Armáda sira Humpreyho

11. května 2015, 00:00 - (drv)
11. května 2015, 00:00

Služební slib složí do konce roku 65 tisíc státních úředníků. Těšit se mohou z velkorysého odbytného, snesitelného marodění a důstojné titulatury. Nepříjemné naopak budou vstupní zkoušky či roční hodnocení.

Dosažené vzdělání Služební označení

výuční list referent

maturita odborný referent

vyšší odborné vzdělání vrchní referent

bakalář rada

magistr odborný nebo vrchní rada*

Zákon o státnÍ slUŽBĚ Platí od 1. ledna. V červenci první systemizace státní správy určí, kolik státních úředníků je přesně třeba (respektive kolik si sami úředníci myslí, že je jich třeba). Jestli zákon posílí nezávislost státní správy na politice, či ne, ukáže až praxe. Stejně tak není jasné, zda to celé bude pro stát k něčemu dobré. Už teď je možné říci, že nový zákon státní správu nezeštíhlí ani nezlevní.

1 ÚŘEDNICKÁ TITULATURA Úřad není holubník a státní zaměstnanci jsou ctěné osoby s nárokem na odpovídající titulaturu. Ta se stupňuje s dosaženým vzděláním a zastávaným postem. Platí přitom, že úředníci mají ze zákona právo „na veřejné užívání služebního označení státního zaměstnance“. Titulatura je volně inspirovaná současným i prvorepublikovým názvoslovím. Je o poznání civilnější než třeba ta, kterou používalo carské Rusko (Vaše Blahorodí, Vaše Vysokoblahorodí, Vaše Vysokorodí, Vaše Excelence, Vaše Vysoká Excelence).

2 HierarcHie Náměstek pro státní službu neboli šéf sekce pro státní službu na ministerstvu vnitra je hlavou státní správy. Do této funkce vláda jmenovala – na základě výběrového řízení a na šest let – kariérního úředníka Josefa Postráneckého. Jeho zástupkyní čili personální ředitelkou sekce pro státní službu se stala Iva Hřebíková. Vláda může Postráneckého opět odvolat, a to za zvlášť závažně porušení služební kázně nebo i jen za jednání odporující důstojnosti jeho úřadu.

65 000 úředníků (zhruba) složí služební slib

3 státnÍ taJemnÍk (jenž řídí chod ministerstva či Úřadu vlády po organizační stránce) je jmenován z řad vysokých státních zaměstnanců – na základě výběrového řízení a na pět let – opět vláda. Výrazný vliv na složení výběrové komise má náměstek pro státní službu. Státním tajemníkem Úřadu vlády se stal před třemi týdny Petr Špirhanzl. Svého „óbrúředníka“ mají už třeba ministerstva vnitra, obrany, životního prostředí či kultury.

4 PředstaVenÍ budou dosavadní šéfové odborů, oddělení atd. Také na jejich místa bude vypsán konkurz. Představené jmenuje státní tajemník (na ministerstvu) či šéf služebního úřadu.

5 VedoUcÍ slUŽeBnÍcH ÚřadŮ řídí některé další samostatné úřady. Služební slib už stihli složit někteří jejich dosavadní šéfové. Týká se to třeba Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Úřadu průmyslového vlastnictví, Správy státních hmotných rezerv, České správy sociálního zabezpečení či Úřadu pro civilní letectví. Do konce roku musí Postránecký vypsat na jejich místa konkurz. Vedoucí služebních úřadů jmenuje nadřízený úřad, případně náměstek pro státní službu.

* Pokud bude dotyčný magistr-úředník pracovat na ministerstvu, bude se zvát ministerským či vrchním ministerským radou, pokud na Úřadu vlády, půjde o vládního či vrchního vládního radu. Šéfové (představení) na ministerstvech a Úřadu vlády budou mít paralelně nárok na tuto titulaturu: vedoucí oddělení, ředitel odboru, náměstek pro řízení sekce, státní tajemník. Představení ostatních úřadů se budou nazývat takto: vedoucí oddělení, ředitel odboru, ředitel sekce, vedoucí služebního úřadu. 7 odBytnÉ Hezky se oproti normálním smrtelníkům budou mít úředníci, kteří při systemizaci přijdou o místo, nebo odvolaní šéfové. Pokud pro ně hned nebude práce, neskončí na dlažbě, ale tzv. „mimo výkon služby“. Budou brát 80 procent svého platu a v této „hibernaci“ budou moci strávit až půl roku. Teprve poté se s nimi státní služba rozloučí, a to poměrně velkoryse. Nejlépe na tom budou ti, kteří si v úřadě odpracovali více než devět let. Na rozloučenou dostanou roční plat.

8 slUŽeBnÍ HodnocenÍ Úředníci budou jednou ročně hodnoceni na stupnici – vynikající, dobrý, dostačující, nevyhovující. Pokud někdo dostane dvakrát po sobě „čtyřku“, bude muset odejít bez odbytného. Představený odejde z funkce už po první čtyřce.

kárnÉ řÍZenÍ 9 Za „zaviněné porušení služební kázně“ čeká úředníka kárné řízení, v němž může být potrestán důtkou, srážkou z platu nebo vyhozením. Problémem je krátká – jen roční – promlčecí doba. V případě soudců jde o tři roky, přesto promlčení zahladí řadu prohřešků.

10 PřÍJemnÉ marodĚnÍ Státní úředníci si díky služebnímu zákonu polepší během prvních 14 dní nemoci. Dosud dostávali 60 procent z redukovaného platu, nyní budou dostávat 60 procent z celého svého platu. Česká televize spočítala, že úředník s hrubým platem 25 tisíc korun na tom vydělá zhruba čtyři stovky, kdežto úředník s hrubým platem 45 tisíc korun přes dva tisíce.

11 Plat Státní úředník bude pobírat základní plat (odměňování státních zaměstnanců chce vláda zreformovat do roku 2017) plus různé příplatky – třeba za přesčasy či vedení. Bude mít také nárok na osobní příplatek, a to podle bodovací stupnice. Maximem je 50 procent základního platu. Mimořádné odměny nesmějí převýšit 25 procent ročního příjmu. Smluvní „mimotabulkové“ platy nejsou možné.

12 odBory Mimořádně silnou roli budou mít odbory. Bude s nimi například nutno projednat systemizaci jednotlivých úřadů (tedy rušení míst) a mají se právo vyjadřovat ke všem novým předpisům týkajícím se zaměstnanců.

29 172 Kč je průměrný plat státního úředníka

26 mld. Kč ročně stojí Česko vyplácení státních úředníků

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít