Anketa: Jak hodnotíte aktuální návrh novely energetického zákona?

29. září 2014, 00:00 -
29. září 2014, 00:00

Josef Havel předseda představenstva, E. ON Distribuce Není sporu o tom, že návrh novely energetického zákona je z pohledu současného fungování energetiky nezbytný. Je zcela pochopitelné, že příprava novely pro tak komplexní a dynamicky se měnící odvětví, jakým nyní energetika je, se neobešla bez komplikací. Ze svého pohledu bych za jeden z největších nedostatků považoval absenci zástupců provozovatelů distribučních soustav při její finální přípravě. Na druhé straně se v současném návrhu, který je nyní projednáván v Legislativní radě vlády, podařilo aktualizovat některé části tak, aby odpovídaly současným podmínkám energetického trhu a provozování energetických soustav. Mám na mysli například možnost nahlásit bezproudí s využitím elektronických komunikací a uveřejňovat způsobem umožňujícím dálkový přístup, registrovat odběrná místa a předávací místa v informačním systému operátora trhu nebo na základě žádosti obchodníka s elektřinou či výrobce elektřiny přerušit v případě neoprávněného odběru nebo při prokázaném opakovaném neuhrazení regulované ceny za službu distribuční soustavy, která není uhrazena ani po upozornění, dodávku elektřiny zákazníkům. Návrh novely zákona též významně posiluje roli Energetického regulačního úřadu. Velkým otazníkem pro regulované subjekty je budoucí role regulační rady, její kompetence a zodpovědnost. Neznámou též zůstává, jak stávající návrh novely změní Legislativní rada vlády, schvalovací proces ve vládě a konečně i Parlament ČR a kdy navrhovaná novela energetického zákona nabude účinnosti.

Jiří Písařík jednatel, Bohemia Energy Připravovaná novela energetického zákona působí značně rozporuplným dojmem. Na jedné straně přináší pozitivní změny v oblasti zamezení zneužívání podpory na obnovitelné zdroje, což jednoznačně vítáme. Nicméně v jiných oblastech mění dosavadní zavedenou praxi způsobem, který může mít negativní dopad jak na zákazníky, tak na dodavatele energií. Mám na mysli především změnu formy příspěvku na zelené energie u domácností na fixní poplatek podle typu a počtu jističů, který by v podstatě demotivoval domácnosti šetřit na spotřebě elektřiny, a pak možnost odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem do dvou týdnů od zahájení dodávky energie. Posledně jmenovaná změna by měla zásadní dopad jak na všechny subjekty podnikající v oblasti energií, tak i na zákazníky, z nichž by se v krajním případě mohli stát černí odběratelé.

Chystané změny v nás vyvolávají dojem, že se ministerstvo průmyslu a obchodu snaží přenést náklady na elektřinu z velkých podniků na malé spotřebitele, s čímž rozhodně nesouhlasíme.

Ludvík Baleka ředitel úseku Obchod s plynem, Moravské naftové doly Z mého pohledu bych očekával od energetického zákona větší ochranu malých zákazníků, tak jak je to již v telekomunikacích. Co se týká teď velmi populárního Bezpečnostního standardu dodávek plynu, ten chrání jen domácnosti, nemocnice a pár dalších typů zákazníků, ale se zřetelem k tomu, jaké by hrozily národohospodářské ztráty při odpojení velkých klientů, si myslím, že by měl být tento bezpečnostní standard rozšířen. Firmy, jako jsou Moravské naftové doly, mají svůj plyn pro tyto zákazníky v zásobnících uložen, ale ne všichni obchodníci na trhu jsou stejně zodpovědní. Robert Kolář člen dozorčí rady, KKCG V souvislosti s novými podmínkami pro podnikání v energetických odvětvích by stát měl dle mého názoru řešit také otázku státních hmotných rezerv, a to především pokud jde o zásoby plynu.

V této chvíli stát paradoxně skladuje ropu na 90 dnů, ale v zásobnících na území ČR nemá uskladněno pro české potřeby ani kubík plynu. Jsem přesvědčen, že struktura státních hmotných rezerv by měla reflektovat novou geopolitickou situaci. A v této chvíli není pochyb o tom, že energetická bezpečnost států i chráněných zákazníků nabývá na důležitosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít