Avast za miliardu dolarů

10. února 2014, 00:00 - (js)
10. února 2014, 00:00

Antiviry Česká antivirová společnost Avast Software získala od fondu CVC Capital Partners investici, která firmu ocenila na miliardu dolarů.

Prozatím není úplně jasné, jak tyto peníze zahýbaly s vlastnickými podíly. Zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš doposud vlastnili každý 33,5 procenta společnosti a 25 procent držel investiční fond Summit Partners. Ten nejdříve v roce 2010 za 100 milionů dolarů získal prvních 20 procent a o dva roky později díky opci dokoupil dalších pět.

Avast tak má aktuálně vyšší hodnotu, než s jakou chtěl v roce 2012 vyrukovat na burzu v New Yorku. Firma chtěla jednu akcii upsat za deset dolarů, což by ji ohodnotilo na zhruba 850 milionů dolarů. Pražská společnost má zároveň větší tržní kapitalizaci než konkurenční AVG Technologies. Její současná hodnota se na burze pohybuje okolo 860 milionů dolarů.

Avast je rovněž nejvýdělečnější českou IT společností. V prozatím posledním zúčtovaném roce utržil 2,1 miliardy korun se ziskem 1,082 miliardy korun. Druhý Seznam.cz sice vygeneroval tržby 2,8 miliardy, vlivem vyšších investic do inovací a nových produktů měl však zisk o něco nižší.

Kučera s Baudišem chtějí novou investici využít pro rychlejší expanzi. „Stále nejsme číslo jedna na všech trzích. CVC nám umožní stát se jedničkou v poskytování bezpečnostního softwaru pro PC v USA a Asii i lídrem v oblasti zabezpečení mobilních zařízení,“ vzkazuje generální ředitel Avastu Vincent Steckler. Produkty Avastu se používají na 200 milionech zařízení po celém světě, uživatelů mobilní verze je 40 milionů. Mobilní byznys prozatím sice negeneruje zásadní částky, firmy se nicméně snaží obsadit co největší část trhu a z toho v budoucnu co nejvíce těžit.

Avast také chce k oněm 200 milionům uživatelů dostat své další produkty mimo tradiční antivir.

Firma kromě prodeje licencí vydělává i na partnerství s Googlem. Mimo mobily expanduje také na sociální sítě. V minulém roce proto koupila americký startup Secure.me hlídající bezpečí na Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít