ANO, jde to i bez nás

16. listopadu 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
16. listopadu 2015, 00:00

KOMENTÁŘ V Praze bude vládnout nová koalice bez hnutí ANO. Nic lepšího si Babiš snad ani nemohl přát

Praha si vystačí bez ANO. Pražská TOP 09 se domluvila s ODS a Trojkoalicí a už čekají jen na to, zda se přidají sociální demokraté či Piráti s Tomášem Hudečkem a spol. Ovšem i tohle ? asko by Andrej Babiš mohl nakonec proměnit ve své vítězství. Pokud postaví ANO do role otloukánka, kterého staré struktury podvedly, spojily se a domluvily byznysovou koalici bez něho, může voliče zase zblbnout. Na příkladu matadorů pražské politiky Karla Březiny (ČSSD), ale i budoucího primátora Jiřího Nouzi (TOP 09) je vidět, jak je lidská paměť krátká. Možná se zase zapomene, že pražskou koalici rozložila nikoli opozice, ale Radmila Kleslová.

Zasloužilou sociální demokratku, která to dotáhla na místostarostku Prahy 10, povolal Babiš před dvěma lety, aby mu postavila pražskou buňku. A Kleslová neodolala.

So ciální demokraté ji naučili to nejhorší, co uměli, dál než na komunální úroveň ji ale nepustili. Věděli, že bývalá lobbistka, jejíž ambice překračovaly hranice pražské politiky, rozloží, na co přijde. A Kleslová sestavila pražskou kandidátku ANO z lidí, jejichž největší kvalifikací pro politiku byla dostatečná loajalita. K ní, ne k hnutí ANO, které ostatně žádný program kromě toho, že „to prostě zařídí“, ani nemělo.

NA ANDREJE SE NEZAPOMÍNÁ

Právě Kleslová šla od začátku tvrdě po Adrianě Krnáčové, kterou si jako primátorku vybral Babiš. A ve chvíli, kdy Krnáčová už nechtěla sloužit jen jako věšák na primátorský řetěz, rozhodla se ji Kleslová otevřeně podříznout.

Jen se jaksi zapomněla o svém plánu zmínit mocnému Andrejovi a ten se Krnáčové zastal.

Kleslová se ovšem nikdy nevzdává. Nezacouvala ani poté, co média, v čele s těmi ve vlastnictví Andreje Babiše, začala zveřejňovat její statisícové odměny ve státních i městských firmách. Když chtěl Babiš vyměnit její prodlouženou ruku na magistrátu Michala Haška – jinak nepříliš schopného radního pro majetek –, deset jejích věrných se postavilo proti.

LEGRACE POKRAČUJE

A tak pro Babiše může být paradoxně vláda nad Prahou bez ANO východiskem z prekérní situace. Média téměř přestanou sledovat souboj Krnáčové s Kleslovou v přímém přenosu, když na tom, jak tato dívčí válka dopadne, nebude záviset osud celé Prahy. A na atraktivitě tím ztratí i pitoreskní možnost, že by zelený Matěj Stropnický vyjednával koalici se svým otcem Martinem Stropnickým, pokud se jej nakrásně podařilo přes odpor spojenců Kleslové o víkendu zvolit předsedou pražského ANO.

Zkrátka Babiš by pražskou koalicí bez ANO získal čas na to, aby si udělal v Praze pořádek.

Ale Pražané nemusejí smutnit – legrace bude zcela jistě i bez ANO. Ten slepenec Trojkoalice, ODS a TOP 09 zbývající tři roky do dalších voleb téměř jistě nepřežije.

Ve chvíli, kdy Krnáčová už nechtěla sloužit jen jako věšák na primátorský řetěz, rozhodla se ji Kleslová otevřeně podříznout. Jen se o tom jaksi zapomněla zmínit Andrejovi.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít