Advokát s ostrými

24. února 2014, 00:00 - Tomáš Plhoň
24. února 2014, 00:00

Jak se proslulý právník Martina Romana zamiloval do útočné pušky Doprovází ho pověst tajemného a vlivného muže. Bez advokáta Josefa Brože by nejspíš bývalý šéf polostátního kolosu ČEZ nebyl tam, kde je. A to včetně strmého pádu vyvolaného skandálem kolem privatizace plzeňské Škody. Teď se ale známý právník zaměřil na docela jiný byznys. Jde o obor nanejvýš překvapivý: obchod se zbraněmi.

Od začátku letošního roku vlastní Josef Brož většinový majetkový podíl české společnosti Proarms Armory, jejímž hlavním produktem je samonabíjecí puška PAR Mk3. Rozhodl se snad proslulý advokát přikročit ve svých sporech k mnohem průraznějším argumentům?

Není to fér „To se musíte zeptat pana Brože. Já rozhodně nemůžu mluvit za něj. Mohl bych s vámi mluvit, jen kdybyste se ptal na moji firmu,“ odbývá nás Ivo Hofman, výkonný ředitel, spolumajitel a zakladatel Proarms Armory. Je to však právě jeho firma, o kterou se týdeník Euro začal zajímat. Sám Hofman platí v komunitě milovníků střelných zbraní za uznávaného profesionála. Už v roce 2004 založil společnost Proarms CZ, která patří k největším dovozcům zbraní a střeliva na český trh.

Mimoto je společně se známým českým sportovním střelcem Václavem Vinduškou, zaměstnancem Proarms Armory, považován za duchovního otce výše zmíněné pušky PAR Mk3. Podle odborníků se jedná o precizní zbraň na základě amerického typu AR-15, která snese srovnání i se světovou špičkou.

Proarms Armory je sice malá, ale velmi nadějná česká firma s kvalitním výrobkem, který by na světovém trhu mohl mít úspěch. Co však vyvolává otázky, je její vlastnická struktura. Josef Brož, známý například zakládáním kajmanských fondů pro banku IPB, kauzou I&C Energo nebo údajným podílem na privatizaci plzeňské Škodovky, vystupuje oficiálně jako menšinový vlastník s podílem 25 procent.

„Firma má skvělý produkt a s nápadem přišli lidé, kterých si velice vážím. Se mnou nemá věcně nic společného. Jde o jeden z více projektů, které podporuji. Samozřejmě s očekáváním zisku. V uvážení mé pozice by bylo nespravedlivé firmu vnímat optikou mé investice,“ řekl Brož týdeníku Euro.

Zbraně a fotbal Pravdou je, že Brož klidně mohl svou investici provést pomocí nedohledatelných offshorových struktur, a už jen samotný fakt, že v ní vystupuje jako fyzická osoba, působí až neobvykle transparentně. Na druhé straně Brožova role v Proarms není zdaleka tak okrajová, jak on sám tvrdí. Podíly dalších dvou vlastníků, Iva Hofmana a jeho spolupracovníka Petra Effenbergera, jsou totiž zastaveny ve prospěch jakési společnosti Orangeraazd se sídlem v Nizozemsku. A za ni jedná právě Josef Brož.

Také server motejlek.com nedávno společnost Orangeraazd vyjmenoval mezi nizozemskými firmami, které Brož zakládal na stejné adrese jako Appian Machinery.

Společně s Brožem vlastní menšinový podíl ještě společnost Rekrea Jih, za kterou stojí další velmi zajímavá figura. Tou je kladenský advokát Václav Slavíček, nynější oficiální majitel slávistického stadionu Eden. Slavíček koupil firmu E Side Property, jež vršovickou arénu vlastnila, poněkud překvapivě před rokem a půl. Tato společnost hraje totiž klíčovou roli v kauze Key Investments, v níž napálení klienti (včetně radnic Prahy 6 a Prahy 10) odkoupili bezcenné dluhopisy E Side Property.

Zamiloval se i on do precizní útočné pušky, nebo si podobně jako Brož váží jejích autorů? „Tohle skutečně nejsou informace, které se poskytují veřejnosti. Je to moje soukromá společnost. Na shledanou,“ odpověděl Slavíček.

Zajímavé je i sídlo společnosti. Jako domovskou adresu uvádí Proarms Armory dům na pražském předměstí Nehvizdy. Nejde o žádné kanceláře, ale o samostatný dům, který vlastní právě společnost Proarms. Adresu však sdílí s firmou Eggenberg Praha. Název Eggenberg by se mohl odvíjet od stejnojmenného pivovaru v Českém Krumlově, který – jak známo – privatizoval zastřelený podnikatel František Mrázek.

Trasa Praha–Afghánistán Tato spekulace nezní tak divoce, když se podíváme na jméno jediného jednatele společnosti Eggenberg Praha. Tím je Kryštof Pánek, který patřil k Mrázkových spolupracovníkům. Figuroval třeba v kauze tunelování Pragobanky.

Pánkova firma se dnes zabývá podnikáním v jediném oboru: provozuje Hostel Rajská zahrada v Praze na Černém Mostě. Na stejném místě se nachází i rozsáhlý komplex tunelových střelnic, kde má společnost Proarms pravidelné prezentace a výcviky. Propojení obou subjektů tak těžko může být náhoda.

A bez povšimnutí by neměli zůstat ani další lidé, kteří se kolem Proarms točí. Mezi nimi se totiž dá najít i spojení na vývoz zbraní do Afghánistánu. Sesterská společnost Proarms CZ, jež do Česka dováží zbraně ze zahraničí, sídlí na pražském Šeberově. Opět jde o rodinný dům, přičemž nahlédnutím do katastru snadno zjistíme, že patří Hofmanově manželce.

Sdílí však svou adresu se společností Spartan Strategic Services, v níž má menšinový podíl Fawad Nadri, prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory.

V roce 2008 informovala televize Nova, že se policie chystá Nadriho obvinit, protože se jako člen organizované skupiny podílel na vydírání. Nadri to popřel a případ neměl žádnou oficiální dohru. Důležitější je, že komora má pomáhat českým firmám prosadit se v Afghánistánu. Nova v té souvislosti zmínila i spor komory se zbrojařskou společností Imex, která do Afghanistánu měla dovážet střelivo.

Přes všechny neobvyklé vazby, které se kolem Proarms točí, by nemělo být pochyb o tom, že jde o reálnou společnost, navíc respektovanou ve svém oboru. Pokud úspěšná česká firma získá kapitál, aby se prosadila na trhu, nelze na tom vidět nic špatného. Bude nicméně zajímavé sledovat, nakolik za investicemi vlivných lidí, jako jsou Josef Brož nebo Václav Slavíček, skutečně stojí osobní zaujetí a víra v kvalitu jejich produktu, nebo něco víc.

Propojení společností Proarms Armory a Eggenberg Praha může být náhoda jen stěží.

O autorovi| Tomáš Plhoň, plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít