ANO, bude stejně

16. června 2014, 00:00 - Petr Holec
16. června 2014, 00:00

Babišovo hnutí stále víc infiltrují politici, proti kterým se partaj navenek vymezuje

Čtvrtý říjen 2012 byl den plný naděje, přinejmenším v Chomutově. Do města na úpatí Krušných hor, jehož bývalý starosta, senátor a stále kmotr ODS Alexandr Novák sedí ve vězení za mnohamilionovou korupci, zatímco kmotra ČSSD Romana Housku zastřelili vloni na podzim před jeho domem, přijel předvolební cirkus ANO. „Chtěla jsem do toho jít sama, ale mezi ODS a ČSSD bych se jako obyčejný člověk nedostala,“ lkala tehdy před voliči kandidátka ANO do Senátu Milada Benešová. „Jsem sám překvapený, co dělám,“ dodal vždy originální šéf ANO a nyní i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ten ještě vyzval lidi, aby nebyli slepými ovcemi a volili ANO.

Benešová, před volbami 2012 oblastní chomutovská šéfka ANO, tehdy neuspěla, Babišovo hnutí teprve nabíralo popularitu. V jednom však měla pravdu: do chomutovské ODS ani ČSSD, které spolu léta řídily město, by se v životě nedostala. Obě partaje sloužily jako uzavřené podnikatelské kluby a jejich pečlivě vybíraná členská základna hrála roli politické zástěrky. ODS řídil Novák a ČSSD ze své hospody Houska, jemuž členové za pivo a chlebíčky schvalovali, co bylo potřeba. „Fungovalo to tak, že vítěz voleb bral šedesát procent městských zakázek a ten druhý čtyřicet,“ popisuje duopol ODS s ČSSD zdejší podnikatel.

Zvolili jsme vám vedení Nyní se dlouho budované politicko-podnikatelské impérium hroutí. V posledních místních volbách v Chomutově výrazně bodovala nová regionální hnutí a další vznikají i pro letošní volby, například Nový sever. Zdejší ODS je v takovém rozkladu, že stěží postaví kandidátku, a ničím si nemůže být jistá ani ČSSD. I proto se nyní lidé převážně z ODS hrnou do ANO, jehož netransparentní byzantská vnitřní struktura dává téměř volnou ruku oblastním šéfům, kteří místní buňky řídí jako firmy. Což je ostatně i někdejší Babišův recept na řízení státu, než ho mediálně zavrhl. Stejně však do ANO vysílají své lidi i místní podnikatelé, kteří bojují o městské zakázky. „Změnit situaci člověk může jen tím, že se někam nacpe. Teď hlavně do ANO,“ říká podnikatel. I proto údajně kolem ANO v sousedním Jirkově kroužil Zdeněk Fojtík, další privatizátor města v barvách ODS.

„Na kandidátku ANO je hodně zájemců, protože všichni tuší volební úspěch a nevědí, co pak čekat na radnici. Trochu se ale bojíme, protože nikdo netuší, co z toho vzejde,“ popisuje předvolební situaci v Chomutově zdejší sympatizant ANO Ondřej Moravec. Podle něj se právě do ANO nyní tlačí nejen lidé s vazbami na Novákovu ODS, jako třeba Karel Dohnal nebo Karin Sobotková, nově předsedkyně chomutovské buňky. „Jsou to hlavně zlatokopové, kteří ANO berou jako další šanci udělat si z politiky živobytí. Jdou jen uchvátit peníze,“ dodává Moravec.

Ovce jsme i my Oblastním šéfem ANO v Chomutově se stal v podstatě neznámý vychovatel z kadaňského pasťáku Jan Richter, jenž z ústeckého kraje vloni neúspěšně kandidoval i do sněmovny. Oblastní šéf není předsedou oblastní buňky ANO, ji i jejího předsedu pouze vybírá. Bývá to neviditelná struktura i pro sympatizanty ANO, kteří se potkávají na schůzích; za oblastním šéfem totiž bývá pár vybraných členů hnutí a až za nimi stojí sympatizanti čekající na členství.

„Na schůzích se většinou řeší, kdo je sympatizant a kdo člen, protože ani my to nevíme,“ vysvětluje praxi v ANO Moravec. A nejen to. Podle něj se místní sympatizanti dozvěděli až zpětně, že se zvolilo vedení chomutovské organizace. „V půlce května Richter poslal všem e-mail, kde nám zpětně sdělil, že vznikla místní organizace a její předsedkyní se stala Karin Sobotková,“ říká Moravec. Sobotková, ředitelka místního Klokánku, je kamarádkou někdejší chomutovské starostky Ivany Řápkové, bývalé členky ODS blízké Novákovi. Kmotrovi ODS má být blízký i bývalý volební kandidát ODS Dohnal, jeden z mála členů chomutovského ANO. Členem má být také Jiří Touška, někdejší republikán, který to později zkoušel u Nezávislých demokratů Vladimíra Železného.

„Ano, Karin Sobotková je předsedkyní chomutovského ANO,“ potvrdil mi telefonicky Richter, než se z našeho hovoru vytratil přátelský tón. „Na to nebudu odpovídat, to je interní informace,“ odpověděl Richter na dotaz, jestli je členem ANO i Dohnal. A dodal, že by se stejně jako novinář mohl někdo jiný představit jako „americký prezident“. Načež náš hovor ukončil tím, že se chystá na cestu do Albánie.

„V ANO se to dělá úplně stejně jako v ODS a ČSSD. Taky mají pouze do počtu spoustu lidí, kteří o ničem nerozhodují,“ popisuje stav Moravec. A taky se na nic neptají. Všichni prý automaticky přijali, když jim Richter e-mailem oznámil, že mají nové vedení. „Chovají se jako ovce. Nikdo z nich se na volbu vedení nezeptal, jen já. Proto jsem taky dostal e-mail, že mě vylučují. Přitom jsem jen požadoval principy, jimž se říká demokratické,“ říká Moravec. Spolčení hlupců „Principiálně jsme řekli, že kandidátky pro komunální volby budeme stavět tam, kde budeme mít kvalitní osobnosti, nebude to plošně,“ řekl Deníku Babiš. Šéfa ANO nyní dohnalo jeho vlastní dílo. „ANO dospělo ke stejnému stavu jako po čase ODS a ČSSD. Tady se to jen zakonzervovalo ve stavu okresního přeboru, který se najednou vyhlásí za národní tým,“ popisuje zkušenost s pražským ANO exprimátor Jan Kasl. Ten měl být v Praze volebním lídrem, než mu z pozice jedničky pomohla vlivná předsedkyně místního ANO Radmila Kleslová. Tu s Babišem nespojuje pouze podezření ze spolupráce s StB, ale také dlouhodobé právní poradenství v jeho podnikání, a navíc i kamarádství s jeho ženou. Bitvu s ní Kasl nikdy nemohl vyhrát.

I v Praze se do ANO zkusily protlačit někdejší kádry ODS, konkrétně v Praze 1. Předsedou zdejší buňky se před časem dokonce stal bývalý pražský zastupitel ODS a poradce exprimátora Pavla Béma Marcel Rückl, jenž do ANO přišel i s dalšími členy ODS poté, co vedení kdysi největší pravicové strany zrušilo svou buňku v Praze 1. Situace v nejbohatší a podle mnohých i nejzkorumpovanější části města připomínala partajní válku. ANO proto záhy následovalo ODS a svou zdejší buňku vedenou ODS taky zrušilo, jen ji na rozdíl od občanských demokratů dosud neobnovilo. A nejde jen o Prahu 1. Šéfka pražského ANO Kleslová volně přešla z ČSSD v Praze 10, jejíž radnici sociální demokraté dlouhodobě ovládají s ODS. Vždy měla blízko ke zdejším zlatým hochům typu Milana Richtera či Tomáše Hrdličky.

„Babiš to na jedné straně řídí,a na druhé straně se mu to rozpadá pod rukama. On nemá politické radary, je obchodník,“ tvrdí Kasl.

Podle něj se i v Praze dostali do ANO lidé, kteří prostě byli ve správný čas na správném místě. Navíc i v hlavním městě někteří koordinátoři blokují přihlášky do strany, protože se bojí, že ve větším kolektivu přijdou o moc a vliv. „Spolčení neschopných a hloupých lidí, kteří vědí, že když tam pustí víc lidí, tak už se neprosadí,“ popisuje pražskou situaci člověk se zkušeností s ANO.

Koho dnes vyloučíme?

I já jsem měl to štěstí poznat pražské ANO zevnitř. V dubnu jsem se anonymně dostal na schůzi ANO v Praze 15, konanou na sídlišti v Horních Měcholupech. Probíhala ve sklepě paneláku v Tenisové ulici a neřídil ji nikdo jiný než Petr Jetmar, asistent poslance ANO Jiřího Holečka. Jetmar není zrovna muž, který by měl zachraňovat českou politiku. Předtím, než zkusil řídit ANO v Praze 15, ho radši zbavili funkce šéfa ANO Prahy 10, protože lidem napsal nepříliš demokratický e-mail.

„Buďte proto tak laskaví a nyní neusilujte o demokracii uvnitř hnutí. A chraňme si naději, kterou nám Andrej dal. Pevně věřím, že budeme uvnitř hnutí armádou se společným velením,“ radil Jetmar, jenž kolem sebe rád mává čistým lustračním osvědčením.

Demokracií to moc nezavánělo ani na zmíněné sklepní schůzi. Stejně jako v Chomutově se zde většinu času řešily spory mezi členy a sympatizanty ANO a také to, jestli někteří z nich půjdou za svá slova před komisi řešící jejich případné vyloučení. Schůze skončila v momentě, kdy její účastníci nebyli schopni jednat o ničem jiném. Podle dlouhodobého člena ANO v Praze 15 nyní uklidili Jetmara i z této městské části a přesunuli jej do Prahy-východ. Takhle tedy vypadá zevnitř čtyři měsíce před hlasováním tajný favorit pražských komunálních voleb.

Nejde přitom o pouhý kolorit. Volby vždy vytvoří na čtyři roky pevnou stranickou strukturu, která se poté zpravidla zakonzervuje a vládne. ANO tak nyní vážně hrozí, že se v jeho čele usadí úzká klika lidí, kteří nikdy nedopustí, aby vznikla tradiční demokratická struktura. ANO tím nakonec může trumfnout ODS i ČSSD. Ty se totiž mnohde zapouzdřily až poté, co nějaký čas fungovaly demokraticky. l

„Babiš to na jedné straně řídí a na druhé straně se mu to rozpadá pod rukama. On nemá politické radary, je obchodník,“ tvrdí Jan Kasl. V ANO se to dělá úplně stejně jako v ODS a ČSSD. Taky mají pouze do počtu spoustu lidí, kteří o ničem nerozhodují.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít