Autoritářská výstraha

01. června 2015, 00:00 - Petr Horký
01. června 2015, 00:00

Polské volby rozhodli mladí lidé z venkova, jimž se polský hospodářský zázrak posledních dvaceti let zdaleka vyhnul

VPolsku je velká skupina mladých ve věku 20 až 30 let, kteří nemají žádné sociální jistoty a ochranu, nemají šanci koupit si byt ani získat hypotéku, žijí ve špatném prostředí a cítí se opomenuti a odmítnuti vládou i opozicí. Tito lidé volby rozhodli, komentuje vítězství konzervativního outsidera v polských prezidentských volbách novinář deníku Gazeta Wyborcza Maciej Stasiński.

* Deník Gazeta Wyborcza má liberální tradici spojenou s osobou Adama Michnika. Jaká byla vaše reakce, když jste se dozvěděl, že se prezidentem stane konzervativní Andrzej Duda?

Samozřejmě jsem byl velmi zklamaný. Ne proto, že bych podporoval Bronislawa Komorowského, který byl protikandidátem, ale protože jsem velice proti jeho rivalovi Andrzeji Dudovi. Ne že bych měl něco proti Dudovi, který byl donedávna v Polsku v podstatě neznámým člověkem. On nereprezentuje sebe, ale stranu Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, která je proti vládě, státu, establishmentu, která v podstatě zpochybňuje vše, co se v Polsku za posledních osm let za vlády Občanské platformy událo. Vítězství Andrzeje Dudy je nebezpečný precedent, který může předcházet návratu k moci Jaroslawa Kaczynského a jeho strany v říjnových parlamentních volbách. Právo a spravedlnost není normální opozice. Chtějí změnit systém v Polsku v autoritativní režim, který by byl podobný režimu Viktora Orbána v Maďarsku. A to je něco, k čemu nechci, aby v Polsku došlo.

* Sdílí váš názor i zbytek redakce?

Jsme velké noviny, pracují tu stovky lidí, nemůžu mluvit za všechny. Ale pokud se ptáte na vedení novin, novináře, kteří každý den píší o politice, kultuře, zahraničí, Polsku, mé kamarády a známé, tak tento názor sdílejí.

* Před dvěma lety při prezidentské volbě byla podobná situace v Česku, kdy kandidát venkova porazil kandidáta měst. Pražská kavárna, liberální intelektuálové, byli rozčarovaní. Výsledek ukázal rozdělení společnosti. Je něco takového v Polsku?

Zcela určitě je to podobné. Zaprvé: Andrzej Duda vyhrál na venkově, prohrál ve všech velkých městech, jako je Varšava, Gdaňsk, Vratislav, Poznaň, ale i v malých městech kolem 50 tisíc obyvatel. Zadruhé: vyhrál díky podpoře méně vzdělaných občanů se základním a středním vzděláním a prohrál u vzdělanějších lidí. To jsou dva hlavní faktory, které ilustrují, kdo koho volil. Polsko je ale rozděleno i geograficky. Dudu volil jih a východ Polska, zemědělská oblast. Komorowského volila rozvinutější, průmyslovější část Polska na západě a severu země. To rozdělení je velmi zřetelné.

* Četl jsem jeden americký komentář, kde se autor divil tomu, že ačkoli se Polsku vede ekonomicky dobře, prezident prohrál volby. Co byste mu odpověděl?

Na to je spousta odpovědí, ale řeknu jen jednu: kampaň Komorowského byla velmi špatná a slabá. Před třemi měsíci ji začal s tím, že snadno vyhraje, protože měl velký náskok v průzkumech. Měli pocit, že vítězství je zaručené. Naopak Dudova kampaň byla silná. Celý aparát strany Právo a spravedlnost ji podporoval. Objeli celé Polsko, dělali dlouhá setkání s voliči. Neoddiskutovatelný úspěch polské ekonomiky za posledních osm let, který představuje pětadvacetiprocentní zvýšení HDP, však neznamenal zvýšení životní úrovně pro všechny Poláky napříč společností. Je tady velká skupiny mladých Poláků ve věku 20 až 30 let, kterou tento růst minul. Mají práci na poloviční úvazek, žádné sociální jistoty a ochranu, nemají šanci koupit si byt ani získat hypotéku, žijí ve špatném prostředí a cítí se opomenuti a odmítnuti vládou i opozicí. Tito mladí lidé v prvním kole volili rockového zpěváka Pawla Kukize, který získal 20 procent. Ve druhém kole tihle lidé volili Dudu nebo nevolili. Tito lidé volby rozhodli.

* Německý tisk naopak vyjádřil obavu, že po Dudově vítězství Berlín přijde o silného spojence na Východě. Je na tom něco pravdy?

Nevím, jak daleko Právo a spravedlnost zajdou, pokud vyhrají i v říjnových volbách. Pokud je vyhrají, zahraniční politika se změní. Bude méně proevropská, méně proněmecká, více nezávislá na politickém mainstreamu EU. Je tu nebezpečí, že se Polsko bude izolovat. Ale pouze pokud Právo a spravedlnost vyhraje parlamentní volby, protože moc v Polsku má parlament, a ne tolik prezident. l

Vítězství Andrzeje Dudy je nebezpečný precedent, který může předcházet návratu k moci Jaroslawa Kaczynského a jeho strany v říjnových parlamentních volbách.

na jihu a hlavně východu Polska, tj. v hospodá sky zaostalejších částech země. Vyhrál také hlavně díky podpo e volič

se základním a středním vzděláním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít