeme,“ uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Agrofert se chtěl vyhnout dalšímu řízení

Převod přes malou firmu napovídá tomu, že se Agrofert chtěl napodruhé vyhnout řízení u Protimonopolního úřadu. Hlášení koncentrace PMÚ je totiž podle zákona povinné až od určité výšky obratu účastníků. Agrofert tvrdí, že o povolení úřadu žádat nemusel.

Spoluvlastník United Bakeries Marko Pařík týdeníku Euro potvrdil, že Agrofert byl jako konečný vlastník známý předem. „Věděli jsme to od začátku, stejně jako to věděly banky,“ konstatoval. United Bakeries prodal současně také pekárnu Peza v Žilině. Jejího kupce ale Pařík nezveřejnil. Ve statutárních orgánech firmy je v současnosti zapsáno několik advokátů.

Slovenská větev

Miliardář a budoucí ministr financí Andrej Babiš buduje slovenskou pekárenskou větev koncernu od roku 2006, kdy Agrofert koupil šest mlýnských a pekárenských firem.

Před akvizicí Prvé Bratislavské Pekárenské provozoval Penam na Slovensku čtyři pekárny (v Nitře, Lučenci, Považské Bystrici a Prešově) a čtyři mlýny. Pokrytí hlavního města společnosti scházelo. Ani po ovládnutí PBP celkový podíl Penamu na slovenském trhu nepřekročí 20 procent, tvrdí Agrofert.

Celý článek si můžete přečíst v pondělním vydání týdeníku Euro.


Čtěte také:

Zisk pekařské divize Agrofertu letos klesne k nule

Pekařům se dál nedaří vymanit ze ztrát

Pekaři chtějí zdražit. Tíží je intervence ČNB

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít