A žaluje se dál

30. března 2015, 00:00 - Václav Drchal
30. března 2015, 00:00

Po snížení advokátního tarifu poklesl počet formulářových žalob, kterými se vymáhají bagatelní dluhy, téměř o čtvrtinu

Ministerstvo spravedlnosti loni v červenci razantně snížilo odměny advokátům za vymáhání bagatelních pohledávek. Nepřátelé inkasních agentur, které dlouhá léta na byznysu s chudobou vydělávaly, se radovali. Česká advokátní komora (ČAK) naopak varovala, že se rapidně sníží vymahatelnost drobných pohledávek, protože se advokátům nevyplatí takové zakázky přijímat, a věřitelé je raději odepíšou.

Osm měsíců po snížení advokátního tarifu se ukazuje, že se žádná katastrofa nekoná. Drobné dluhy přestaly být výnosným byznysem, některé inkasní agentury se z byznysu stáhly, ovšem věřitelé své dlužníky žalují dál. Podle údajů poskytnutých ministerstvem spravedlnosti poklesl počet formulářových žalob (jednoduchých, podle mustru připravených žalob užívaných pro vymáhání drobných pohledávek) oproti stavu, který tu byl před snížením tarifu o 22,2 procenta (viz tabulka).

Slučování žalob Je to sice poměrně dost, ale rozhodně to neznamená, že by věřitelé a advokáti nechali skoro čtvrtinu drobných pohledávek „plavat“. V některých případech tomu tak samozřejmě je, ale za poklesem se zjevně skrývá i změněné chování věřitelů, kteří začali slučovat žaloby dohromady. Ministerské statistiky takové chování věřitelů nesledují, nicméně někteří okresní soudci slučování žalob zaznamenali. Například Jan Tichý z Okresního soudu v Ústí nad Labem zmiňuje případ ústeckého dopravního podniku.

Ten podle něj až do roku 2009 vymáhal pokuty sám, a pokud měl nějaký černý pasažér dluhů víc, vymáhal je společně. Pak ale začal dopravní podnik prodávat pohledávky inkasním společnostem Bazcom či Loan Park a ty vymáhaly – právě kvůli vysokým advokátním odměnám – každou nezaplacenou pokutu zvlášť. Takové chování však ztratilo po snížení advokátního tarifu do značné míry smysl. „V současné době pokuty znovu vymáhá sám dopravní podnik. A vymáhá je opět hospodárně. To samozřejmě vedlo ke snížení počtu zahájených řízení (podaných žalob), avšak nesnížil se počet vymáhaných pohledávek. Těch se vymáhá stále stejně. A jsem přesvědčen, že podobně tomu je také u ostatních okresních soudů,“ odhaduje Tichý.

Neomylní Katastrofa prostě nepřišla. Statistika je nicméně podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové příliš čerstvá, a tedy „naprosto nevyhovující“, hlavně prý proto, že žaloby se podávají „se zpožděním nutným k posouzení věci a zpracování případu“ (skutečnost, že počet formulářových žalob nezačal klesat ani po osmi měsících, tento argument hodně oslabuje – pozn. red.). Advokátní komora tudíž stále trvá na tom, že se „populistickým opatřením“ ministerstva spravedlnosti výrazně snížila vymahatelnost práva.

Samo ministerstvo spravedlnosti hodnotí pokles formulářových žalob za mírný a nikterak dramatický.

Jak se meziročně snížil počet formulářových žalob

2013/2014 2014/2015

červenec 30 045 35 079

srpen 36 636 22 137

září 32 354 23 548

říjen 26 405 23 042

listopad 31 111 24 779

prosinec 24 672 23 256

leden 29 938 22 255

únor 26 770 22 670

celkem 237 931 196 766

V období od července 2014 do února 2015 se oproti období od července 2013 do února 2014 snížil počet podaných formulářových žalob o 17,3 procenta. Pokud nevezmeme v potaz zjevně anomální červenec 2014 (první měsíc platnosti sníženého advokátního tarifu), došlo ke snížení o 22,2 procenta. Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Zlaté vymáhací časy Do roku 2001 se odměny advokátů počítaly podle advokátního tarifu. Poté začala platit tzv. přísudková vyhláška, podle které měl advokát za vymožení patnáctisetkorunové pohledávky (typický dluh černého pasažéra) nárok na odměnu 4500 korun. Tuto odměnu zvedl v roce 2006 ministr spravedlnosti Pavel Němec na rovných šest tisíc korun. Pokud se připočetla odměna exekutora a další výdaje, mohl černý pasažér nakonec zaplatit až 22 tisíc korun. Zlaté vymáhací časy vydržely až do dubna 2013, kdy Ústavní soud přísudkovou vyhlášku zrušil. Soudy poté advokátům většinou přiznávaly odměnu dle advokátního tarifu, a to ve výši 3900 korun. Od loňského 1. července dosahuje odměna za vymožení zmíněné pokuty výše 900 korun (po připočtení odměny za exekuční řízení 1300 korun).

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít