ANO, jde to i bez nás

16. listopadu 2015, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
16. listopadu 2015, 00:00

KOMENTÁŘ V Praze bude vládnout nová koalice bez hnutí ANO. Nic lepšího si Babiš snad ani nemohl přát

Praha si vystačí bez ANO. Pražská TOP 09 se domluvila s ODS a Trojkoalicí a už čekají jen na to, zda se přidají sociální demokraté či Piráti s Tomášem Hudečkem a spol. Ovšem i tohle ? asko by Andrej Babiš mohl nakonec proměnit ve své vítězství. Pokud postaví ANO do role otloukánka, kterého staré struktury podvedly, spojily se a domluvily byznysovou koalici bez něho, může voliče zase zblbnout. Na příkladu matadorů pražské politiky Karla Březiny (ČSSD), ale i budoucího primátora Jiřího Nouzi (TOP 09) je vidět, jak je lidská paměť krátká. Možná se zase zapomene, že pražskou koalici rozložila nikoli opozice, ale Radmila Kleslová.

Zasloužilou sociální demokratku, která to dotáhla na místostarostku Prahy 10, povolal Babiš před dvěma lety, aby mu postavila pražskou buňku. A Kleslová neodolala.

So ciální demokraté ji naučili to nejhorší, co uměli, dál než na komunální úroveň ji ale nepustili. Věděli, že bývalá lobbistka, jejíž ambice překračovaly hranice pražské politiky, rozloží, na co přijde. A Kleslová sestavila pražskou kandidátku ANO z lidí, jejichž největší kvalifikací pro politiku byla dostatečná loajalita. K ní, ne k hnutí ANO, které ostatně žádný program kromě toho, že „to prostě zařídí“, ani nemělo.

NA ANDREJE SE NEZAPOMÍNÁ

Právě Kleslová šla od začátku tvrdě po Adrianě Krnáčové, kterou si jako primátorku vybral Babiš. A ve chvíli, kdy Krnáčová už nechtěla sloužit jen jako věšák na primátorský řetěz, rozhodla se ji Kleslová otevřeně podříznout.

Jen se jaksi zapomněla o svém plánu zmínit mocnému Andrejovi a ten se Krnáčové zastal.

Kleslová se ovšem nikdy nevzdává. Nezacouvala ani poté, co média, v čele s těmi ve vlastnictví Andreje Babiše, začala zveřejňovat její statisícové odměny ve státních i městských firmách. Když chtěl Babiš vyměnit její prodlouženou ruku na magistrátu Michala Haška – jinak nepříliš schopného radního pro majetek –, deset jejích věrných se postavilo proti.

LEGRACE POKRAČUJE

A tak pro Babiše může být paradoxně vláda nad Prahou bez ANO východiskem z prekérní situace. Média téměř přestanou sledovat souboj Krnáčové s Kleslovou v přímém přenosu, když na tom, jak tato dívčí válka dopadne, nebude záviset osud celé Prahy. A na atraktivitě tím ztratí i pitoreskní možnost, že by zelený Matěj Stropnický vyjednával koalici se svým otcem Martinem Stropnickým, pokud se jej nakrásně podařilo přes odpor spojenců Kleslové o víkendu zvolit předsedou pražského ANO.

Zkrátka Babiš by pražskou koalicí bez ANO získal čas na to, aby si udělal v Praze pořádek.

Ale Pražané nemusejí smutnit – legrace bude zcela jistě i bez ANO. Ten slepenec Trojkoalice, ODS a TOP 09 zbývající tři roky do dalších voleb téměř jistě nepřežije.

Ve chvíli, kdy Krnáčová už nechtěla sloužit jen jako věšák na primátorský řetěz, rozhodla se ji Kleslová otevřeně podříznout. Jen se o tom jaksi zapomněla zmínit Andrejovi.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ, borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít