Article, show

Aby Brusel zase nešlápl na brzdu…

24. září 2012, 00:00 - Daniel Braun
24. září 2012, 00:00

Po nových opatřeních může Česko znovu čerpat ze strukturálních fondů. Mnoho kroků ale ještě zůstává před námi

Strukturální fondy jsou jednou z mála příležitostí k výrazné podpoře rozvoje regionů, přesto neustávají debaty o jejich skutečném smyslu. Neměli bychom zapomínat, že v České republice se díky dotacím realizovalo několik desítek tisíc prospěšných projektů. Vzniklo například 60 tisíc nových pracovních míst, přes 1000 kilometrů

nových a rekonstruovaných silnic nebo 5500 nových kontaktních míst veřejné správy, která občanům podstatně ulehčují komunikaci s úřady a institucemi, nově včetně poskytování výpisů ze základních registrů.

Přesto jsou dnes evropské fondy častěji zmiňovány v souvislosti s nedávným zablokováním plateb v programech, s korupcí, s neproplacenými projekty nebo s jejich možným dopadem na státní rozpočet. Dobrým znamením je, že po odblokování plateb přišlo v průběhu minulého měsíce již prvních deset miliard korun a Česká republika může opět čerpat z celkem jedenácti operačních programů. Zbývajících sedm programů se potýká s dílčími problémy, které musí co nejrychleji vyřešit a prostředky ze strukturálních fondů efektivně využít. V čem spočívají současná rizika a jak se jich do budoucna vyvarovat?

Preventivní opatření Velký počet programů s vlastními pravidly ztížil podmínky pro kvalitní kontroly a audity na řídicích orgánech a na národní úrovni. Po patnácti tisících ukončených projektech však kontroly na dalších stupních odhalily některá slabá místa. Evropská komise (EK) na základě jejich výsledků v nedávné době kritizovala zejména nezávislost a kvalitu auditů, způsob kontroly veřejných zakázek ze strany ministerstev a regionálních rad a také fluktuaci a politiku náboru zaměstnanců, kteří se strukturálními fondy pracují.

Českým úřadům se v mimořádně krátkém termínu podařilo provést dojednanou sérii změn, které tato hlavní rizika zmenšují. Nový Akční plán zpřísnil dohled nad veřejnými zakázkami a pravidla náboru zaměstnanců pracujících s EU fondy až do doby přijetí služebního zákona. Rozhodnutím vlády došlo k centralizaci auditorů mimo úřady rozdělující dotace. Tyto kroky zajistily obnovení plateb z evropského rozpočtu do ČR. V některých operačních programech, které jsou mimo dosah Akčního plánu, nicméně přetrvávají individuální problémy. Je nezbytné napravit je tak, aby bylo zajištěno efektivní nakládání s přidělenými evropskými prostředky. Návrh korekcí (výdajů, které nemohou být proplaceny z rozpočtu EU) v některých těchto neodblokovaných operačních programech je ze strany EK poměrně vysoký. Je především na jednotlivých ministerstvech a regionálních radách, aby urychlenou nápravou a nalezením nových vhodných projektů minimalizovaly finanční ztráty a dopady na státní rozpočet a zajistily, že se stejné nedostatky nebudou opakovat.

V našich rukou Pro budoucí zájemce o podporu ze strukturálních fondů je důležité znát zásadní body změn, které navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Tyto návrhy vyplynuly ze zkušeností s čerpáním evropských fondů dosud a ovlivní jak jednotlivé oblasti podpory, tak proces podávání žádostí a jejich následné hodnocení a kontroly: 1 Revize legislativního prostředí (sladění českých norem s novou evropskou legislativou): MMR během léta předložilo vládě materiál, který identifikuje slabá místa systému a ukazuje cestu k budoucímu čerpání v lepším právním prostředí. Klíčové bude zesílit kontrolu ze strany poskytovatele dotace a zavést průběžný dohled nad kroky úřadů, které dotaci rozdělují. Díky tomu budou případná pochybení odhalena včas, nikoli až při certifikaci nebo ex post auditech. Zároveň dojde například k revizi v kontrolách, což bude znamenat odstranění duplicit, které v současné době trápí řadu příjemců.

2 Včasné nastavení jednotných a jednoduchých metodických pravidel:

Pravidla by měla být jednotná a jasně určit přípustné mantinely (včetně vymahatelných sankcí), zejména v nejrizikovějších oblastech – hodnocení, výběru projektů a kontroly. To umožní také zjednodušit a standardizovat prostředí pro příjemce (např. stanovením průměrných cen, což zamezí předražování). V plánu je také spuštění plně elektronizovaného systému pro celý proces vyřizování dotací i pro komunikaci s úřady. Primárním cílem je zajistit menší administrativní nároky na žadatele, přehlednější pravidla a rychlou a vstřícnou komunikaci.

3 Příprava správného zacílení a architektury operačních programů (počet, provázanost):

Již přes rok probíhá za účasti expertů diskuse o nastavení, zaměření a řízení programů.

V současné době existuje konsenzus na čtyřech základních principech budoucí struktury. Zásadní je koncentrace na méně priorit, které naplňují rozvojové strategie ČR a podpora programů těch odvětví, kde je slabé tržní prostředí a nedojde k distorzi trhu. Dále je to zapojení ekonomických kritérií do hodnocení projektů a kontrola efektivity výdajů v jednotlivých projektech. Posledním principem je snížení počtu subjektů, které rozhodují a nastavují podmínky pro žadatele.

Naším cílem a cílem podpory ze strukturálních fondů je přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR na desítky let dopředu. Proto je nezbytné naložit s penězi z EU co nejlépe. Pokud budou zavedeny všechny výše uvedené kroky, je reálné, že prostředky z evropských zdrojů budeme na rozvoj našeho území využívat efektivněji. l

O autorovi| Daniel Braun • první náměstek ministra pro místní rozvoj

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít