Ambulancím hrozí škrty, doktoři z toho mají šok

10. prosince 2012, 00:00 - (myš)
10. prosince 2012, 00:00

Zdravotnictví

Ambulantní specialisty čeká těžké období. Podobně jako nemocnice projdou přehodnocením smluv se zdravotními pojišťovnami. „Většině z nich vyprší rámcová smlouva v roce 2015, pojišťovny by ji měly ambulancím vypovědět do konce roku 2014, aby mohly rok vyjednávat o nových podmínkách. Debaty by se ale měly začít vést nejpozději začátkem příštího roku,“ řekl týdeníku Euro náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Po diskusích s odbornými lékařskými společnostmi budou stanovena kritéria – například v počtu ordinačních hodin, vybavenosti, přístrojů – která by měla splňovat konkrétní lékařská ordinace. „Ještě teď se najde gynekolog bez ultrazvuku či chirurg bez zákrokového sálku, to přece nemá smysl,“ dodal.

Noskova slova potvrzuje ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček: „O možnosti vypovědět smlouvy uvažujeme.“ Představitelé pojišťoven jsou totiž překvapeni reakcí ambulantních specialistů na úhradovou vyhlášku, která určuje, kolik mají platit za zdravotní služby. „Za poslední tři roky rostly ambulance výrazně nad rámec ostatních zdravotnických segmentů. To se musí zastavit. Jejich reakce jsou absolutně neadekvátní,“ zdůrazňuje Gajdáček.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo na příští rok restriktivní úhradovou vyhlášku. Počítá totiž s tím, že příjmy z veřejného zdravotního pojištění budou příští rok o 3,3 miliardy korun nižší než letos, a proto se musejí snížit i výdaje, aby systém nebyl deficitní. „Na základě modelace dle odhadů ministerstva financí lze oproti roku 2012 očekávat nominální snížení příjmů zdravotnictví o 1,4 procenta na 220,7 miliardy korun.

Regulace je oproti roku 2012 restriktivnější a snaží se zabraňovat nepotřebné nadprodukci péče,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Sektoru ambulantních služeb se snižuje maximální objem úhrady na 98 procent oproti roku 2011. To lékaři považují za likvidační. Návrh úhradové vyhlášky odmítají i proto, že podle nich omezí dostupnost péče. „Již letmý pohled na navrhované změny oproti současné úhradové vyhlášce dává tušit, že se pan ministr Heger snaží za svoji neschopnost získat pro zdravotnictví dostatečné finanční zdroje potrestat lékaře a přinutit nás, abychom podstatnou část zdravotní péče poskytovali pacientům zadarmo,“ reagoval na nové podmínky prezident České lékařské komory Milan Kubek. Přidal se k němu i šéf ambulantních specialistů Zorjan Jojko, podle nějž lékaři po přečtení vyhlášky utrpěli šok. Navrhované restrikce považuje za zbytečně tvrdé a neodůvodněné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít