ANO, chceme Vyšehrad

22. prosince 2014, 00:00 - Hana Boříková
22. prosince 2014, 00:00

Babiš chce pro stát zhodnotit bývalý Pakul, pozici Prahy přitom hájí „jeho“ primátorka

Neuplynul ani rok od doby, kdy se bývalý pražský radní Václav Novotný (TOP 09) tetelil radostí, že se definitivně podařilo vyřešit minulost miliardami dluhů obtěžkaného Kongresového centra Praha a čekají ho už jen světlé konferenční zítřky. Všechno je jinak. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si totiž všiml, že jeho předchůdce poslal do nuselského kolosu dvě miliardy a státu z toho nic nekouká. Teď se zdá se, že se vládce financí rozhodl „lidojem“ na Vyšehradě zahrnout do svých realitních plánů. „ANO má pražskou primátorku, takže konečně dojde k synergii,“ vyhlásil nedávno Babiš.

Super výhled z vybydleného interiéru Jak známo, ministr financí mluví často rychle a víc, než by měl, ale nikdy úplně do větru.

Ministerstvu financí se již delší dobu nelíbí pravomoci, kterými disponuje u Kongresového centra Praha (KCP) jeho menšinový vlastník – pražská radnice. Novotnému se totiž minulý rok povedlo dojednat s dočasným ministrem financí Janem Fischerem docela dobrý obchod a výhodnou akcionářskou smlouvu – stát zatáhl téměř dvoumiliardovou sekeru, která zbyla po rekonstrukci centra pro pražské zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Stát za obligace splatné tento rok pouze ručil. Výměnou za miliardy získal 54,4 procenta, město poslalo na účet kongresového centra 800 milionů a ponechalo si 45,6 procenta. Ty měly posloužit jako základ pro zásadní rekonstrukci a dostavbu centra, které se může pochlubit nanejvýš úžasným výhledem na metropoli a dobře ozvučeným sálem. Na investice totiž posledních patnáct let, kdy se každoročně před splátkou dalších půjček potácelo před krachem, nezbylo. Hotovo mělo být do konce roku 2017.

Někdejší Palác kultury (zkrádeně Pakul), kde řečnil Husák a Břežněv, ale i Obama nebo dalajlama, kde KSČ hlasovala o perestrojce a kde zpíval i Bob Dylan, měl být konečně cool. Praha se měla díky němu stát vyhlášenou kongresovou destinací.

Krnáčová to ohlídá Babiš psal už primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09), že by rád posílil postavení státu a změnil dojednanou a odsouhlasenou akcionářskou smlouvu. Bývalí pražští zastupitelé většinu jeho požadavků odmítli, teď si ale centrum pod sebe převzala nová pražská primátorka z hnutí ANO Adriana Krnáčová. Jako jedinou společnost, kde má účast město. To, že Pakul přejde pod dohled ANO, si hnutí vyžádalo už při podpisu koaliční smlouvy se svými partnery z ČSSD a Trojkoalice. „V době vyjednávání koalice bylo dohodnuto, že KCP bude vyčleněno z mých kompetencí a přejde pod pravomoci hnutí ANO,“ potvrdil týdeníku Euro radní Jan Wolf (Trojkoalice), který má na starost kulturu a výstavnictví. V současnosti se chystá podle informací z magistrátu primátorka setkat s vedením KCP i zástupci ministerstva financí. Zahájení nových jednání potvrzuje i ministerstvo. „Změna akcionářské smlouvy včetně stanov bude předmětem nových jednání mezi akcionáři,“ uvedl mluvčí financí Radek Ležatka.

Nastavět, nebo prodat?

Babišovi je jasné, že kongresové centrum není žádná zlatá slepice. „Je potřeba říci, co s kongresovým centrem dál. Jestli se na něm dá například nastavět dvacet pater, jako má protilehlá Corinthia, a sestěhovat tam třeba úředníky z budov z centra města a ty prodat, nebo jestli prodat kongresové centrum. Principiálně by měl stát takto přemýšlet. Já si myslím, že Praha má kongresových sálů dost,“ říká Babiš. Pakul se evidentně stal součástí jeho širší úvahy o tom, jestli je efektivní, aby státní úřady sídlily na těch nejlukrativnějších adresách, nebo by bylo lepší budovy předhodit trhu a pořídit si něco na způsob vládního městečka. „Proč má být ministerstvo pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí? Tam by byl třeba pěkný obchoďák Harrods. Je absurdní, že v našem domě na náměstí Republiky sídlí úřad Brandýsa nad Labem,“ rozvíjí myšlenku.

Prodej tohoto objektu, od kterého si slibuje 700 milionů, už ostatně Babiš ohlásil. Ani KCP není žádnou chudinkou. Jeho součástí je osmipatrová administrativní budova Business Centra Vyšehrad, čtyřhvězdičkový hotel Holiday Inn a přilehlé pětihektarové pozemky na pankrácké pláni, které před lety poradenská firma ocenila na 685 milionů korun. Celkový výnos z těchto aktiv dosahuje až 2,7 miliardy. Když se město před dvěma lety pokusilo nemovitosti prodat a centrum pronajmout, společnosti Penta a Zátiší Group nabídly 1,2 miliardy. S prodejem ale nesouhlasil ministr financí Miroslav Kalousek.

O autorovi| Hana Boříková • tereza čapková • capkova@mf.cz borikova@mf.cz ; tereza čapková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít