Aplikační inteligence – nový impulz pro chytřejší infrastrukturu společnosti

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

V době mobility, velkého množství informací a cloudu, se zvyšuje nejen objem dat, která společnostmi „protékají“. Rostou také požadavky na jejich dostupnost i rychlost přístupu, a to kdykoli a kdekoli. To všechno s sebou ale nese nová rizika a problémy. Síť se stala nezbytnou součástí fungování každé organizace. Do jisté míry je dokonce možné říct, že pochopením fungování síťového provozu jsme schopni lépe poznat a chápat i fungování organizace.

Přesto není mnoho správců sítě, kteří by mohli říct: „Opravdu vím, co se v mé síti děje.” A ještě méně je těch, kteří by mohli říct: „Vím, jaká zařízení a jací uživatelé se mi v síti pohybují, jaké aplikace využívají, kolik dat přenesli za jakou dobu, jaké jsou odezvy na aplikaci v síti…”

Využívání jednotlivých aplikací se stává přímou úměrou produktivity jednotlivých zaměstnanců. Výkon a integrita sítě jsou základem fungování jakékoli organizace a jednotlivých aplikací – může podporovat, ale i zastavit činnosti i uživatele, kterým má sloužit. Schopnost sledovat jednotlivé datové toky uvnitř počítačové sítě dnes umožňuje nejen dosáhnout větší optimalizace, ale poskytuje důležité vstupy i pro další rozvoj.

Na trhu jsou dnes dostupné nástroje, které umožňují detailně sledovat dění v jejich infrastruktuře. Poskytují přesné informace, jako například, která zařízení spolu komunikovala, jaký uživatel je používal, kdy konkrétní událost proběhla… Ale už málo aplikací dokáže přesně zjistit, jaká data byla přenesena, jaké bylo zpoždění na úrovni sítě i samotné aplikace a další věci.

A právě pro tyto účely slouží aplikační inteligence. Jejím výsledkem je detailní pohled na síť, na základě kterého může její správce vidět, že má síť velké zpoždění, že se objevují podezřelé přenosy dat nebo že uživatelé používají nepovolené aplikace. Dokáže určit, jestli problémy při práci jsou způsobeny sítí, nebo samotnou aplikací, což jsou důležité informace pro service desk. Umožňuje to mimo jiné předejít budoucím problémům či výpadkům.

Z pohledu CIO jsou pak k dispozici podklady pro relevantní rozhodnutí o budoucích investicích do IT. Jestliže zjistí, že je síť sice plně využita, ale většinu kapacity zabírají nepotřebné aplikace, tak může zasáhnout i bez dalších finančních nákladů.

Dokáže rozlišit, jestli jde o ERP systém, úložiště v cloudu, nebo sociální sítě. Ve vazbě na byznys pak může blokovat nepovolené aplikace nebo upřednostňovat kritické aplikace. Další možnosti kontroly investic jsou v monitorování využití aplikací. Jestliže se zjistí, že aplikace má příliš dlouhou odezvu, může to znamenat potřebu posílení serveru. A to se provede ještě předtím, než nekontrolované přetížení bude znamenat výpadek a případnou finanční ztrátu.

Aplikační inteligence bezpochyby vnáší do oblasti infrastruktury nové možnosti pro její optimalizaci. l

tým Ness Technologies a Extreme Networks

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít