Akciová detektivka

26. listopadu 2012, 00:00 - (plh)
26. listopadu 2012, 00:00

KIT Digital

Český kapitálový trh si možná zažije jeden z největších skandálů za posledních deset let. Pozornost se stáčí ke společnosti KIT digital, jejíž akcie jsou kotované na pražské burze.

Technologická firma, která se zabývá prodejem systémů pro střih videa a obsluhu televizních stanic, vydala koncem minulého týdne třaskavou tiskovou zprávu, podle níž její zveřejněné finanční výsledky za poslední tři roky neodpovídají realitě.

Společnost musí prověřit účetní data a zároveň nedodrží termín pro vyhlášení hospodaření za třetí čtvrtletí. Management navíc uvedl, že není jisté, zda bude umožněno další fungování firmy.

Výsledkem byla okamžitá panika investorů. V Praze, kde se od konce září akcie KIT digital neobchodují na hlavním trhu, ale ve vedlejším segmentu Start, muselo být přerušeno obchodování. Ve Spojených státech se cena akcií propadla za jediný den o 75 procent. Zatím se dá jen hádat, jak hluboko potíže technologické firmy sahají a zda se za nimi skrývá neschopnost, nebo úmysl spojený s kriminálním jednáním. Pravdou je, že byznys kolem KIT digital začal být mírně podezřelý už před několika měsíci. S ohlášením finančních výsledků za rok 2011 se společnost o několik týdnů opozdila, což by pro investory vždycky měl být významný varovný signál, že je něco v nepořádku. Kromě toho se údaje z prezentace drobně lišily od zprávy, kterou management následně předal americké komisi pro cenné papíry. V té se náhle „ztratilo“ 2,1 milionu dolarů, které měla firma mít v hotovosti. Přibližně ve stejné době začala ta samá komise KIT digital vyšetřovat.

Přelomem se zřejmě stalo odstoupení zakladatele a šéfa firmy Kaleila Isazy Tuzmana v dubnu. K tomu došlo za poměrně nevyjasněných okolností, otěže však přebral Peter Heiland, investor, jehož firmy krátce předtím získaly v KIT digital významný podíl akcií. Někdy v té době začíná management pracovat na přezkoumání finančních výsledků, které vyústily v šokující oznámení minulý týden. Nyní lze jen těžko odhadnout, kolik investorů v Česku a v zahraničí je kauzou poznamenáno nyní a kolik ještě bude. Na internetových diskusích se již množí volání po hromadných žalobách. l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít