Akciová detektivka

26. listopadu 2012, 00:00 - (plh)
26. listopadu 2012, 00:00

KIT Digital

Český kapitálový trh si možná zažije jeden z největších skandálů za posledních deset let. Pozornost se stáčí ke společnosti KIT digital, jejíž akcie jsou kotované na pražské burze.

Technologická firma, která se zabývá prodejem systémů pro střih videa a obsluhu televizních stanic, vydala koncem minulého týdne třaskavou tiskovou zprávu, podle níž její zveřejněné finanční výsledky za poslední tři roky neodpovídají realitě.

Společnost musí prověřit účetní data a zároveň nedodrží termín pro vyhlášení hospodaření za třetí čtvrtletí. Management navíc uvedl, že není jisté, zda bude umožněno další fungování firmy.

Výsledkem byla okamžitá panika investorů. V Praze, kde se od konce září akcie KIT digital neobchodují na hlavním trhu, ale ve vedlejším segmentu Start, muselo být přerušeno obchodování. Ve Spojených státech se cena akcií propadla za jediný den o 75 procent. Zatím se dá jen hádat, jak hluboko potíže technologické firmy sahají a zda se za nimi skrývá neschopnost, nebo úmysl spojený s kriminálním jednáním. Pravdou je, že byznys kolem KIT digital začal být mírně podezřelý už před několika měsíci. S ohlášením finančních výsledků za rok 2011 se společnost o několik týdnů opozdila, což by pro investory vždycky měl být významný varovný signál, že je něco v nepořádku. Kromě toho se údaje z prezentace drobně lišily od zprávy, kterou management následně předal americké komisi pro cenné papíry. V té se náhle „ztratilo“ 2,1 milionu dolarů, které měla firma mít v hotovosti. Přibližně ve stejné době začala ta samá komise KIT digital vyšetřovat.

Přelomem se zřejmě stalo odstoupení zakladatele a šéfa firmy Kaleila Isazy Tuzmana v dubnu. K tomu došlo za poměrně nevyjasněných okolností, otěže však přebral Peter Heiland, investor, jehož firmy krátce předtím získaly v KIT digital významný podíl akcií. Někdy v té době začíná management pracovat na přezkoumání finančních výsledků, které vyústily v šokující oznámení minulý týden. Nyní lze jen těžko odhadnout, kolik investorů v Česku a v zahraničí je kauzou poznamenáno nyní a kolik ještě bude. Na internetových diskusích se již množí volání po hromadných žalobách. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít