Aplikační inteligence – nový impulz pro chytřejší infrastrukturu společnosti

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

V době mobility, velkého množství informací a cloudu, se zvyšuje nejen objem dat, která společnostmi „protékají“. Rostou také požadavky na jejich dostupnost i rychlost přístupu, a to kdykoli a kdekoli. To všechno s sebou ale nese nová rizika a problémy. Síť se stala nezbytnou součástí fungování každé organizace. Do jisté míry je dokonce možné říct, že pochopením fungování síťového provozu jsme schopni lépe poznat a chápat i fungování organizace.

Přesto není mnoho správců sítě, kteří by mohli říct: „Opravdu vím, co se v mé síti děje.” A ještě méně je těch, kteří by mohli říct: „Vím, jaká zařízení a jací uživatelé se mi v síti pohybují, jaké aplikace využívají, kolik dat přenesli za jakou dobu, jaké jsou odezvy na aplikaci v síti…”

Využívání jednotlivých aplikací se stává přímou úměrou produktivity jednotlivých zaměstnanců. Výkon a integrita sítě jsou základem fungování jakékoli organizace a jednotlivých aplikací – může podporovat, ale i zastavit činnosti i uživatele, kterým má sloužit. Schopnost sledovat jednotlivé datové toky uvnitř počítačové sítě dnes umožňuje nejen dosáhnout větší optimalizace, ale poskytuje důležité vstupy i pro další rozvoj.

Na trhu jsou dnes dostupné nástroje, které umožňují detailně sledovat dění v jejich infrastruktuře. Poskytují přesné informace, jako například, která zařízení spolu komunikovala, jaký uživatel je používal, kdy konkrétní událost proběhla… Ale už málo aplikací dokáže přesně zjistit, jaká data byla přenesena, jaké bylo zpoždění na úrovni sítě i samotné aplikace a další věci.

A právě pro tyto účely slouží aplikační inteligence. Jejím výsledkem je detailní pohled na síť, na základě kterého může její správce vidět, že má síť velké zpoždění, že se objevují podezřelé přenosy dat nebo že uživatelé používají nepovolené aplikace. Dokáže určit, jestli problémy při práci jsou způsobeny sítí, nebo samotnou aplikací, což jsou důležité informace pro service desk. Umožňuje to mimo jiné předejít budoucím problémům či výpadkům.

Z pohledu CIO jsou pak k dispozici podklady pro relevantní rozhodnutí o budoucích investicích do IT. Jestliže zjistí, že je síť sice plně využita, ale většinu kapacity zabírají nepotřebné aplikace, tak může zasáhnout i bez dalších finančních nákladů.

Dokáže rozlišit, jestli jde o ERP systém, úložiště v cloudu, nebo sociální sítě. Ve vazbě na byznys pak může blokovat nepovolené aplikace nebo upřednostňovat kritické aplikace. Další možnosti kontroly investic jsou v monitorování využití aplikací. Jestliže se zjistí, že aplikace má příliš dlouhou odezvu, může to znamenat potřebu posílení serveru. A to se provede ještě předtím, než nekontrolované přetížení bude znamenat výpadek a případnou finanční ztrátu.

Aplikační inteligence bezpochyby vnáší do oblasti infrastruktury nové možnosti pro její optimalizaci. l

tým Ness Technologies a Extreme Networks

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít