Až příliš obětavý bankéř

03. března 2014, 00:00 - (red)
03. března 2014, 00:00

Nový náměstek Andreje Babiše Martin Pros musí pro Českou republiku dýchat dnem i nocí. Kvůli nástupu na finance opouští lukrativní post v bance Société Générale. Ano, v té bance, která drží zhruba 30 procent úvěrového zadlužení impéria Andreje Babiše.

Srdcař Pros v bance bere několikanásobně vyšší plat, než který mu bude na konto odcházet z ministerstva financí. Podle informací Palubního deníku navíc jeho děti studují ve Francii. Pros je zkušeným právníkem se zaměřením na bankovnictví, který několik let pracuje v pařížském sídle Société Générale, do roku 2010 pracoval v Komerční bance, předtím v MVV Energie AG.

Otázkou tedy je, zda Pros, kterého Babišovi doporučil ministerský předseda Bohuslav Sobotka, nejde na finance místo náměstkování svého velkého dlužníka tak trochu i hlídat.

FAKT BLBÁ KANTÝNA Když prezident Miloš Zeman minulý týden ohrnoval nos nad bruselskou kuchyní, působil jako bodrý mužik z Vysočiny, který místo steaku raději jelítko a ovar. V Německu ale zrovna vyšla kniha, kde se to hemží pikantními historkami z jednání státníků v Bruselu. Někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy si s sebou na summity prý vozil vlastního kuchaře, protože mu nechutnalo také. Vida – a pak že je Zeman provinční politik.

KOMUNÁLNÍ ODPAD Zatímco si premiér Sobotka vyčítá s ministrem financí Babišem, kdo má v partaji nepořádek, a ventiluje se minulost místostarostky Prahy 10 Radmily Kleslové, která přeskočila z ČSSD k babišovcům a stala se šé? ou pražského provozu této politické firmy, nikdo se moc nezabývá tím, zda je možné se neumazat a dělat místostarostku v Praze 10. Za ČSSD, kterou v hlavním městě vede Petr Hulinský, letitý parťák vršovického cara Tomáše Hrdličky, pod starostou Bohumilem Zoufalíkem, původně hrdličkovcem z ODS. Podle znalostí Palubního deníku je to možné s pravděpodobností rovnající se přežití čerstvě vylíhnutého holoubátka v pelechu kuny lesní.

Ale veselo je i na jiných pražských komunálech. Například v Praze 5 se před podzimními volbami má čile k světu další parta tohoto slavného pražského šíbra. Radnice ovládaná hnutím UNP (zkratku překládáme obvykle jako Uzdravme naši prkenici) náhle a bez varování změnila například dodavatele jídla pro domov důchodců a začala vypovídat nájmy místním podnikatelům. Třeba v případě restaurace na atraktivním místě na Andělu si budoucí nájemce, samozřejmě místní známá firma, byl již přeměřit svou novou provozovnu, ačkoli dosud nebylo vypsáno výběrové řízení.

KOHOUT PŘES PALUBU Dětský hlásek oznamující příjezd tramvajové linky B na náměstí Homme de fer ve francouzském Štrasburku do uší bývalému dvojnásobnému ministru zahraničních věcí Janu Kohoutovi znít nebude. O někdejším velvyslanci v Bruselu při Evropské unii a šéfovi resortu v přechodných vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka se sice ještě na podzim špitalo, že by právě on mohl vést kandidátku sociální demokracie do květnových europarlamentních voleb, realita je však přinejmenším z jeho pohledu tristní.

Mezi 23 adepty ČSSD na křesla v instituci, která léta pendluje mezi Bruselem a Štrasburkem, Kohoutovo jméno není.

Vedení Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce musel vloni vyklidit kvůli střetu zájmů s ministerskou funkcí a zaměstnancem Černínského paláce už také není. Něčím se však živit musí: na schůzce ohledně jisté státní účasti na mezinárodní akci v cizině se objevil jako poradce pro zahraniční záležitosti ve službách Asociace krajů, vedené Michalem Haškem. Úsloví, že po vrcholu následuje strmý pád, drží při životě zase jeden názorný příklad.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít