Andrej to zařídí (lidi to milují)

16. listopadu 2015, 12:02 - Petr Holec
16. listopadu 2015, 12:02

Praha, Opava, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, České Budějovice i Brno. Tam všude se ANO miliardáře a vicepremiéra Andreje Babiše ukázalo necelý rok po volbách jako destruktivní prvek, když se kvůli němu štěpily, padaly i různě měnily magistrátní koalice. Byla to bizarní podívaná. Celou béčkovou show totiž z Prahy jako velký kapitán řídí jediný muž: kormidelník Babiš. Ten odsud ruší místní organizace, případně jako v Brně z hnutí vylučuje vlastní radní, když v jeho očích příliš lpí na funkci.

Naposled Babiš vyřešil Prahu, jíž mu veřejně rozkládala jeho dlouholetá pravá ruka Radmila Kleslová, šedá eminence nejen pražské politiky. Ta metropoli zezadu spoluřídila se starou partou ČSSD reprezentovanou zlatým pražským triem Hulinský/Poche/Březina a současně maximalizovala svůj politický vliv i obchodně, když dojila polostátní a poloměstské firmy jako málokdo. Ani rodina Faltýnků není takhle hustá.

Začátkem konce Kleslové byl její noční puč proti pražské primátorce Adrianě Krnáčové, jíž se ovšem Babiš rozhodl nenechat padnout, když už si ji do voleb na poslední chvíli sám vybral. Zaříznout tak nakonec musel svou blízkou Kleslovou, jež nejdřív padla jako místopředsedkyně ANO a nyní i coby šéfka její pražské buňky. Jejím šéfem teď Babiš udělal (ještě to musí posvětit vedení ANO, což je on) ministra obrany Martina Stropnického.

Právě tahle rošáda ukazuje, jak Babiš nezvládá personální politiku a jak ANO dlouhodobě nemůže fungovat jako Agrofert. Tedy pokud se Česko nerozhodne pro řízenou demokracii ve stylu Vladimira Putina, dalšího velkého kormidelníka a vodiče loutek. Ještě na nedávném „volebním“ (volby v ANO bývají pouhým stvrzením předchozího Babišova výběru) sněmu ANO totiž Babiš zařízl Stropnického na úkor Kleslové.

Umět si věci ošetřit

Divadelní a seriálový herec to tehdy komentoval stylem hodným profesionála: „Myslím, že si ty věci umí ošetřit,“ řekl Stropnický na adresu „Doktorky“, když se dozvěděl, že nemá kandidovat na místopředsedu. Podobně hladce to naposled chodívalo v komunistickém seriálu Okres na severu.

Je to paradox ANO: poprava Kleslové a její kliky a výběr Krnáčové je jistě happy end v rámci možností, jestli něco takového v politice existuje. Jediným smyslem, proč Kleslová šla do politiky, je obchodní maximalizace politického vlivu; tedy přesně to, proti čemu Babiš bojuje a na čem založil své dosavadní politické kouzlo.

Ostatně byla to ironie: Krnáčová několik let vedla českou pobočku Transparency International a ta pro svou činnost stěží najde lepší terč než Kleslovou. Pozitivní zpráva je ale současně i negativní. Nejen pražská epizoda ANO ukazuje, že Babišovo hnutí není schopné fungovat na běžných demokratických principech – tedy autonomně a zezdola.

Budoucnost pražského tria

Jeho šéf ho proto řídí podle toho, kdo si k němu prorazí cestu a čí názor slyší jako poslední. Nedej bůh, aby jednou znovu nastavil ucho někomu jako pozdní Martin Komárek, u nějž nikdy nevíte, jestli zrovna opěvuje Gottwalda nebo demokracii.

Babiš ale zatím může být v klidu. ANO se jim sice hroutí před očima, takže v některých velkých městech existují hned dvě jeho městské organizace nebo pro změnu žádná, voliči mu však stále dopřávají nejvyšší volební preference. Demokracie mají evidentně prozatím dost.

Vlastně je i chápu. Zatímco v ANO skončíte, kdykoli se Babiš rozhodne (a nezachrání vás ani nemocnice, jak teď už ví i exministryně spravedlnosti Helena Válková), zmíněné zlaté pražské trio ČSSD ale před sebou stále má velkou budoucnost.


Čtěte další komentáře Petra Holce:

Velká důchodová loupež ČSSD

Pražská zabijačka: Líp už bylo

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít