Aby nebylo pozdě

15. října 2012, 00:00 - Dáša Hyklová
15. října 2012, 00:00

Zdlouhavý vízový proces frustruje tchajwanské podnikatele, říká nová ředitelka Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze

Tchajwanci jsou velmi hrdí na svoji zemi a její demokracii. Týká se to i Christine M. Y. Hsueh, která nedávno nastoupila do funkce ředitelky Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze, která je zastupitelským úřadem Čínské republiky (ROC) v Česku. Celá její profesní pouť je spjata s tchajwanským ministerstvem zahraničí. Třikrát služebně pobývala ve Spojených státech, naposledy do srpna letošního roku.

* Do Prahy jste přijela rovnou ze Spojených států. Není vám v Česku těsno?

Geografická poloha České republiky poskytuje pro řadu činností při mém vyslání velké příležitosti. Vaše země rozhodně není malá, je dvakrát větší než Tchaj-wan. V současné době navíc měříme státy podle jejich konkurenceschopnosti, kulturního bohatství nebo moderního politického systému. A podle všech těchto kritérií nejsou naše země malé. Nejdůležitější je, že sdílíme společné hodnoty, jako je respektování lidských práv, svoboda a demokracie. Chci vynaložit značnou energii na to, abychom se ještě více sblížili. Mezi oblasti, v nichž bych ráda dosáhla pokroku, patří ty, kde máme společné zájmy. Patří k nim uzavření dohody o ekonomické spolupráci, o zamezení dvojímu zdanění, smlouvy týkající se možnosti pracovních prázdnin pro mladé lidi a podobně.

* V jakém stadiu se nachází vyjednávání dohody o zamezení dvojímu zdanění, kterou většina našich sousedů s Tchaj-wanem již uzavřela?

V této věci se dostáváme dále, náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub nedávno navštívil Tchaj-wan, kde o tom vedl jednání. Doufáme, že brzy dosáhneme nějakého pokroku.

* Je Česká republika pro vaše byznysmeny atraktivní?

Nyní zde působí kolem 25 tchajwanských firem. Vaše země je stále zajímavá, ale musím podotknout, že atraktivnější začíná být Slovensko a Maďarsko. Jedním z důvodů je, že tyto země s Tchaj-wanem již podepsaly dohodu o zamezení dvojímu zdanění, což napomáhá ke snížení nákladů našich podnikatelů. Stoupají i zdejší provozní výdaje. Byznysmeni se orientují na zisk, takže se dívají po okolí, kde mohou vydělat více peněz. Zvažují proto další země V4, případně Rumunko, Bulharsko anebo Turecko. Náš úřad by je rád podporoval v tom, aby zde zůstali. Ovšem další problém, který je trápí, je otázka dlouhodobých víz a obnovování pracovního povolení. Naši investoři i studenti mě již informovali, že se jedná o velmi složitý proces, který trvá i několik měsíců. Když je nakonec získají, mají platnost třeba jen půl roku. Smyslem by mělo být vytvořit prostředí, v němž se podnikatelé mohou zaměřit na vydělávání peněz. Je to v zájmu obou stran. Studenti by se zase měli věnovat studiu a ne se trápit nekonečným aplikačním vízovým řízením. Chceme spolupracovat s příslušnými zdejšími institucemi, aby situaci řešily. Abychom našli řešení dříve, než bude pozdě.

* Došlo k nějakému posunu ohledně Dohody o hospodářské spolupráci mezi EU a Tchaj-wanem?

I když o zahájení jednání nebylo definitivně rozhodnuto, máme v této věci velkou podporu. Evropský parlament přijal loni ve prospěch této dohody rezoluci. Petici na její podporu podepsalo i 129 členů vaší poslanecké sněmovny. Před pár týdny přijal EP další rezoluci v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky, v níž vyzval Evropskou komisi a Radu, aby podnikly konkrétní kroky a posunuly bilaterální vztahy mezi EU a Tchaj-wanem dále a také aby usnadnily jednání o této dohodě. Jsme velmi vděčni za všechny druhy podpory. Věříme, že zásadní pokrok přijde, a to v ne příliš vzdálené budoucnosti.

* Mohou čeští studenti získat prostřednictvím vašeho úřadu na Tchaj-wanu stipendium?

Ano, nabízíme tři druhy stipendií. První je určeno studentům, výzkumníkům a profesorům zabývajícím se studiem humanitních a sociálních oborů, konkrétně tématy týkajícími se Tchaj-wanu, vztahů mezi oběma stranami úžiny, východního Pacifiku, sinologie. Druhý program se týká studentů bakalářských, magisterských a doktorandských programů. Třetí umožňuje studium čínštiny na Tchaj-wanu po dobu šesti měsíců. Všechny informace mohou zájemci najít na našich webových stránkách.

* Pracovní prázdniny jsou však nová iniciativa…

Ano, již jsme o ní hovořili s našimi partnery z MZV a s dalšími úřady. Podobné programy máme uzavřeny s Austrálií, Novým Zélandem, Velkou Británií a s Německem. Mladí lidé mohou sloužit jako dobrý spojovací most mezi našimi zeměmi. l

O autorovi| Dáša Hyklová • hyklova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít