Achillova pata pana Putina

24. března 2014, 00:00 - (urm)
24. března 2014, 00:00

ukrajinská krize Na začátku minulého týdne ruský prezident Vladimir Putin a jeho blízcí prohlašovali, že sankce přijaté Evropskou unií a Spojenými státy jsou k smíchu. Na konci týdne je humor nejspíš přešel. Zejména Američanům se podařilo zasáhnout nejsilnějšího muže Ruska do achilovky, když na seznam nežádoucích osob zařadili spolumajitele ropné společnosti Gunvor Gennadije Timčenka a bratry Rotenbergovy, kteří dělají Putinovi sparingpartnery v judu.

Když americké ministerstvo financí sankce oznamovalo, podařilo se mu rovněž otevřít jedno z nejvíce kontroverzních témat, kterým ruský prezident posledních 13 let čelí. Dosud spíše drby jej spojovaly s podílnictvím v Gunvoru, který má zhruba tříprocentní účast na celosvětovém obchodu s ropou. „Timčenkovy aktivity v energetice jsou přímo spojeny s Putinem. Putin do Gunvoru investoval a může mít přístup k jeho fondům,“ uvedlo americké ministerstvo. Dá se předpokládat, že někdo, jehož tajná služba odposlouchávala prakticky celou planetu, dobře ví, o čem mluví.

Kreml i samotný Gunvor samozřejmě jakékoli napojení Putina na světový obchod s ropou popřeli, ale Timčenko svůj 45procentní podíl ve firmě hbitě prodal spoluvlastníkovi Torbjörnu Törnqvistovi. O Švédovi s mnoha desítkami let zkušeností v ropném byznysu, mimo jiné v BP, se toho kromě jeho záliby ve špičkovém jachtingu mnoho neví. Ale dá se čekat, že k Timčenkovi a spol. bude loajální a Rus u něj svůj podíl v podstatě jen „zaparkoval“. Putin se s Timčenkem zná už od začátku 90. let minulého století, kdy pracoval v kanceláři starosty Petrohradu. Ruský miliardář tam tehdy přišel žádat o povolení k rekonstrukci místního ropného terminálu, která nakonec skončila neúspěchem. Timčenko se s prvním mužem Ruska nadále potkával v jednom z judistických klubů, ale sám tvrdí, že žádné velké přátelství se z toho nerozvinulo. „Viděl jsem ho naposledy asi před dvěma lety. Bylo to na setkání šampionů v judu, o žádný zápas ale nešlo,“ řekl přednedávnem listu Wall Street Journal.

Úvahám o napojení Putina na ropný byznys nicméně nahrává i obrovský rozmach, kterým Gunvor v posledních letech prošel.

Společnost byla založena teprve v roce 2000, ale od té doby se stačila vypracovat k ročnímu obratu přesahujícímu 90 miliard dolarů. „Proč by to mělo být příliš rychlé? Z mého pohledu je to naprosto odůvodnitelné,“ podivil se Timčenko pochybnostem při jednom ze starších rozhovorů.

Sám Putin se ke známosti s Timčenkem poprvé vyjádřil v roce 2011 a nijak zvlášť vzájemné přátelství nepopíral. „Občana Timčenka znám už velmi dlouho, ještě z doby, kdy jsem byl v Petrohradu. Do jeho obchodních zájmů se ale nijak nemíchám a doufám, že on se nebude míchat ani do mých,“ uvedl a dodal, že zvěsti o jeho obrovském osobním bohatství jsou jen „plané řeči“.

Ať ruský prezident mluví, či nemluví pravdu, je zřejmé, že Obama jej zasáhl na slabém místě. Timčenko patří k okruhu jeho blízkých přátel, stejně jako další lidé z amerického seznamu. Prodej podílu v Gunvoru navíc jasně dokumentuje, že Američané nutí ruské oligarchy dělat věci, které by jinak nepochybně nedělali. Otázkou nyní je, jak dlouho to budou kvůli přátelství s Putinem snášet. Ti ukrajinští s Viktorem Janukovyčem moc trpělivosti neměli.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít