Ambulancím hrozí škrty, doktoři z toho mají šok

10. prosince 2012, 00:00 - (myš)
10. prosince 2012, 00:00

Zdravotnictví

Ambulantní specialisty čeká těžké období. Podobně jako nemocnice projdou přehodnocením smluv se zdravotními pojišťovnami. „Většině z nich vyprší rámcová smlouva v roce 2015, pojišťovny by ji měly ambulancím vypovědět do konce roku 2014, aby mohly rok vyjednávat o nových podmínkách. Debaty by se ale měly začít vést nejpozději začátkem příštího roku,“ řekl týdeníku Euro náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Po diskusích s odbornými lékařskými společnostmi budou stanovena kritéria – například v počtu ordinačních hodin, vybavenosti, přístrojů – která by měla splňovat konkrétní lékařská ordinace. „Ještě teď se najde gynekolog bez ultrazvuku či chirurg bez zákrokového sálku, to přece nemá smysl,“ dodal.

Noskova slova potvrzuje ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček: „O možnosti vypovědět smlouvy uvažujeme.“ Představitelé pojišťoven jsou totiž překvapeni reakcí ambulantních specialistů na úhradovou vyhlášku, která určuje, kolik mají platit za zdravotní služby. „Za poslední tři roky rostly ambulance výrazně nad rámec ostatních zdravotnických segmentů. To se musí zastavit. Jejich reakce jsou absolutně neadekvátní,“ zdůrazňuje Gajdáček.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo na příští rok restriktivní úhradovou vyhlášku. Počítá totiž s tím, že příjmy z veřejného zdravotního pojištění budou příští rok o 3,3 miliardy korun nižší než letos, a proto se musejí snížit i výdaje, aby systém nebyl deficitní. „Na základě modelace dle odhadů ministerstva financí lze oproti roku 2012 očekávat nominální snížení příjmů zdravotnictví o 1,4 procenta na 220,7 miliardy korun.

Regulace je oproti roku 2012 restriktivnější a snaží se zabraňovat nepotřebné nadprodukci péče,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Sektoru ambulantních služeb se snižuje maximální objem úhrady na 98 procent oproti roku 2011. To lékaři považují za likvidační. Návrh úhradové vyhlášky odmítají i proto, že podle nich omezí dostupnost péče. „Již letmý pohled na navrhované změny oproti současné úhradové vyhlášce dává tušit, že se pan ministr Heger snaží za svoji neschopnost získat pro zdravotnictví dostatečné finanční zdroje potrestat lékaře a přinutit nás, abychom podstatnou část zdravotní péče poskytovali pacientům zadarmo,“ reagoval na nové podmínky prezident České lékařské komory Milan Kubek. Přidal se k němu i šéf ambulantních specialistů Zorjan Jojko, podle nějž lékaři po přečtení vyhlášky utrpěli šok. Navrhované restrikce považuje za zbytečně tvrdé a neodůvodněné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít