Akciová detektivka

26. listopadu 2012, 00:00 - (plh)
26. listopadu 2012, 00:00

KIT Digital

Český kapitálový trh si možná zažije jeden z největších skandálů za posledních deset let. Pozornost se stáčí ke společnosti KIT digital, jejíž akcie jsou kotované na pražské burze.

Technologická firma, která se zabývá prodejem systémů pro střih videa a obsluhu televizních stanic, vydala koncem minulého týdne třaskavou tiskovou zprávu, podle níž její zveřejněné finanční výsledky za poslední tři roky neodpovídají realitě.

Společnost musí prověřit účetní data a zároveň nedodrží termín pro vyhlášení hospodaření za třetí čtvrtletí. Management navíc uvedl, že není jisté, zda bude umožněno další fungování firmy.

Výsledkem byla okamžitá panika investorů. V Praze, kde se od konce září akcie KIT digital neobchodují na hlavním trhu, ale ve vedlejším segmentu Start, muselo být přerušeno obchodování. Ve Spojených státech se cena akcií propadla za jediný den o 75 procent. Zatím se dá jen hádat, jak hluboko potíže technologické firmy sahají a zda se za nimi skrývá neschopnost, nebo úmysl spojený s kriminálním jednáním. Pravdou je, že byznys kolem KIT digital začal být mírně podezřelý už před několika měsíci. S ohlášením finančních výsledků za rok 2011 se společnost o několik týdnů opozdila, což by pro investory vždycky měl být významný varovný signál, že je něco v nepořádku. Kromě toho se údaje z prezentace drobně lišily od zprávy, kterou management následně předal americké komisi pro cenné papíry. V té se náhle „ztratilo“ 2,1 milionu dolarů, které měla firma mít v hotovosti. Přibližně ve stejné době začala ta samá komise KIT digital vyšetřovat.

Přelomem se zřejmě stalo odstoupení zakladatele a šéfa firmy Kaleila Isazy Tuzmana v dubnu. K tomu došlo za poměrně nevyjasněných okolností, otěže však přebral Peter Heiland, investor, jehož firmy krátce předtím získaly v KIT digital významný podíl akcií. Někdy v té době začíná management pracovat na přezkoumání finančních výsledků, které vyústily v šokující oznámení minulý týden. Nyní lze jen těžko odhadnout, kolik investorů v Česku a v zahraničí je kauzou poznamenáno nyní a kolik ještě bude. Na internetových diskusích se již množí volání po hromadných žalobách. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít