Anketa

22. dubna 2014, 00:00 -
22. dubna 2014, 00:00

1. Budete využívat Cenovou mapu transakčních cen? 2. Podle čeho určujete cenovou politiku u svých bytových projektů?

Jiří Vajner obchodní ředitel, Central Group

1 V tuto chvíli o využití Cenové mapy transakčních cen neuvažujeme. Zpracováváme si vlastní prodejní i cenové statistiky jak našich již realizovaných projektů, tak samozřejmě ostatních developerských projektů v okolí. 2 Nastavení cenové úrovně našich bytových projektů je vázáno na značné množství informací – například na úroveň standardního provedení, orientaci vůči světovým stranám, na okolní prostředí, dopravní dostupnost a podobně. Ceny okolních projektů jsou jen dílčím srovnávacím faktorem.

Naděžda Ptáčková ředitelka vývoje projektů a akvizic, Skanska Reality 1 Tuto iniciativu vnímáme pozitivně. Domníváme se, že tyto informace doposud nebyly uceleně a kontinuálně sledovány. Zejména oceňujeme, že pracuje s transakčními cenami, tudíž dává přehled o skutečně realizovaných cenách. Určité negativum vidíme v tom, že transakční ceny jsou evidovány s určitým zpožděním a developer potřebuje jak historickou, tak aktuální informaci o momentální situaci na trhu. O tento nástroj bychom měli zájem, avšak za jiných než dosud prezentovaných podmínek, jakkoli chápeme, že vstupní náklady na vytvoření databáze nejsou zanedbatelné. Tímto nástrojem bohužel nepokrýváme sto procent našich potřeb výzkumu sledování trhu, a tudíž by pro nás byl použitelný pouze jako jeden ze vstupů. 2 Cenovou politiku firmy Skanska Reality ovlivňuje několik faktorů od ceny pozemku, stavebních prací, standardu připravovaného projektu, lokality, použitých technologií po aktuální situaci na trhu zejména z pohledu nabídky a poptávky.

Marcel Soural předseda představenstva, Trigema 1 Určitě jde o přínos pro zvýšení informovanosti o realizovaných cenách. Nicméně jde o transakce, které byly již vloženy do katastru nemovitostí. A vzhledem k tomu, že se smluvní cena mezi developerem a klientem domlouvá ve smlouvě o smlouvě budoucí kupní, která se uzavírá v průběhu realizace daného developerského projektu, jde o informaci „starou“, tedy zpožděnou o zhruba jeden rok a více od doby uzavření dohody o ceně. Pro porovnání aktuálních nabídek developerů tak budou i nadále primárně sloužit analýzy prezentované prozatím samotnými developery. 2 Analýzy aktuální nabídky a poptávky pražského rezidenčního trhu, které naše společnost dlouhodobě provádí, nám primárně slouží jako podklad ke stanovení cenové strategie na nových projektech. Z druhé strany cenu ověřujeme podrobnou nákladovou kalkulací projektu. A pokud se tyto dvě ceny výrazně přibližují, jsme si jisti správností nastavení našich transakčních cen. Tento test cenové úrovně realizujeme opakovaně v každé fázi projektu. To znamená již při koupi pozemku nebo akvizici do připraveného projektu a následně ve všech stupních vznikající projektové dokumentace. Námi prezentovaná finální cena je pak cenou transparentní, odpovídající pravidlu „výkon rovná se přiměřená cena“ bez následných nesmyslných slev a pobídek.

Jana Sečkářová ředitelka, M&K Development 1 Ze zatím dostupných informací se jeví, že by se mohlo jednat o užitečný nástroj. O možnosti jeho využití však v současné chvíli neuvažujeme. Při tvorbě cen se opíráme o vlastní průzkumy. 2 Cenovou politiku našich bytových projektů určujeme podle nákladové ceny na bytovou jednotku a kupní síly v dané lokalitě.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít