Babiš se spojil s Mid Europa, chtějí Tesco

01. června 2015, 00:00 - Vladan Gallistl Jiyz Zatloukal
01. června 2015, 00:00

Vládce Agrofertu Andrej Babiš chce s investičními dravci urvat kus Teska. Jen česká část může vyjít na 55 miliard

Druhý nejbohatší Čech a ministr financí Andrej Babiš chce společně s dravou investiční skupinou Mid Europa Partners (MEP) získat část britského maloobchodního řetězce Tesco. Týdeníku Euro to sdělily dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů. Babiš spolupracuje s investiční skupinou MEP přes investiční fond Hartenberg Holding, který spravuje jeho peníze.

Dvoumiliardová darda Babišovi by se maloobchodní síť hodila, protože by tak uzavřel svůj plánovaný potravinářský řetězec „z pole na vidličku“.

Ostatně o získání sítě prodejen se zajímal již dříve. „Je to věc, o niž musí mít zájem. Zajímal se už o Spar,“ uvádí jeden ze zmíněných zdrojů. Rakouský řetězec Spar prodal tuzemské prodejny nizozemské skupině Ahold za 5,2 miliardy korun na začátku loňského roku.

Jisté je, že se Babiš bude muset s někým spojit, protože i tuzemské Tesco je už svou velikostí na hraně jeho možností. Podle informací týdeníku Euro se hodnota maloobchodní sítě bude pohybovat okolo dvou miliard eur (zhruba 55 miliard korun). Tesco není totiž jen provozovatelem maloobchodního řetězce, ale zároveň vlastníkem prodejen a pozemků. Pokud by Tesco prodávalo celou středoevropskou síť, mohla by se cena vyšplhat podle expertů dokonce na částku okolo čtyř miliard eur.

Spojení s MEP by navíc bylo logické, protože Janov již s investiční skupinou v minulosti spolupracoval. A to právě na maloobchodním projektu. Ještě jako investiční ředitel Penty prodal Janov do rukou skupiny Mid Europa Partners polskou maloobchodní síť Zabka Polska. Českou Žabku společně se supermarkety Koruna pak získalo před pěti lety právě Tesco.

V současnosti navíc sílí trend, že se dravé investiční skupiny vrhají do potravinářství, což je rovněž případ MEP. Ta letos koupila potravinářskou skupinu Danube Foods Group, která působí v zemích bývalé Jugoslávie.

Do skupiny patří mlékárenské firmy Imlek a Mlekara Subotica, výrobce sladkostí Bambi či srbský producent minerálních vod a nealkoholických nápojů Knjaz Miloš. MEP by se tak odbyt pro její výrobky rovněž hodil.

Jozef Janov, řídící partner Hartenberg Capitalu, který řídí projekty Hartenberg Holdingu, informace o spolupráci s MEP na převzetí části Teska popřel. „Tesco ještě prodej vůbec nespustilo,“ říká. Investoři ze skupiny Mid Europa Partners na zaslané otázky nereagovali. K možnosti odchodu z českého či středoevropského trhu a případným jednáním s eventuálními zájemci se nechtěla vyjádřit ani britská mateřská firma. „Žádné podobné oznámení jsme neuskutečnili,“ uvedl Adam Williams, šéf korporátní komunikace britského řetězce Tesco.

Tesco v problémech Britská maloobchodní síť Tesco sice oficiálně nepřipouští možnost prodeje, ale má takové finanční těžkosti, že se bude muset podle odborníků části byznysu zbavit. Letos Tesco oznámilo rekordní celoroční ztrátu ve své 96leté historii. Za loňský rok firma prodělala 5,7 miliardy liber (221 miliard korun).

Důvodem byly jednorázové odpisy hodnoty obchodů ve výši 4,7 miliardy liber. Tesco se zároveň loni potýkalo s účetním skandálem.

Výsledkem je, že firma přišla o investiční rating.

Řetězec má navíc gigantický dluh ve výši 21,7 miliardy liber. „Potřebuje se oddlužit,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Darren Shirley, analytik Shore Capitalu. Jednou z možností je rozprodej majetku včetně středoevropského byznysu, o čemž informovala i agentura Reuters.

Prodeji české části navíc nahrávají tuzemské mizerné výsledky v minulých letech.

Loni firma prodělala téměř čtyři miliardy korun a o rok dříve 1,1 miliardy. „Britové nevědí, co s tím. Kdyby přišla rozumná nabídka, tak to prodají,“ uvádí jeden z finančníků. l

Posila do týmu Vládce Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš kvůli expanzi do maloobchodu podle informací týdeníku Euro zahájil spolupráci s Martinem Gottfriedem, výraznou postavou českého retailu. Ten mu má radit právě v oblasti maloobchodu, což se může týkat i možného převzetí tuzemské části Teska. Do loňského léta šéfoval Gottfried řetězci Penny Market, dříve byl také generálním ředitelem Kauflandu na Slovensku. Samotný Gottfried však své angažmá u Babiše popřel. „Věnuji se svým soukromým aktivitám. Navíc jsem stále ve smluvním vztahu s Penny,“ reagoval. (dnv)

O autorovi| Vladan Gallistl Jiyz Zatloukal • • gallistl@mf.cz zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít